Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 maja 2023 r.
15:44

Jeden z najstarszych budynków w Puławach niszczeje. Będą pieniądze na remont?

0 A A
Pałac Marynki z końca XVIII wieku to zabytek, który został zakupiony przez miasto Puławy w 2017 roku. Od tamtej pory obiekt nie jest wykorzystywany. Opiekuje się nim spółka Nieruchomości Puławskie
Pałac Marynki z końca XVIII wieku to zabytek, który został zakupiony przez miasto Puławy w 2017 roku. Od tamtej pory obiekt nie jest wykorzystywany. Opiekuje się nim spółka Nieruchomości Puławskie (fot. rs (archiwum))

Jeszcze w tym miesiącu Urząd Miasta Puławy ogłosi przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową dla planowanego remontu zabytkowego Pałacu Marynki. Obiekt z ulicy Kazimierskiej w przyszłości ma służyć celom muzealnym, wystawienniczym i kulturalnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pałac Marynki do jeden z najstarszych budynków w Puławach. Rodzina Czartoryskich zbudowała go pod koniec XVIII wieku dla córki księżnej Izabeli - Marii Wirtemberskiej. Po II wojnie światowej nieruchomość użytkował skierniewicki Instytut Ogrodnictwa, który sprzedał ją miastu Puławy w 2017 roku za 1,6 mln zł. Niestety, ze względu na zły stan techniczny budynku, jego użytkowanie nie jest możliwe.

Od niemal sześciu lat zabytek czeka na remont, którego szacunkowe koszty liczone są w dziesiątkach milionów złotych. To kwota, która przewyższa możliwości finansowe miejskiego samorządu. Mimo to, lokalne władze nie rezygnują z tego zadania, przygotowując kolejne dokumenty niezbędne do pozyskania w przyszłości dotacji pozwalającej na renowację zabytku.

Dotychczas wykonano badania, które wskazały m.in. oryginalną kolorystykę ścian i sufitów. Opracowano również program prac konserwatorskich oraz koncepcję architektoniczno-funkcjonalną przebudowy wnętrz budynku (zaadaptowanych wcześniej na biura i laboratoria instytutu).

Zgodnie z dokumentami, renowacja ma pozwolić przystosować obiekt do funkcji "muzealno-wystawienniczej, edukacyjnej i kulturalno-artystycznej". Przygotowano też ekspertyzę bezpieczeństwa pożarowego pałacu. To wszystko ma pozwolić na ogłoszenie przetargu na dokumentację techniczną jego przebudowy. Jak informuje prezydent Puław Maj, w odpowiedzi na interpelację radnej Ewy Wójcik, przetarg zostanie ogłoszony w maju.

Zdobycie przez miasto dokumentacji nie oznacza jeszcze gotowości do samej renowacji. Najważniejszą przeszkodą pozostają pieniądze, a dokładniej - ich brak. Jeszcze kilka lat temu puławscy urzędnicy planowali pozyskanie dotacji unijnych z programów regionalnych. Tej możliwości już nie ma. Wszystkiemu winna jest tzw. linia demarkacyjna, czyli zakaz mieszania pieniędzy z funduszy europejskich szczebla regionalnego z finansowaniem rządowym dla obiektów posiadających status Pomników Historii.

Taki status Pałac Marynki oraz cały zespół pałacowo-parkowy w Puławach posiada od 2021 roku. Wyższa ranga zabytku oznacza, że potencjalnym źródłem dotacji na remont pałacu mogą być fundusze unijne z programów krajowych lub wsparcie z budżetu państwa.

- Dlatego będziemy starali się aplikować o środki w ramach programów unijnych szczebla krajowego, jak również w ramach innych programów, np. Ministra Kultury, czy Rządowego Funduszu "Polski Ład" - tłumaczy w swojej odpowiedzi na interpelację prezydent Maj.

Otwarte pozostaje pytanie, czy zakup działki z pałacem, którego remont może być nawet 30 razy droższy, niż wartość zakupu tej nieruchomości, był dla miasta dobrym interesem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny poziom zadłużenia, problemy finansowe miejskich jednostek oraz konieczność zaciągania nowych długów na poczet nawet drobnych, kilkumilionowych inwestycji drogowych. Przypominamy, że poza Marynkami, remontu potrzebuje również inny zabytek - Domek Grecki, który został niedawno opuszczony przez Bibliotekę Miejską i dołączył do coraz dłuższej listy miejskich pustostanów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Ireneusz Baran zastąpi w roli trenera Tomasovii Marka Sadowskiego

Marek Sadowski kończy przygodę z Tomasovią. „Odmłodniałem o kilka ładnych lat”

Krótko, bo tylko kilka miesięcy trwała przygoda Marka Sadowskiego z Tomasovią. Doświadczony szkoleniowiec w zimie zgodził się pomóc drużynie z Tomaszowa Lubelskiego i poprowadził ją wiosną. Obie strony doszły jednak do porozumienia, żeby jeszcze przed końcem rozgrywek zakończyć współpracę. Miejsce „Sadka” zajmie teraz Ireneusz Baran.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

Grafiki Picassa na wystawie w Muzeum Zamojskim
5 czerwca 2024, 16:00

Grafiki Picassa na wystawie w Muzeum Zamojskim

Doświadczycie nie tylko wyjątkowych dzieł sztuki, ale także nowoczesnych rozwiązań multimedialnych, które sprawią, że ta wystawa będzie jeszcze bardziej inspirująca! - tak Muzeum Zamojskie zachęca do udziału w wernisażu i odwiedzenia wystawy grafik Pabla Picassa, które placówka udostępniać będzie przez najbliższy miesiąc.

Energooszczędne okna: Jak nowoczesna stolarka okienna pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie

Energooszczędne okna: Jak nowoczesna stolarka okienna pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie

Czy możliwe jest skuteczne ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu? Współczesne okna charakteryzują się rewelacyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi, które przekładają się na ograniczenie strat energii cieplnej i znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Moto.DW Diesel jeszcze nie zginął
WIDEO
film

Moto.DW Diesel jeszcze nie zginął

Dwa tygodnie szybko minęły. Dziś zapraszamy na drugi odcinek naszego nowego programu motoryzacyjnego Moto.DW. Dziś zajmiemy się sprawą zamykania w weekendy ulicy Królewskiej w Lublinie, sprawdzimy jak się spisuje Skoda Kodiaq ze starym, dobrym dieslem pod maską oraz zajmiemy się pamięcią mięśniową motocyklistów. Zapraszamy do oglądania.

Rodzice i szkoła nie zapłacą za wycieczki szkolne. Zrobi to ministerstwo

Rodzice i szkoła nie zapłacą za wycieczki szkolne. Zrobi to ministerstwo

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!