Nałęczów jest jednym z 30 polskich miast wytypowanych do katalogu „Dobre praktyki na rzecz rewitalizacji”. Wydawnictwo przygotowuje Instytut Rozwoju Miast z polecenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. 12 miast wskazał IRM, pozostałe 18 wybrało ministerstwo.
– Na razie jesteśmy tylko typowani do katalogu. Przedstawiciel instytutu szczegółowo przyjrzał się naszemu miastu, był pod wrażeniem. Przede wszystkim zwrócił uwagę na obszar, bo nasza rewitalizacja nie była punktowa, obejmowała praktycznie całe miasto – mówi Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa. – Ważna też jest specyfika inwestycji, musieliśmy mieć na uwadze zarówno dobro mieszkańców, jak i gości przyjeżdżających do sanatoriów.
Prace w kurorcie trwały ok. 7 lat, obejmowały m.in. zabezpieczenie brzegów Bochotniczanki, budowę parkingu, montaż nowych ławek w Parku Zdrojowym oraz latarń, budowę ulicy Głębocznica oraz remont kapliczki św. Michała Archanioła. Za Targowisko „Pod Łabędziem” miasto otrzymało „Złotą Kielnię”. W sumie inwestycja pochłonęła ok. 8 mln zł.
– IRM przygotowuje analizę 30 przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Myślę, że na wytypowanie nas przez Instytut Rozwoju Miast duże znaczenie miała również duża różnorodność podejmowanych przez nas działań – dodaje burmistrz.
Jednocześnie w Nałęczowie odbyło się ogólnopolskie seminarium „Zieleń-Architektura-Krajobraz”. W ramach przedsięwzięcia 50-osobowa grupa architektów, historyków sztuki, samorządowców oraz konserwatorów zabytków z całej Polski sprawdzała, w jaki sposób władze kurortu organizują przestrzeń miejską.