Naukowcy z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych opracowali nową metodę ograniczania ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery przez zakłady przemysłowe.
Prace nad nowym katalizatorem trwały 10 lat. Teraz ich efekty doceniono podczas międzynarodowej wystawy w Belgradzie.
Monolityczny katalizator do rozkładu podtlenku azotu wraz ze sposobem jego otrzymywania autorstwa naukowców z Instytutu Nowych Syntez w Puławach i Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał srebrny medal na 4 Międzynarodowej Wystawie Wynalazców „Inventions-Belgrade 2016” w Serbii.
Eksperci oceniający polski wynalazek docenili jego formę oraz szeroką możliwość zastosowania w przemyśle. Jak tłumaczy dr Marcin Wilk z INS, pod kierownictwem którego przez ostatnie lata prowadzono prace nad tym produktem, chodzi przede wszystkim o redukcję emisji do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych.
- Ten katalizator pracując w niskich lub średnich temperaturach, które nie przekrają 900 stopni Celsjusza, potrafi skutecznie rozkładać podtlenek azotu, który jest znacznie silniejszy np. od dwutlenku węgla. Ta niższa temperatura może mieć przełożenie na odpowiednio niższe koszty ponoszone przez dany zakład. Nasz wynalazek może mieć zastosowanie w przedsiębiorstwach produkujących nawozy, ale także np. w spalarniach odpadów medycznych - mówi dr Wilk.
Opracowanie nowej technologii to efekt wspólnych prac specjalistów ludzi nauki z Puław i Krakowa. Jej twórcy to poza dr Marcinem Wilkiem: Marek Inger, Magdalena Saramok, Monika Ruszak, Zbigniew Sojka, Andrzej Kotarba, Paweł Stelmachowski i Gabriela Grzybek.