Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 marca 2025 r.
10:15

Petycja nie pomogła. Fundacja KZMRZ musi oddać dworzec

Dawny dworzec dzięki fundacji KZMRZ zyskał nowe życie i był świadkiem oryginalnych inicjatyw artystycznych i społecznych. Wkrótce budynek znów zostanie zamknięty, ale podobno tylko na czas planowanej przebudowy placu przy ul. Wojska Polskiego
Dawny dworzec dzięki fundacji KZMRZ zyskał nowe życie i był świadkiem oryginalnych inicjatyw artystycznych i społecznych. Wkrótce budynek znów zostanie zamknięty, ale podobno tylko na czas planowanej przebudowy placu przy ul. Wojska Polskiego (fot. KZMRZ/FB)

Piętnaście koncertów, cztery spektakle teatralne, trzy wystawy, wiligie dla samotnych, szereg inicjatyw integrujących puławian i na tym koniec. Decyzją władz miasta, Michał Stachyra ze swoją fundacją KZMRZ, musi opuścić były dworzec autobusowy w Puławach.

Aktualizacja artykułu: 26 marca 2025 r. 18:20
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po upadku spółki PKS Puławy teren dworca - wiaty, plac i budynek poczekalni - przejęło miasto. Mimo korzystnej lokalizacji na rogu głównych arterii - ulic Lubelskiej i Wojska Polskiego, przestrzeń długi czas nie tętniła życiem. Sam plac dzielił funkcję parkingu i szkoły nauki jazdy, a poczekalnią nie interesował się nikt.

Samorząd, mimo ogłoszenia przed laty urbanistycznego konkursu, żadnego realnego pomysłu na zagospodarowanie obiektu nie przejawiał. Ściany pustostanu szybko pokryły bohomazy udające graffiti, a do zamkniętych na kłódkę wnętrz nikt nie zaglądał. Ostatecznie Ratusz zdecydował o tym, by na terenie dawnego dworca urządzić przystanek dla komunikacji międzymiastowej przywracając mu w ten sposób dawną funkcję. Pieniędzy na ten cel jednak nie było, więc przy ul. Wojska Polskiego nadal działo się niewiele.

Pierwsza zauważalna zmiana zaszła latem 2022 roku, kiedy to szerzej nieznany wtedy jeszcze w Puławach artysta, Michał Stachyra, skrzyknął młodzież, załatwił farby i po otrzymaniu zgody prezydenta - społecznie pomalował ściany pustostanu. Już wtedy właściciel fundacji KZMRZ rozpoczynał starania o dzierżawę obiektu, w którym dostrzegał niewykorzystany, artystyczny i społeczny potencjał. Po wielu spotkaniach, wizytach, kontrolach stanu technicznego i negocjacjach z miastem, na początku zeszłego roku fundacja otrzymała klucze do poczekalni.

- Zastaliśmy brak toalet, wybite szyby, brak ogrzewania, odpadający tynk, zacieki, grzyb. Koszty napraw, które umożliwiły nam realizację wydarzeń wzięliśmy na siebie, a w prace naprawcze zaangażowali się dobrowolnie wolontariusze, mieszkańcy, bezdomni, chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Udowodniliśmy, że zaniedbany budynek może nadal pełnić funkcję na rzecz mieszkańców miasta Puławy, stając się ważnym miejscem na mapie kulturalnej nie tylko gminy, ale tej części Polski - wspomina Michał Stachyra.

W ciągu ostatniego roku, jak wylicza szef KZMRZ, jego fundacja na dworcu zorganizowała 15 koncertów, 4 spektakle teatralne, 3 wystawy, 8 inicjatyw oddolnych i wigilię dla bezdomnych. Przy budynku powstał również "ogród i wyrzywnik społeczny". Dodajmy, że ta ostatnia inicjatywa nie wszystkich mieszkańcom Puław przypadła do gustu. Część mieszkańców niektóre sposoby ożywiania dworcowego otoczenia nazywała jego zaśmiecaniem. Nie wszyscy puławianie zachwycili się także pomalowaną we wszystkie kolory tęczy podłogą w budynku, czy równie kolorowymi lampionami zawieszanymi na elewacji. Niemniej - biorąc pod uwagę całokształt, budynek z pewnością więcej zyskał, niż stracił.

Fundacja w związku ze swoją aktywnością, oryginalnymi inicjatywami i pomysłami na kolejne lata - liczyła na przedłużenie zawartej na rok umowy dzierżawy. W internecie ukazała się nawet petycja w tej sprawie, którą do dzisiaj podpisało ponad 270 osób. Wiemy już, że na niewiele się to zdało. KZMRZ w ciągu najbliższych dni musi oddać klucze i opuścić dworzec.

- Darmowa praca na rzecz miasta i mieszkańców jest wynagradzana chyba w innej galaktyce, po śmierci - gorzko podsumował Michał Stachyra, nie kryjąc rozczarowania tą decyzją prezydenta.

Dlaczego Ratusz nie przedłuży umowy dzierżawy z fundacją?

- Istnieją dwie główne przyczyny braku zawarcie kolejnej umowy z Fundacją KZMRZ. Brak wywiązywania się z zapisów umowy, w tym finansowych, a także zły stan techniczny budynku. Jako miasto nie zawieramy kolejnych umów dotyczących naszego mienia z podmiotami, które nie wywiązują się ze zobowiązań wynikających z umów wcześniejszych. Pamiętajmy również, że teren po byłym dworcu PKS stanie się za pewien czas placem budowy, ponieważ ruszy w tym miejscu budowa nowego punktu przesiadkowego dla środków komunikacji publicznej i prywatnej - tłumaczy Łukasz Kołodziej, kierownik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej w puławskim magistracie. 

Dworcowa inwestycja ma otrzymać środki w ramach tzw. miejskiego obszaru funkcjonalnego. Pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku. W tegorocznym budżecie zaplanowano na ten cel 190 tys. zł. Gdy na miejscu pojawi się ciężki sprzęt, poczekalnia może zostać tymczasowo wyłączona ze stałego, artystycznego użytkowania.

Według informacji, które płyną z magistratu wynika, że miejska przestrzeń zamiast stale dzierżawiona jednemu podmiotowi, w przyszłości może być wynajmowana krótkoterminowo - na konkretne wydarzenia. Czy tak się stanie - przekonamy się najpewniej już w przyszłym roku. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym
ZDJĘCIA
galeria

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym

W Wielką Sobotę plac Caritas Archidiecezji Lubelskiej zamienił się w miejsce nie tylko modlitwy i świątecznego posiłku, ale przede wszystkim – wspólnoty. Przy wielkanocnym stole usiadły osoby samotne, seniorzy, uchodźcy. Dla wielu z nich to była jedyna okazja, by z kimś podzielić się jajkiem i... nadzieją.

Chełmianka wygrała w sobotę przegrany mecz

Wielki mecz w Wielką Sobotę. Chełmianka przegrywała już 0:3, ale i tak pokonała Siarkę

Niesamowity mecz w Chełmie. Tamtejsza Chełmianka w pierwszej połowie przegrywała już z Siarką Tarnobrzeg 0:3. Mimo to pokonała rywali… 5:4. Tym samym biało-zieloni wygrali piąte spotkanie z rzędu.

Wisła Puławy wciąż ponad strefą spadkową. W ostatnim meczu wynik był ważniejszy niż styl gry

Wisła Puławy wciąż ponad strefą spadkową. W ostatnim meczu wynik był ważniejszy niż styl gry

Wisła Puławy dzięki drugiej wygranej z rzędu wciąż jest „nad kreską” i może liczyć na utrzymanie. Trener Dumy Powiśla po ostatnim zwycięstwie nad Skrą Częstochowa przyznał, że styl był w tym starciu mniej ważny niż rezultat

Uroczyste święcenie pokarmów w Archikatedrze Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Uroczyste święcenie pokarmów w Archikatedrze Lubelskiej

Jajka, chleb, mięso… wszystkie te produkty są nie tylko smaczne, ale mają także głęboką symbolikę. Dzisiaj wierni Kościoła Katolickiego zanieśli je do swoich świątyń. Zobaczcie zdjęcia z lubelskiej Archikatedry.

Kradł w Irlandii, ukrywał się w Lublinie

Kradł w Irlandii, ukrywał się w Lublinie

Mężczyzna kryminalne życie prowadził w Irlandii, gdzie masowo kradł i oszukiwał. Myślał, że w Lublinie może czuć się bezpiecznie.

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Święta bez jajek? Na szczęście jeszcze nie w Polsce – choć rynek drobiu zmaga się z problemami, a świąteczny budżet wzrósł średnio o 10 procent

Latynoskie noce
Foto
galeria

Latynoskie noce

El Cubano to jedno z najgorętszych miejsc na imprezowej mapie Lublina, które od lat przyciąga miłośników latynoskich rytmów. W miniony weekend El Cubano rozbrzmiewał gorącymi dźwiękami salsy, bachaty i reggaetonu, tworząc atmosferę niczym z kubańskich ulic. Dzięki naszej fotogalerii możecie przenieść się do tego magicznego wieczoru i poczuć klimat El Cubano. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które uchwyciły niezapomniane momenty tej szalonej nocy.

Minionej nocy strażacy wyjeżdżali ponad 440 razy. Trwa szacowanie strat

Minionej nocy strażacy wyjeżdżali ponad 440 razy. Trwa szacowanie strat

– Sprzątamy i szacujemy straty – przekazał wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Do tej pory, w wyniku wczorajszych nawałnic, 4 tysiące rodzin nie ma prądu, uszkodzone zostały dachy i połamane drzewa, a rolnicy bezpowrotnie stracili uprawy rzepaku i porzeczki.

Magdalena Gąbka i Marcin Górecki są już w drodze na najwyższy szczyt świata

Bychawianka i łodzianin są już w drodze na Everest. Udowadniają, że marzenia można spełniać

Wracamy do historii Magdaleny Gąbki z Bychawy i Marcina Góreckiego z Łodzi – pary podróżników, alpinistów i ultrabiegaczy. Po miesiącach przygotowań fizycznych, ale też finansowych, himalaiści są już w drodze na Mount Everest.

Impreza na luzie
Foto
galeria

Impreza na luzie

W miniony weekend Klub 30 w Lublinie po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, gdzie dobra zabawa i niezapomniana atmosfera spotykają się na każdym kroku. Impreza "Wrzuć na luz" przyciągnęła tłumy spragnionych świetnej muzyki i pozytywnej energii lublinian. Dzięki naszej fotogalerii możecie poczuć się jakbyście byli tam z nami. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Wielka Sobota rozpoczęła się od groźnego wypadku pod Lublinem. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium