Pokazy technik dentystycznych, eksperymenty chemiczne, opieka nad chorymi, a także masaże, makijaż, pierwsza pomoc - to wszystko można było obejrzeć w trakcie piątkowych Targów Wiedzy i Umiejętności w Medycznym Studium Zawodowym im. PCK w Puławach.
Nie tylko absolwenci studiów mogą liczyć na dobrą pracę. Na rynku potrzeba również techników dentystycznych, specjalistów od masaży, makijaży, pielęgnacji paznokci, a także opiekunów medycznych, techników farmaceutów, czy higienistek. Do każdego z tych zawodów, w bogato wyposażonych pracowniach przy ul. Mickiewicza, od lat przygotowuje Medyczne Studium Zawodowe. W ostatni piątek, korzystając z targów, mury policealnej szkoły odwiedziła młodzież z puławskich szkół średnich.
Potencjalni przyszli uczniowie MSZ mieli okazję obejrzeć m.in. pokazy chemiczne w pracowni farmaceutycznej, zwiedzić symulator sali chorych i podejrzeć szkolenie opiekunów medycznych, skorzystać z darmowego malowania paznokci przez przyszłych techników usług kosmetycznych oraz zobaczyć, jak wygląda praca asystentek i higienistek dentystycznych.
Higienistki zawodu uczą się w pracowni, której wyposażenie nie odbiega od tego, jaki znajdziemy w najlepszych gabinetach w mieście. Co ważne, w trakcie nauki, technicy mają okazję wykonywać profesjonalne zlecenia na protezach, które trafiają następnie do prawdziwych pacjentów.
– Jako higienistki będziemy mogły wykonywać niektóre zabiegi dentystyczne, jak skaling, piaskowanie, lakierowanie, wybielanie zębów. Uczymy się również tego, jak dbać o higienę jamy ustnej – mówi Monika Karaś, jedna z uczennic.
W pracowni farmaceutycznej na gości czekały natomiast pokazy chemiczne. Uczennice w białych fartuchach pokazywały m.in. kontrolowane eksplozje, ciecze zmieniające kolory oraz tworzenie sztucznej krwi. Jedna z nich to Kamila Kurdziałek z Dęblina. – Rodzice mnie przekonali, że praca w aptece to może być coś dla mnie. Uważam, że to fajne i przyjemne zajęcie, z którym na pewno sobie poradzę – mówi uczennica.
Do wyboru puławskiego studium przekonuje również Anna Berlińska, dyrektor placówki. – Naszych uczniów do zawodu przygotowujemy pod względem teoretycznym i praktycznym. Bardzo dużo zajęć odbywa się w specjalistycznych pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Możemy pochwalić się także wysoką zdawalnością na egzaminach zawodowych, a nasi absolwenci nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy – zachęca. Jak dodaje, ok. 90 procent osób, które uzyskują dyplom MSZ, pracuje w swoim zawodzie.
Oprócz aptek, gabinetów dentystycznych, placówek służby zdrowia, absolwentów puławskiego studium można spotkać w salonach kosmetycznych, sanatoriach i SPA. – Wiele osób pracuje również w mobilnych salonach, gdzie dojeżdżają do klientek, zakładają również własną działalność gospodarczą – uzupełnia Agnieszka Ścibior-Gałązka, kierownik szkolenia praktycznego.
Trudności z przebiciem się na rynku pracy mają osoby kończące opiekuna medycznego. – Uważam, że to zawód, który powinien być bardziej wykorzystywany przez placówki służby zdrowia. Nasi absolwenci są naprawdę super przygotowani do pracy przy łóżku chorego i mogliby odciążyć pielęgniarki – przekonuje dyrektor Berlińska. Opiekunki nie mogą robić zastrzyków, ale potrafią mierzyć ciśnienie, karmić chorych, dezynfekować przybory, asystować pielęgniarkom itp.
Warto dodać, że szkoła kształci bezpłatnie, a do rekrutacji do pierwszych klas zaprasza zarówno absolwentów szkół średnich, jak i osoby dorosłe w dowolnym wieku. Oprócz nauki stacjonarnej, na niektórych kierunkach oferuje również formę zaoczną.