Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Jednym z nowych kierunków studiów podyplomowych na KUL są Standardy i dobre praktyki w zarządzaniu parafią

Nowe kierunki studiów na lubelskich uczelniach. Np. o zarządzaniu parafią

Standardy i dobre praktyki w zarządzaniu parafią - to nowy kierunek studiów podyplomowych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem, który kierowany jest nie tylko do księży i zakonników. KUL i inne lubelskie uczelnie mają znacznie więcej nowych propozycji dla osób, które chcą dalej się uczyć

Arabeska: 20 lat na scenie. Droga do sukcesów

Arabeska: 20 lat na scenie. Droga do sukcesów

Od 1997 roku w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie przy ul. Grodzkiej działa zespół taneczny „Arabeska”. Jego kierownik, Agnieszka Kępka podkreśla, że zespół ciągle się rozwija. Udowadniają to kolejne laury.

Amatorski Zespół Teatralny przy kole Lubelskiego Towarzystwa Szerzenia Oświaty Swiatło w Zabłociu w 1908 roku
galeria

Poznaj historię swojego regionu. Teatralne geny w Markuszowie, Zabłociu i Bronicach

W tym tygodniu o ciekawej, liczącej sobie ponad sto lat historii teatrów amatorskich gminy Markuszów i Bronic.

Katarzyna Okoń-Szczepaniak: Podlaskie dania, które podajemy w Bielonym Dworku mają duszę, pachną ziołami. Gotujemy tak, jak gotowały nasze mamy i babcie. Z sercem
Magazyn

Smak uroczyska. Świeża, sezonowa i lokalna kuchnia podlaskiego przełomu Bugu

Podlaski przełom Bugu zachwyca turystów z całej Europy. Ścieżka przyrodnicza „Szwajcaria Podlaska” ma 9 przystanków, z których każdy pełen jest tajemnic. Kiedy już nasycimy oczy widokiem dzikiego Bugu warto poznać świeżą, sezonową i lokalną kuchnię. Jej ostoją jest Uroczysko Zaborek. Barszcz podlaski, bliny żmudzkie, kartacze, pierogi ziemniaczane i parowańce z jagodami na deser...

Janina Mazurek w czasie lekcji regionalnej w Bałtowie

Do czego służyła kobylnica lub dzieża? Dowiesz się w izbie pamięci

Wakacyjne wędrówki rowerem, samochodem lub pieszo sprzyjają nieoczekiwanym spotkaniom z miejscami, przedmiotami lub ludźmi, których śmiało możemy nazwać niezwykłymi. Do nich należy grupa kolekcjonerów, którzy nieraz przez kilkadziesiąt lat gromadzą dawne sprzęty, urządzenia lub przedmioty, stanowiące nieodłączny wizerunek typowego gospodarstwa rodzinnego. W tym tygodniu zapraszamy do kilku izb pamięci z naszego regionu.

Jan Karski z Waldemarem Piaseckim na terenie byłego obozu zagłady w Bełżcu podczas realizacji filmu dokumentalnego „Moja misja”

Pamięć misji kompletnej. Drugi tom trylogii „Jan Karski. Jedno życie”

Do księgarń trafia drugi tom trylogii „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego. „Inferno” obejmuje lata 1939–1945 i opowiada m.in. o misjach wojennych legendarnego emisariusza polskiego podziemia.

Złota Setka 2016. Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [POBIERZ PDF]

Złota Setka 2016. Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [POBIERZ PDF]

Nowe prawo zmiecie przewoźników? "To likwidacja 4 tys. miejsc pracy w regionie"

Nowe prawo zmiecie przewoźników? "To likwidacja 4 tys. miejsc pracy w regionie"

Nawet 3 tys. firm przewozowych może upaść po nowelizacji prawa o publicznym transporcie zbiorowym. W województwie lubelskim problem dotyczy 400 przedsiębiorstw. – To likwidacja 4 tys. miejsc pracy w naszym regionie – wylicza stowarzyszenie przewoźników.

Wędliny i kosmetyki nie trafiały do ubogich dzieci. Zarzuty dla byłej zastępcy burmistrza i urzędniczki

Wędliny i kosmetyki nie trafiały do ubogich dzieci. Zarzuty dla byłej zastępcy burmistrza i urzędniczki

Była wiceburmistrz Dęblina i jej podwładna za miejskie pieniądze kupowały drogie wędliny, artykuły przemysłowe, a nawet kremy do ciał. Produkty miały trafić do ubogich dzieci ze świetlic. Ale nigdy do nich nie dotarły.

Robert Lewandowski: Dwa zwycięstwa i możemy pakować się na mundial

Robert Lewandowski: Dwa zwycięstwa i możemy pakować się na mundial

Rozmowa z Robertem Lewandowskim, piłkarzem Bayernu Monachium i reprezentacji Polski

Zdzisław Ohar

40 lat minęło... śpiewająco. Rozmowa ze Zdzisławem Oharem, dyrygentem Chóru La Musica

Rozmowa ze Zdzisławem Oharem, dyrygentem Chóru La Musica, który świętuje 40-lecie pracy twórczej.

Areszt Śledczy w Lublinie

Miał 130 gramów marihuany w plecaku. Były strażnik więzienny oskarżony

Były strażnik z lubelskiego aresztu stanie przed sądem. Michał C. odpowie za posiadanie sporej ilości narkotyków. Chce dobrowolnie poddać się karze.

Pacjenci szpitala zachorowali na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Chcą odszkodowania

Pacjenci szpitala zachorowali na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Chcą odszkodowania

Pacjenci szpitala w Janowie Lubelskim, którzy zachorowali na wirusowe zapalenie wątroby typu C, będą walczyć o odszkodowania. Chcą co najmniej po 100 tysięcy złotych.

Apokalipsa św. Jana w formie komiksu. "Jest to księga, do której trzeba klucza"

Apokalipsa św. Jana w formie komiksu. "Jest to księga, do której trzeba klucza"

Rozmawiamy z o. Cyprianem Morycem i Pawłem Kołodziejskim.

Liczba dłużników alimentacyjnych w przeliczeniu na 1000 mężczyzn w wieku 18+ (Dane Krajowego Rejestru Długów BIG S.A.)
Raport

Dzieci czekają na miliardy. Przeciętny rodzic ma do zapłacenia ponad 35 tys. zł

Gwałtownie rośnie suma zaległych alimentów. Obecnie to równowartość połowy rocznych wydatków na rządowy program „500 Plus”. Przeciętny rodzic ma do zapłacenia ponad 35 tys. zł.

Pigułka „dzień po” będzie dostępna tylko na receptę. Ale można dostać receptę z Wiednia

Pigułka „dzień po” będzie dostępna tylko na receptę. Ale można dostać receptę z Wiednia

Wystarczy wypełnić formularz i poczekać na e-mail. Za dwa dni przychodzi recepta na pigułkę „dzień po” wystawiona przez lekarza z Wiednia. Jednak nie w każdej aptece można ją zrealizować. Nam się udało dopiero w trzeciej.

Poznaj historię swojego regionu. Wille w Nałęczowie, część 2
galeria

Poznaj historię swojego regionu. Wille w Nałęczowie, część 2

Z Puław do Szwajcarii… nie trzeba daleko jechać. Wystarczy pojechać do Nałęczowa, żeby poczuć się jak w Szwajcarii. Na wycieczkę po uzdrowisku zaprasza Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska, przewodniczka i znana regionalistka. Dla Czytelników naszego tygodnika mamy również konkurs z nagrodami.

Żółwie błotne dorastają do ok. 20–25 cm i ważą do 1,5 kg. Mogą żyć nawet 120 lat. Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia, który występuje w Polsce w naturalnym środowisku
Zdjęcia
galeria

Żółwie pod specjalnym nadzorem. W Poleskim Parku Narodowym to wyjątkowy czas

Kwitnący kosaciec żółty to znak, że już się zaczęło. Samice żółwia błotnego, jedynego gatunku żółwia, jakiego można spotkać w Polsce w naturalnych warunkach, zaczynają składać jaja. Wtedy na lęgowiska wyruszają pracownicy Poleskiego Parku Narodowego, aby pomóc naturze. Zagrożeń przybywa – w parku żyją norki amerykańskie, zaś w okolicy pojawił się szop pracz.

Nadkomisarz Piotr Pietraszek w swoim biurze. – Jeżeli ktoś chce strzelać, może zapisać się do klubu i uczestniczyć w zawodach sportowych – mówi

Pracował przy oględzinach po zabójstwach: "Wracałem łodzią … razem ze zwłokami"

Nadkomisarz Piotr Pietraszek to emerytowany ekspert od broni palnej i balistyki. Podczas swojej pracy w policji kilkadziesiąt razy wykonywał oględziny po zabójstwach z użyciem broni palnej. Zdradza nam, jak ustala się okoliczności zbrodni. Wyraża też swoją opinię na temat dostępu do broni w Polsce.

W rodzinnych gospodarstwach rybackich pracuje w Lubelskiem blisko tysiąc osób

Rząd uderza w karpie. "Przyjdzie nam zasypać stawy i zasadzić las"

Przyjdzie nam zasypać stawy i zasadzić las – tak właściciele rodzinnych gospodarstw rybackich komentują rządowy plan odebrania im unijnych rekompensat. W Lubelskiem z pomocy tej korzystały 72 gospodarstwa – otrzymały dotąd 57 mln zł.

Zwolnione przez dom dziecka budynki przeznaczono na potrzeby Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ

Lublin: Śledztwo prokuratury w sprawie przetargu na siedzibę dla... prokuratury

Remont budynku prokuratury przy ul. Narutowicza w Lublinie kończy się… prokuratorskim śledztwem. Jak ustaliliśmy, przy realizacji inwestycji mogło dojść do „zachowań korupcyjnych”. Prace realizowała jedna z lubelskich firm budowlanych.

Zmarł po starciu z policjantami. Ojciec Macieja Sołowieja chce sprawiedliwości

Zmarł po starciu z policjantami. Ojciec Macieja Sołowieja chce sprawiedliwości

– Oni go po prostu udusili. Domagam się ukarania winnych – mówi ojciec 32-latka z Zamościa, który zmarł po interwencji policjantów. Prokurator uznał, że mundurowi nie przyczynili się do tragedii, ale ojciec zmarłego nie daje za wygraną.

Dom Chemika

Dom Chemika zabytkowy czy nowoczesny? Co z przebudową POK?

O opinię w sprawie wartości zabytkowej Domu Chemika zwrócił się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa wojewódzki konserwator zabytków. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, obiekt może zostać objęty ochroną. Czy przebudowa będzie wtedy możliwa?

Były strażnik z Aresztu Śledczego wpadł na wynoszeniu sprzętów z pracy. Łagodniejszy wyrok

Były strażnik z Aresztu Śledczego wpadł na wynoszeniu sprzętów z pracy. Łagodniejszy wyrok

Sąd Okręgowy w Lublinie złagodził wyrok wobec Łukasza S. Były strażnik z aresztu przy ul. Południowej w Lublinie został w styczniu skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz trzyletni zakaz pracy w instytucjach publicznych. To kara za przekroczenie uprawnień i wynoszenie do domu służbowych sprzętów. Mężczyzna odwołał się od tego wyroku.

Kultura literacka nie jest obecnie kulturą dominującą. Nie ma sensu załamywać nad tym rąk, to jest po prostu fakt. Trzeba mieć na uwadze, że współczesny człowiek wolnego czasu ma niewiele. Jeżeli jest to zaledwie kilka godzin podczas weekendu, jeśli jest to krótki urlop w ciepłym kraju, to trudno oczekiwać, że poświęci go na czytanie książki - mówi Arkadiusz Bagłajewski, historyk literatury
Magazyn

63 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Kogo czytamy najchętniej?

Polacy nadal niechętnie sięgają po literaturę i prasę. 63 proc. z nas nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki. – Kultura książki jest dla społeczeństwa bardzo ważna. Ten, kto jest rozczytany, nie daje się łatwo uwieść pewnym typom przekazu i nie mówię tu jedynie o przekazie propagandowym – wyjaśnia Arkadiusz Bagłajewski, historyk literatury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!