Konferencję podsumowującą pięć lat certyfikowania produktów lokalnych zorganizowała w piątek w Puławach Lokalna Grupa Działania "Zielony Pierścień”. Dotychczas certyfikat otrzymało już ponad 300 tradycyjnych produktów i usług z powiatu puławskiego oraz gminy Wojciechów. Wśród zaproszonych na konferencję gości znalazło się wielu producentów lokalnych wyrobów, które otrzymały specjalne certyfikaty gwarantujące ich jakość i pochodzenie. Dzięki temu wzrosła ich wartość marketingowa oraz sprzedaż.
- Certyfikat jest nadawany producentom, którzy wykażą związek ich produktu z naszym obszarem. Celem jego posiadania jest promocja zarówno obszaru, jak i samego produktu. To pokazuje, że mamy lokalne dziedzictwo spożywcze, rękodzieło, zespoły artystyczne, czy usługi charakterystyczne dla naszego regionu - mówi Iwona Goluch z LGD "Zielony Pierścień”.
Najwięcej zarejestrowanych produktów lokalnych w kategorii żywność jest z terenu gminy Żyrzyn, która wyprzedza pod tym względem Nałęczów czy Wojciechów. Ale certyfikaty to nie tylko przysmaki. Pod względem pamiątek turystycznych zdecydowanie prowadzi Nałęczów. Działają też trzy zarejestrowane miejsca oferujące lokalne usługi. To Ekomuzeum "Siedlisko Małgorzaty” z Kazimierza Dolnego, Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu oraz Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji z Wojciechowa. Certyfikaty otrzymało również kilka zespołów muzycznych jak: Gminna Orkiestra Dęta z Kurowa, Zespół Tańca Ludowego "Bystrzacy” z Wąwolnicy, "Nałęczowska Kapela” oraz "Cyganeria” z Góry Puławskiej.
Przedstawiciele "Zielonego Pierścienia” zachęcają wszystkich nadal niezarejestrowanych twórców i producentów, by składali wnioski, otrzymywali certyfikaty i dzięki temu promowali zarówno własne produkty, jak i przy okazji walory turystyczne Ziemi Puławskiej i całego Powiśla.