Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 czerwca 2021 r.
21:13

Bilbordy popsuły malarskie pejzaże. Wystawa o tym, jak niszczymy wspólną przestrzeń

0 0 A A
Przerobiony obraz Aleksandra Gierymskiego "Piaskarze". Ten oraz kilkanaście innych obrazów polskich mistrzów malarstwa oszpeconych reklamami można oglądać w pobliżu błoni<br />
Przerobiony obraz Aleksandra Gierymskiego "Piaskarze". Ten oraz kilkanaście innych obrazów polskich mistrzów malarstwa oszpeconych reklamami można oglądać w pobliżu błoni
(fot. Fundacja Krajobrazy)

Do 23 czerwca na ogrodzeniu boiska przy puławskich błoniach można oglądać wystawę prac przedstawiających dzieła mistrzów malarstwa oszpecone bilbordami reklamowymi. Celem wystawy Fundacji Krajobrazy jest zwrócenie uwagi mieszkańców na problem zaśmiecania miejskiej przestrzeni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Kultura w Krajobrazie - Krajobraz w Kulturze" to tytuł plenerowej wystawy, która pod koniec maja została otwarta na ogrodzeniu boiska przy puławskich błoniach. Prace polskich pejzażystów, jak Józef Chełmoński, Julian Fałat, czy Aleksander Gierymski zostały osadzone w realiach współczesnej Polski. W ich tle, zamiast sielankowego krajobrazu, widzimy bilbordy reklamowe. To celowy zabieg, którego celem jest zwrócenie uwagi zarówno mieszkańców Puław, jak i samorządowców na problem zaśmiecania wspólnych przestrzeni reklamowym chaosem.

Autorem wystawy jest architekt, Wojciech Januszczyk, prezes lubelskiej Fundacji Krajobrazy, która od 2016 zajmuje się m.in. poprawianiem estetyki miast, projektowaniem zieleni oraz promowaniem działań wspierających rozwój przestrzeni publicznej. Jak tłumaczy, na pomysł przekształcenia obrazów polskich pejzażystów wpadł zastanawiając się, co by było, gdyby musieli oni wykonać swoje dzieła współcześnie. Jak długo musieliby szukać odpowiedniego miejsca, wolnego od reklam.

Zdaniem Januszczyka, przestrzeń publiczna w transformacji ustrojowej w Polsce boryka się z przesytem różnego rodzaju instalacji reklamowych, a co gorsza, społeczeństwo po latach obcowania z takim otoczeniem, przestało zwracać na nie uwagę.

- Jadąc np. do Zakopanego trudno dostrzec góry, bo ciągle mijamy reklamy. Jest ich tak wiele, że już nikt nie zwraca uwagi na ten problem. I tak jest w całym kraju. Okazało się, że przed laty, idąc w stronę "wolności", państwa demokratycznego, jednocześnie pozwoliliśmy zanieczyścić swój krajobraz. A wystarczy przekroczyć granicę naszego kraju w którąkolwiek stronę, by zorientować się, że tam tego problemu nie ma - mówił autor wystawy podczas spotkania z mieszkańcami Puław.

Co zatem zrobić, żeby poprawić estetykę naszego otoczenia? - Powinniśmy działać dwutorowo. Z jednej strony należy rozmawiać z przedsiębiorcami, przekonywać ich do usuwania zwłaszcza nielegalnych reklam. Z drugiej ważna jest edukacja społeczeństwa, bo dopiero wtedy, gdy staje się ono naprawdę obywatelskie i lobbuje na rzecz ochrony krajobrazu, możliwe są zmiany na poziomie urzędowym - tłumaczy Wojciech Januszczyk.

O tym, że problem reklamowej szpetoty istnieje przyznają miejscy i powiatowi urzędnicy. W 2018 roku rozpoczęto nawet prace nad puławskim kodeksem reklamowym. Niestety, bardzo szybko zostały one przerwane. Według prezydenta Pawła Maja, na przeszkodzie w jego przyjęciu stoi brak regulacji w tym zakresie na poziomie ustawowym. Innym powodem urzędniczej niemocy jest to, że o potrzebie walki z zaśmiecaniem wspólnych przestrzeni w Puławach (oraz innych miastach) mówi się niewiele. Obecna wystawa to pierwsza inicjatywa tego rodzaju w mieście.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium