![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Im skuteczniejsza segregacja, tym więcej surowców wtórnych może odzyskać puławski ZUK](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2021/2021-02/7dbc71c1ec16e2321c42a0fa75a03d59_std_crd_830.jpg)
Segregacja śmieci jest obowiązkowa, a jej nie przestrzeganie utrudnia pracę Zakładu Usług Komunalnych, co w konsekwencji może przekładać się na ceny usług miejskiej spółki. O tym, jak robić to w sposób prawidłowy puławianie mogą dowiedzieć się z nowego folderu.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Urząd Miasta wydał i dostarczył mieszkańcom bloków aktualny harmonogram wywozu odpadów wraz z instrukcją ich segregowania. Kolorowy folder wrzucono do skrzynek na listy. Warto się z nim zapoznać, żeby popełniać błędów.
Jeśli chodzi o te nietypowe, wielkogabarytowe odpady, Ratusz zaleca pozostawienie ich przy altanach w dniach, kiedy będą odbierane. Do tego rodzaju śmieci zalicza się np. dywany, meble, pościel, zabawki, czy grzejniki. Co ważne - nie powinno się zostawiać tam materiałów budowlanych i sanitarnych, jak deski, panele, okna, drzwi, wanny, sedesy, płytki, czy części samochodowe. Tego typu przedmioty przyjmuje PSZOK przy Dęblińskiej 2.
Zerknąć warto także na część dotyczącą kolorowych pojemników. Mimo tego, że na tych żółtych najczęściej spotkamy napis „PET” oznaczający plastikowe butelki, wrzucać do nich możemy także nakrętki, plastikowe pojemniki, torby, reklamówki, blaszane i aluminiowe puszki, kapsle, nakrętki od słoików, a także wszelkiego rodzaju metale. Urzędnicy przypominają przy tym, by butelki przed wyrzuceniem opróżniać i zgniatać.
Do pojemnika niebieskiego przeznaczonego na papier (ulotki, zeszyty, gazety, pudełka itp.) nie należy wrzucać natomiast papierowych ręczników, zatłuszczonego papieru, zużytych chusteczek, czy kartonów po mleku lub napojach. Nie jest także miejsce dla pieluch, czy innych materiałów higienicznych. Dla tych ostatnich przeznaczone są kontenery na śmieci zmieszane.
Szklane odpady należy kierować do pojemnika zielonego i białego, pamiętając o wcześniejszym odkręceniu zakrętek i kapsli (które idą do żółtego). Szklane butelki powinny być opróżnione z zawartości. Do pojemnika nie powinno wrzucać się natomiast szyb okiennych, termometrów, luster, żarówek, szkła okularowego, żaroodpornego, ceramiki, czy reflektorów samochodowych.
Na osiedlowych śmietnikach stoją też pojemniki brązowe (bio), gdzie możemy zostawić np. obierki po warzywach i owocach, resztki jedzenia (bez kości), skorupki jajek, drewno, liście, trawę, czy trociny. Nie wolno wrzucać tam z kolei np. zwierzęcych odchodów, ziemi, kamieni, czy impregnowanego drewna.
Kontenery na odpady zmieszane to właściwe miejsce np. na tłusty papier, porcelanę, styropian, opakowania po lekach (puste), resztki żywności zawierające kości zwierząt, czy zwierzęce odchody. Nie należy natomiast wrzucać tutaj popiołu, surowców, farb, olejów samochodowych, przeterminowanych leków, czy sprzętu RTV i AGD. Elektro-śmieci można zostawiać w PSZOK-u lub specjalnych, czerwonych pojemnikach. Leki - w niektórych aptekach. Na pozostałe czekają przy Dęblińskiej 2.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)