Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 maja 2018 r.
17:35

Dom Chemika czeka na szybkie decyzje. Radni kontra stowarzyszenie "Puławianie"

Baner wywieszony na ogrodzeniu Domu Chemika
Baner wywieszony na ogrodzeniu Domu Chemika

Miejscy radni proszą konserwatora zabytków o szybką decyzję w sprawie Domu Chemika. Apelują też do parlamentarzystów ziemi lubelskiej o zmiany w prawie. Tymczasem stowarzyszenie „Puławianie” nie odstępuje od walki o wpisanie budynku do rejestru zabytków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas ostatniej sesji, puławscy radni jednomyślnie poparli wysłanie dwóch pism w sprawie problemów z przebudową Puławskiego Ośrodka Kultury. Jedno z nich to apel do Magdaleny Gawin (generalnego konserwatora zabytków oraz podsekretarza stanu w resorcie kultury), o jak najszybsze zakończenie postępowania administracyjnego dotyczącego kwestii wpisu Domu Chemika do rejestru zabytków. Władze miasta liczą również na to, że ocena lubelskiego konserwatora zostanie w Warszawie podtrzymana. W innym przypadku, koszty przestoju w modernizacji obiektu mogą wzrosnąć. Poza tym każdy kolejny miesiąc zwłoki wydłuża ostateczny termin oddania odnowionego Domu Chemika do użytku.

Drugi z apeli został skierowany do posłów i senatorów ziemi lubelskiej, by zajęli się zmianami w prawie, które stanowią zagrożenie dla inwestorów w całym kraju. Znowelizowana ustawa o zabytkach umożliwia zatrzymanie każdej budowy na podstawie wszczęcia postępowania konserwatorskiego o wpis danego obiektu do rejestru. A jak się okazało w przypadku Domu Chemika, do wszczęcia procedury wystarczył wniosek jednego stowarzyszenia. – Utożsamiam się z tym apelem. Nie może być tak, że rozpoczęte inwestycje są blokowane. Chodzi tu nie tylko o samorządy, ale także prywatne firmy, o każdego z nas – mówił radny Paweł Maj, jeden z pomysłodawców pisma. Dokument poparła cała koalicja (PiS, PSPP) i opozycja (PO, radni niezależni).

Warto dodać, że mieszkańcy Puław również nie są obojętni wobec losów zatrzymanej przebudowy POK. Na płocie ogradzającym teren ośrodka wisi czerwony baner z przekazem skierowanym do stowarzyszenia „Puławianie” o treści: „Nie odwołujcie się”. Podobny apel udostępniono również w internecie. Na szybkie wznowienie prac liczy także stowarzyszenie „Przeszłość-Przyszłości”. – Złożyliśmy na ręce prezydenta 1182 podpisy poparcia dla modernizacji Domu Chemika. Oczekujemy, że minister Gawin swoją decyzję wyda niezwłocznie – mówi Artur Kwapiński, radny i prezes tej organizacji.

Co zrobi stowarzyszenie „Puławianie”? – Nasze odwołanie jest prawie gotowe i do poniedziałku zostanie wysłane – mówił nam w ubiegłym tygodniu Szymon Karczewski, prezes „Puławian”. – Uważam, że apele w naszą stronę są formą nacisku. Nie możemy nie złożyć tego dokumentu. Straciłbym wtedy wszystko, na co pracowałem przez ostatnie trzy lata. Zrezygnowałbym z tego, o co walczyłem ja oraz szereg innych osób, które chcą ratować dobrą architekturę i kawał historii Puław – tłumaczy Szymon Karczewski.

Jeśli generalna konserwator zabytków odrzuci odwołanie „Puławian”, robotnicy będą mogli wrócić na plac budowy, bo tego rodzaju decyzja od razu staje się prawomocna. Nie będzie to jednak koniec walki. – W takim przypadku będziemy mogli zaskarżyć ją do sądu administracyjnego – przyznaje Karczewski, dla którego wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków stało się celem trzyletniej pracy. – Jeśli do tego nie dojdzie, wszystko to zostanie zaprzepaszczone – podsumowuje „Puławianin”.

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium