Budowa ogródka przy hospicjum, sportowy dzień dziecka w ośrodku wychowawczym, plac zabaw dla najmłodszych przedszkolaków – to tylko kilka pomysłów, które zwyciężyły w pierwszej edycji konkursu „Wolontariat Pracowniczy” zorganizowanego przez Grupę Azoty Puławy dla swoich pracowników.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Zwyciężyło 10 projektów wolontariackich, a każdy z zespołów otrzyma 5 tys. zł na jego realizację. Od lutego pracownicy puławskich Azotów rozpoczną realizację swoich własnych pomysłów na pomaganie.
Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. rewitalizacja i odbudowanie populacji pstrąga potokowego na rzece Chodelce, remont i aranżacja świetlicy rekreacyjno-edukacyjnej dla dzieci z miejscowości Parchatka, remont sali do terapii dzieci z autyzmem; kilka projektów szkolnych i przedszkolnych, tj. pokój ciszy w szkole podstawowej, kreatywne boisko gier i zabaw, plac zabaw przy przedszkolu.
Jednym ze zwycięskich projektów wolontariackich jest inicjatywa strażaków ochotników z Rogowa, pracowników Grupy Azoty Puławy. – Projekt dotyczy wymiany dachu na garażu OSP w Rogowie zbudowanego w latach 60-tych, chcemy własnymi siłami wymienić dach, potrzebowaliśmy tylko środków finansowych na materiały. Nie musiałem długo przekonywać kolegów z pracy do wzięcia udziału w konkursie, pozostali strażacy i mieszkańcy wsi też chętnie pomogą – mówi Piotr Daczka, lider zwycięskiego zespołu wolontariackiego.
Poprzez wolontariat pracowniczy firma umożliwia pracownikom zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. – Imponuje nam, że wniosków w konkursie było więcej niż przewidzianych grantów. Chcemy, żeby wolontariat skupiał naszych pracowników wokół wartości i pozytywnych idei. Aby korzyści z pracy wolontariackiej odczuwali zarówno w życiu zawodowym i osobistym. Realizując projekty wolontariackie budujemy lokalne partnerstwo z otoczeniem spółki, zarówno społecznością lokalną, jak i instytucjami publicznymi czy organizacjami pozarządowymi – mówi Zenon Pokojski, wiceprezes Grupy Azoty Puławy.
W konkursie mogły wziąć udział zespoły wolontariackie składające się z minimum trzech pracowników firmy, którzy realizują projekty w czasie wolnym od pracy, na zasadzie dobrowolności i z własnej inicjatywy, a za swoją działalność nie otrzymują wynagrodzenia.