8 tysięcy złotych na organizację np. festynu, pikniku albo potańcówki, na którym będzie można się także zaszczepić przeciwko COVID-19. Pieniądze mogą otrzymać koła gospodyń wiejskich. Nabór wniosków potrwa do połowy września.
– Zachorowałam na przełomie października i listopada i dość ciężko przeszłam zakażenie koronawirusem. Na szczęście obyło się bez szpitala – mówi Jadwiga Woźniak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Stoczku (powiat lubelski), które w niedzielę organizuje w Krasieninie Kolonii (na terenie targowiska) festyn promujący szczepienie przeciw COVID-19. – Ja się zaszczepiłam, podobnie jak mój mąż i córka. Wierzę lekarzom, że szczepionki przynoszą pozytywny skutek i do szczepień zachęcam też innych.
Będzie to można zrobić na niedzielnym festynie w gminie Niemce. Będą atrakcje dla najmłodszych, strefa gastronomiczna i pokazy rękodzieła ludowego. Organizatorki z KGW w Stoczku zadbają też o oprawę muzyczną. Będą też słodkie upominki dla zaszczepionych. Festyn w ramach akcji #SzczepimySię z KGW rozpocznie się o godz. 12.30 i potrwa do godz. 18.
– Przygotowując to wydarzenie, starałyśmy dostosować się do wymagań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chcemy, aby o festynie i akcji szczepienia dowiedziało się jak najwięcej osób. Będziemy rozklejać plakaty, mamy przygotowany też baner, który powiesimy na ogrodzeniu targowiska. Poprosimy też księdza, aby po każdej niedzielnej mszy informował o naszej inicjatywie – wylicza przewodnicząca koła.
Każde koło gospodyń wiejskich, które przygotuje podobne wydarzenie, podczas którego będzie możliwość szczepienia się przeciwko COVID-19, może ubiegać się o finansowe wsparcie z ARiMR. Wnioski można składać już od 23 lipca aż do 15 września. Zaś organizowana impreza może się odbyć też później, bo do końca września.
– Do środy wnioski złożyło 137 kół gospodyń wiejskich z naszego województwa – podlicza Joanna Pawęzka, kierująca Biurem Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. – Najwięcej z powiatu tomaszowskiego (35). Na kolejnych miejscach są powiaty: lubelski (16), chełmski (15) oraz puławski (12).
– Wnioski są cały czas przyjmowane. I zachęcamy do ich składania – namawia Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. – Część organizowanych przez koła imprez już się odbyło. Inne jeszcze przed nami. Warto dodać, że wydarzenia, na których będą organizowane też szczepienia przeciwko COVID-19 mogą być także podczas dożynek. Procedura związana ze złożeniem wniosku nie jest skomplikowana. Tak naprawdę wystarczy podpisać umowę z mobilnym punktem szczepień.
Koła, które chcą zorganizować wydarzenie – np. festyn, koncert, rodzinny piknik czy też potańcówkę i w czasie jego trwania promować szczepienia przeciwko COVID-19, muszą przygotować też minimum trzy atrakcje dla uczestników imprezy. Mogą to być np. występy artystyczne, pokazy ratownictwa medycznego, atrakcje dla dzieci, zawody sportowe czy też strefa gastronomiczna. Aby uzyskać dofinansowanie, koła muszą też przeprowadzić kampanię informacyjnej o organizowanym festynie, a także złożyć uproszczone sprawozdanie z wydarzenia.
Wysokość wsparcia z Agencji (8 tys. zł) nie zależy od liczby osób zaszczepionych podczas takiego wydarzenia. Natomiast dodatkowe pieniądze – wyliczane na podstawie liczby zaszczepionych, można będzie otrzymać, gdy szczepieniu podda się co najmniej 100 osób.