Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 października 2014 r.
15:30
Edytuj ten wpis

Azoty kołem napędowym polskiej chemii

Rozmowa z Marianem Rybakiem, prezesem Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy SA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dużo ostatnio mówi się o ochronie Grupy Azoty przed wrogim przejęciem. Czy pracownicy rzeczywiście mogą być spokojni?
- Pracownicy mogą pracować i spać spokojnie. Obecne mechanizmy zapisane w statucie gwarantują Skarbowi Państwa kluczowy głos na walnym zgromadzeniu. Ważną decyzją było również wpisanie Grupy Azoty na listę spółek strategicznych. Kolejnym jeszcze silniejszym mechanizmem obronnym przed niechcianymi zagranicznymi inwestycjami będzie przygotowywana obecnie przez ministerstwo ustawa, która da pełną gwarancję zachowania kontroli skarbu państwa nad strategicznymi spółkami, w tym Grupą Azoty.
Ze swojej strony intensywnie pracujemy nad realizacją celów strategicznych. Do 2020 roku w całej Grupie Azoty na inwestycje wydamy 7 mld zł, gros z tych inwestycji będzie realizowanych w Puławach. Do tego Grupa planuje przejęcia innych podmiotów. Działania te zdecydowanie zwiększą wartość Grupy Azoty oraz jej wycenę giełdową. Im większa i mocniejsza będzie Grupa tym trudniej będzie stać się znaczącym jej akcjonariuszem.

• Inny gorący ostatnio temat to możliwe problemy z dostawami gazu z Rosji. W jaki sposób Azoty mogą się przed tym chronić?
- Polska odrobiła pracę domową i w ostatnich kilku latach dokonał się skok w zakresie liberalizacji rynku gazu ziemnego oraz budowy w infrastruktury przesyłowej łączącej nasz kraj z zachodem i południem. Obecnie Grupa kupuje już 30% gazu spoza kontraktu z PGNiG. Gaz zakupujemy od takich zagranicznych korporacji jak RWE czy Statoil. Surowiec ten pochodzi zza zachodniej granicy i sprowadzany jest do Polski za pomocą rewersu na gazociągu jamalskim. Dodatkowo, gaz zakupujemy na giełdzie towarowej, gdzie w chwili obecnej jest on tańszy niż ten kontraktowy. W najbliższym czasie oddamy też do użytku potężny stokaż amoniaku w Puławach, który dodatkowo poprawi bezpieczeństwo surowcowe.

• Co znaczy dla "Puław” przedłużenie ceł antydumpingowych na saletrę z Rosji?
- Ma to dla nas ogromne znaczenie. Puławy są największym w kraju producentem saletry amonowej, która jest najpopu-larniejszym nawozem azotowym w Polsce. Rosja weszła do WTO (Światowej Organizacji Handlu - red.) i zobowiązała się do wprowadzenia jednolitych cen na gaz dla wszystkich klientów, tymczasem stosuje tzw dual priceing czyli niskie ceny dla rosyjskich producentów, a zdecydowanie wyższe dla zachodnich. To powoduje, że gaz mamy trzykrotnie droższy i przed tą zaburzoną konkurencją chronią nas cła unijne. Rosja ponadto stosuje wybiórczą politykę handlową - wprowadza embargo na polskie produkty rolne a chce sprzedawać rolnikom nawozy - każdy chyba zauważy, że nie jest to zbyt uczciwe. Ogromne znaczenie w przeforsowaniu tych rozwiązań miała aktywna rola naszych przedstawicieli w europejskiej organizacji zrzeszającej producentów nawozów Fertilizer Europe.

• Jak pan ocenia z perspektywy czasu fuzję Puław i Tarnowa. Czy wszystko się udało?
- Możemy czuć się zdecydowanie silniejsi w Grupie Azoty i nie mam tu tylko na myśli naszej puławskiej spółki ale wszystkich polskich firm chemicznych. Żyjemy przecież w czasach globalizmu. Grupa Azoty zrzesza obecnie 50 podmiotów i zatrudnia blisko 14 tys. pracowników. Przychody osiągają pułap 10 mld zł - dzięki temu jesteśmy zauważaną na arenie międzynarodowej grupą chemiczną, a w naszym kraju jednym z championów narodowych.
W Grupie Azoty, jako Puławy pokazaliśmy, że nasze kompetencje technologiczne, inwestycyjne, handlowe mogą być wzorem dla innych podmiotów. Wiele naszych rozwiązań znajduje teraz miejsce w pozostałych firmach krajowych (jak choćby przeprowadzone modernizacje instalacji amoniakalnych), wielu naszych menagerów zarządza teraz procesami w całej Grupie. To pokazuje, że puławska spółka jest kołem napędowym polskiej chemii i czujemy się z tego dumni.
• Dlaczego przyjmowanie umowy społecznej w puławskich Azotach trwało tak długo?
- Tego typu umowy nie są standardem. Łatwo jest obiecywać, ale wszystkie nasze zobowiązania musiały być sumiennie sprawdzone, czy będziemy mogli się z nich wywiązywać w przyszłości. Po drugiej stronie nie mieliśmy też łatwego partnera do negocjacji. Ważne, że osiągnęliśmy kompromis. Dzięki umowie nasi puławscy pracownicy zyskali wyższe świadczenia socjalne oraz jeszcze większą pewność zatrudnienia w spółce.

• Na jakim etapie jest realizacja Elektrowni Puławy? Czy projekt nadal jest aktualny?
- Kończymy wspólne analizy tego przedsięwzięcia z naszym partnerem. Mamy przygotowane konkretne decyzje w tej sprawie i w tym roku przedstawimy już konkretny plan związany z realizacją tego przedsięwzięcia. Elektrociepłownia jest Puławom niezbędna, a z punku widzenia kosztów modernizacji obecnej jednostki zdecydowanie lepszym dla nas rozwiązaniem jest zbudowanie nowej, sprawniejszej instalacji, z korzyścią również dla miasta.

• Ostatnio Azoty poinformowały o współpracy "Puław” z malezyjskimi spółkami. Po co naszej firmie taka współpraca?
- Mamy ogromne kompetencje w obszarze produkcji i przetwórstwa mocznika. Produkujemy z niego roztwory o wielu za-stosowaniach, nawozy, melaminę. Te kompetencje zostały dostrzeżone przez malezyjskiego giganta jakim jest Petronas. Firma ta chce nas widzieć jako swojego partnera. Analizujemy teraz możliwość i formę współpracy. Jeśli nie z nami, zapewne z kimś zrealizują ten projekt, a Malezja ma dostęp do tańszego niż polska surowca więc przedsięwzięcie wygląda ciekawie.

Pozostałe informacje

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

Olimpiada wpisuje się w cel nr 3 Agendy 2030 Unesco – „Dobre zdrowie i jakość życia”
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z Lubelszczyzny walczy o zdrowie – Olimpiada Zdrowia PCK z „Biedronką”

Ponad dwa tysiące uczniów z całego województwa lubelskiego w czwartek wzięło udział w XXXII Olimpiadzie Zdrowia PCK z „Biedronką”. Etap okręgowy wyłonił młodych liderów zdrowia, którzy będą reprezentować województwo w ogólnopolskim finale.

Latynoskie wibracje w El Cubano
foto
galeria

Latynoskie wibracje w El Cubano

Tańce latynoskie to nie tylko kroki i figury, to przede wszystkim eksplozja emocji, rytmu i namiętności. Wszystko to było podczas ostatniej imprezy w El Cubano - gorące rytmy, zmysłowe tańce i atmosfera rodem z Karaibów. Zobaczcie, jak muzyka latynoska porwała wszystkich na parkiet do wspólnej zabawy.

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie

Wielkanoc bez babki? Trudno to sobie wyobrazić! W najnowszym odcinku "Dziennika ze smakiem" zabierzemy widzów w kulinarną podróż, której główną bohaterką jest właśnie babka wielkanocna. To ciasto o prostych składnikach, ale jak się okazuje – diabeł tkwi w szczegółach.

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

W ciągu najbliższych godzin czeka nas nagła zmiana pogody. W całym województwie lubelskim dzisiaj od godziny 13 spodziewane są silne podmuchy wiatru, a wieczorem także opady śniegu. W nocy wrócą przymrozki. Uważajmy na drogach.

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Pod jednym z drzew przy ul. Lipowej w Lubartowie jeden z przechodniów zauważył małą wiewiórkę, która nie przeżyłaby bez pomocy. Na miejsce wysłano policyjny patrol, który zaopiekował się zwierzątkiem.

Przed siatkarzami ze Świdnika ostatni mecz w sezonie

Siatkarze PZL Leonardo Avii Świdnik kończą sezon. Darmowe wejście na ostatni mecz

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego PZL Leonardo Avia Świdnik zamierzy się z Olimpią Sulęcin.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni pokonali na wyjeździe mającą ekstraklasowe aspiracje Miedź Legnica. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu drużyn?

Sobota z Trzydziestką
foto
galeria

Sobota z Trzydziestką

Kiedy w Klubie 30 na trzech parkietach rozbrzmiewają hity z lat 70., 80., latino oraz topowe przeboje, a goście z gracją balansują między parkietem a barem, wiadomo, że to kolejna szalona noc. Zobaczcie fotorelację z miejsca, gdzie trzy dekady doświadczenia to wstęp do dobrej zabawy. Tym razem niekwestionowaną gwiazdą była Ewelina Krupa i jej zaczarowane skrzypce...Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w Trzydziestce, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin.

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową
tylko u nas

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową

Zarząd województwa lubelskiego rozważa powołanie własnej spółki kolejowej. Pierwszym krokiem jest przetarg na jej biznesową strategię. Jak tłumaczy wicemarszałek Piotr Breś, wynika to z problemów jakie w innej części kraju ma kolejowy przewoźnik działający na Lubelszczyźnie - spółka Polregio.

Szczypiorniści Padwy Zamość chcą zrehabilitować się za porażkę z KPR Fit Dieta Żukowo

Padwa Zamość kontra wicelider, AZS AWF gra w Łodzi

KPR Padwa i AZS AWF Biała Podlaska rozegrają w weekend 21. kolejkę. Zamościanie podejmą wicelidera z Ciechanowa, a akademicy wybiorą się do Łodzi.

Prezydent Puław nie pójdzie za kratki. Ktoś wpłacił grzywnę

Prezydent Puław nie pójdzie za kratki. Ktoś wpłacił grzywnę

Nakaz aresztowania i osadzenia w zakładzie karnym prezydenta Puław został wycofany przez sąd. Powodem tego nagłego zwrotu akcji jest wpłata grzywny, której dokonała nieznana osoba. - Prawdopodobnie nie trafię do więzienia - przekazał wczoraj wieczorem Paweł Maj.

Mateusz Stolarski liczy, że w sobotę kibice Motoru i Śląska obejrzą przede wszystkim dobry mecz

Trener Motoru przed meczem ze Śląskiem. „Mam nadzieję, że stworzymy świetne widowisko”

Po wygranej ze Stalą Mielec piłkarze Motoru mają już na koncie 39 punktów. Utrzymanie jest niemal pewne, a do realizacji celu został jeden krok, tzn. jedno „oczko”. A kolejna okazja do poprawy dorobku już dzisiaj podczas wyjazdowego meczu przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Spotkanie startuje o godz. 17.30.

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium