Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 sierpnia 2021 r.
18:36

Uratowana pacjentka: "Pamiętam odgłos szeleszczących kombinezonów medycznych, respiratorów"

Słowa uznania i wdzięczności usłyszeli pracownicy SP ZOZ w Puławach od swoich przełożonych, ale także ozdrowieńców. Za zaangażowanie w walce z pandemią, dyplomy uznania i honorowe odznaki przedstawicielom wszystkich grup personelu, wręczył wojewoda, Lech Sprawka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puławski szpital wiosną zeszłego roku otrzymał trudne zadanie leczenia chorych na nową, nieznaną chorobę - COVID-19. Decyzją władz wojewódzkich został jednostką jednoimienną, zakaźną. Na pracowników padł strach. Z pracy w niedługim czasie odeszło około 400 pracowników, ale ci, którzy zostali, podjęli rękawice. Szybko nauczyli się pracy w trudnych warunkach, w kombinezonach, w sanitarnym rygorze. Za ich profesjonalizm i zaangażowanie w czwartek otrzymali dyplomy uznania z rąk wojewody lubelskiego, a także honorowe odznaki za zasługi dla ochrony zdrowia.

Uroczystość na cześć personelu puławskiego SP ZOZ odbyła się w sali widowiskowej Domu Chemika. Przebieg walki z pandemią zebranym streścił dyrektor szpitala, Piotr Rybak. Przypomniał o pierwszych decyzjach, obawach ze strony pracowników, ale także o wsparciu ze strony wielu instytucji, otrzymanych respiratorach, karetkach, jak również kartkach z podziękowaniami od dzieci. - Ta empatia neutralizowała trudności, z jakimi się zmagaliśmy - mówił dyrektor.

Pracowników chwalił także dr Marek Paździor. - Jesteśmy wdzięczni za to, że jesteście blisko ludzi i niesiecie pomoc tym, którzy jej potrzebują. Dziękuję państwu za to, że jesteście i za to, że mogę z państwem pracować - mówił z-ca dyrektora SP ZOZ do spraw lecznictwa.

- Pracowaliście w ciężkich warunkach, wiele godzin w kombinezonach. Pamiętam omdlenia z tego powodu, pamiętam młodą lekarkę siedzącą na podłodze, opartą o ścianę, która nie miała siły dojść do śluzy. Pamiętam wasze obawy, ale także to, że gdy trzeba było pomóc pacjentom, potrafiliście odsunąć je na dalszy plan. Dzięki takiej postawie, nasi pacjenci byli szybko zabezpieczeni i zdiagnozowani - mówił dr Jacek Gniot. - Rozpoczynałyście z płaczem, z nerwami, ale dzisiaj z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że dałyście radę. I za to wam dziękuję - mówiła naczelna pielęgniarka, Hanna Kamola, zwracając się do wszystkich swoich podwładnych.

Wiele ciepłych słów pracownicy szpitala usłyszeli także od swojej byłej pacjentki, która chorowała na Covid-19, Ewy Dobraczyńskiej. - To było traumatyczne przeżycie, totalna dezintegracja ciała od umysłu, nieprzespane noce. Pamiętam odgłos szeleszczących kombinezonów medycznych, respiratorów i dławiącego kaszlu pacjentów. Ale przebijał się przez nie także empatyczny, miły głos personelu. Zawsze gdy się bałam, pracownicy wspierali mnie dobrym słowem, dodawali otuchy. Dziękuję za uratowanie życia.

Głos zabrał także wojewoda, który tłumaczył, że szpital w Puławach był jedyną placówką w "centrum województwa", która była w stanie poradzić sobie z narzuconą jej rolą. Lech Sprawka przyznał, że biorąc pod uwagę, w jaki sposób SP ZOZ wywiązało się z tego zadania, swojej decyzji nie żałuje. - Jestem wdzięczny za to, że przy tych emocjach podjęliście się państwo tego zadania - mówił, dziękując wszystkim pracownikom szpitala specjalistycznego.

W przerwach pomiędzy laudacjami dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników, techników medycznych, salowych, pracowników administracji, rehabilitantów, specjalistów od BHP etc. na scenie wystąpiły wokalistki z Domu Chemika. Artystki wykonały m.in. "Tylko mnie poproś do tańca" Anny Jantar, i "Nie żałuję" Edyty Geppert. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium