Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 października 2014 r.
15:30
Edytuj ten wpis

Azoty kołem napędowym polskiej chemii

Rozmowa z Marianem Rybakiem, prezesem Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy SA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dużo ostatnio mówi się o ochronie Grupy Azoty przed wrogim przejęciem. Czy pracownicy rzeczywiście mogą być spokojni?
- Pracownicy mogą pracować i spać spokojnie. Obecne mechanizmy zapisane w statucie gwarantują Skarbowi Państwa kluczowy głos na walnym zgromadzeniu. Ważną decyzją było również wpisanie Grupy Azoty na listę spółek strategicznych. Kolejnym jeszcze silniejszym mechanizmem obronnym przed niechcianymi zagranicznymi inwestycjami będzie przygotowywana obecnie przez ministerstwo ustawa, która da pełną gwarancję zachowania kontroli skarbu państwa nad strategicznymi spółkami, w tym Grupą Azoty.
Ze swojej strony intensywnie pracujemy nad realizacją celów strategicznych. Do 2020 roku w całej Grupie Azoty na inwestycje wydamy 7 mld zł, gros z tych inwestycji będzie realizowanych w Puławach. Do tego Grupa planuje przejęcia innych podmiotów. Działania te zdecydowanie zwiększą wartość Grupy Azoty oraz jej wycenę giełdową. Im większa i mocniejsza będzie Grupa tym trudniej będzie stać się znaczącym jej akcjonariuszem.

• Inny gorący ostatnio temat to możliwe problemy z dostawami gazu z Rosji. W jaki sposób Azoty mogą się przed tym chronić?
- Polska odrobiła pracę domową i w ostatnich kilku latach dokonał się skok w zakresie liberalizacji rynku gazu ziemnego oraz budowy w infrastruktury przesyłowej łączącej nasz kraj z zachodem i południem. Obecnie Grupa kupuje już 30% gazu spoza kontraktu z PGNiG. Gaz zakupujemy od takich zagranicznych korporacji jak RWE czy Statoil. Surowiec ten pochodzi zza zachodniej granicy i sprowadzany jest do Polski za pomocą rewersu na gazociągu jamalskim. Dodatkowo, gaz zakupujemy na giełdzie towarowej, gdzie w chwili obecnej jest on tańszy niż ten kontraktowy. W najbliższym czasie oddamy też do użytku potężny stokaż amoniaku w Puławach, który dodatkowo poprawi bezpieczeństwo surowcowe.

• Co znaczy dla "Puław” przedłużenie ceł antydumpingowych na saletrę z Rosji?
- Ma to dla nas ogromne znaczenie. Puławy są największym w kraju producentem saletry amonowej, która jest najpopu-larniejszym nawozem azotowym w Polsce. Rosja weszła do WTO (Światowej Organizacji Handlu - red.) i zobowiązała się do wprowadzenia jednolitych cen na gaz dla wszystkich klientów, tymczasem stosuje tzw dual priceing czyli niskie ceny dla rosyjskich producentów, a zdecydowanie wyższe dla zachodnich. To powoduje, że gaz mamy trzykrotnie droższy i przed tą zaburzoną konkurencją chronią nas cła unijne. Rosja ponadto stosuje wybiórczą politykę handlową - wprowadza embargo na polskie produkty rolne a chce sprzedawać rolnikom nawozy - każdy chyba zauważy, że nie jest to zbyt uczciwe. Ogromne znaczenie w przeforsowaniu tych rozwiązań miała aktywna rola naszych przedstawicieli w europejskiej organizacji zrzeszającej producentów nawozów Fertilizer Europe.

• Jak pan ocenia z perspektywy czasu fuzję Puław i Tarnowa. Czy wszystko się udało?
- Możemy czuć się zdecydowanie silniejsi w Grupie Azoty i nie mam tu tylko na myśli naszej puławskiej spółki ale wszystkich polskich firm chemicznych. Żyjemy przecież w czasach globalizmu. Grupa Azoty zrzesza obecnie 50 podmiotów i zatrudnia blisko 14 tys. pracowników. Przychody osiągają pułap 10 mld zł - dzięki temu jesteśmy zauważaną na arenie międzynarodowej grupą chemiczną, a w naszym kraju jednym z championów narodowych.
W Grupie Azoty, jako Puławy pokazaliśmy, że nasze kompetencje technologiczne, inwestycyjne, handlowe mogą być wzorem dla innych podmiotów. Wiele naszych rozwiązań znajduje teraz miejsce w pozostałych firmach krajowych (jak choćby przeprowadzone modernizacje instalacji amoniakalnych), wielu naszych menagerów zarządza teraz procesami w całej Grupie. To pokazuje, że puławska spółka jest kołem napędowym polskiej chemii i czujemy się z tego dumni.
• Dlaczego przyjmowanie umowy społecznej w puławskich Azotach trwało tak długo?
- Tego typu umowy nie są standardem. Łatwo jest obiecywać, ale wszystkie nasze zobowiązania musiały być sumiennie sprawdzone, czy będziemy mogli się z nich wywiązywać w przyszłości. Po drugiej stronie nie mieliśmy też łatwego partnera do negocjacji. Ważne, że osiągnęliśmy kompromis. Dzięki umowie nasi puławscy pracownicy zyskali wyższe świadczenia socjalne oraz jeszcze większą pewność zatrudnienia w spółce.

• Na jakim etapie jest realizacja Elektrowni Puławy? Czy projekt nadal jest aktualny?
- Kończymy wspólne analizy tego przedsięwzięcia z naszym partnerem. Mamy przygotowane konkretne decyzje w tej sprawie i w tym roku przedstawimy już konkretny plan związany z realizacją tego przedsięwzięcia. Elektrociepłownia jest Puławom niezbędna, a z punku widzenia kosztów modernizacji obecnej jednostki zdecydowanie lepszym dla nas rozwiązaniem jest zbudowanie nowej, sprawniejszej instalacji, z korzyścią również dla miasta.

• Ostatnio Azoty poinformowały o współpracy "Puław” z malezyjskimi spółkami. Po co naszej firmie taka współpraca?
- Mamy ogromne kompetencje w obszarze produkcji i przetwórstwa mocznika. Produkujemy z niego roztwory o wielu za-stosowaniach, nawozy, melaminę. Te kompetencje zostały dostrzeżone przez malezyjskiego giganta jakim jest Petronas. Firma ta chce nas widzieć jako swojego partnera. Analizujemy teraz możliwość i formę współpracy. Jeśli nie z nami, zapewne z kimś zrealizują ten projekt, a Malezja ma dostęp do tańszego niż polska surowca więc przedsięwzięcie wygląda ciekawie.

Pozostałe informacje

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

Marcin Stromecki (z piłką) w sobotę otworzył wynik meczu pomiędzy Wisłą, a rezerwami Korony

Wisła Puławy kończy intensywny tydzień wygraną z rezerwami Korony Kielce

Po środowym remisie z Bronią Radom w sobotę Wisła Puławy rozegrała kolejny mecze kontrolny. Tym razem podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zmierzyli się u siebie z rezerwami Korony Kielce i zapisali na swoje konto zwycięstwo

Avia nie miała litości dla ligowego rywala i rozbiła Lewart aż 5:0

Pracowita sobota Avii Świdnik. Remis ze Stalą Kraśnik i pogrom w meczu z Lewartem

Avia rozegrała w sobotę dwa sparingi. Najpierw w mocno eksperymentalnym składzie zremisowała z czwartoligową Stalą Kraśnik 1:1. Niedługo później żółto-niebiescy rozbili ligowego rywala – Lewart Lubartów aż 5:0. Co ciekawe, cztery gole padły jednak między 70, a 87 minutą spotkania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium