Puławy

11 lutego 2017 r.
21:01

Puławy: Czym palimy? Strażnicy wytropią trucicieli

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Od początku obecnego sezonu grzewczego puławska Straż Miejska przeprowadziła 115 kontroli w kotłowniach domków jednorodzinnych, głównie na os. Włostowice. Jak się okazuje, przyczyną uciążliwego zadymienia bywa złej jakości węgiel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że oddychamy nienajlepszym powietrzem od kilku miesięcy mówi się od kilku tygodni. O wysokiej zawartości zawieszonych pyłów (PM 10 i PM i 2,5) świadczą wyniki pomiarów ze stacji umieszczonych w różnych częściach Polski. Najbliżej Puław jest przy ul. Obywatelskiej w Lublinie, skąd również napływają niepokojące informacje o przekroczeniu norm.

Jedną z przyczyn tego zjawiska jest dym z pieców węglowych w domach jednorodzinnych. Przy czym, nie bez znaczenia jest to, co mieszkańcy do swoich pieców wrzucają. Pół biedy, jeśli jest to węgiel i drewno. Gorzej, jeśli stare, lakierowane meble, śmieci plastikowe, gumowe itp.

Jakość opału używanego przez mieszkańców Puław, od początku obecnego sezonu grzewczego sprawdza Straż Miejska.

– Przeprowadziliśmy w sumie 115 kontroli, z czego 33 po zgłoszeniach telefonicznych. Nałożyliśmy jeden mandat karny w wysokości 100 złotych. Otrzymał go mieszkaniec, u którego stwierdziliśmy spalanie szkodliwych dla środowiska meblowych płyt wiórowych – mówi komendant Dariusz Karmasz.

Jak mówi szef puławskiej straży, niepokojąco czarny dym lub wysoka zawartość pyłów, która może świadczyć o spalaniu czegoś innego, niż węgiel, w rzeczywistości bywa powodowana złej jakości paliwem.

– Mieszkańcy przedstawiają nam fakturę na zakup węgla, ale nie możemy nikogo ukarać za jego jakość, a ta bywa różna – przyznaje komendant.

Strażnicy miejscy kontrole kotłowni i pieców na terenie całego miasta będą przeprowadzać do zakończenia obecnego sezonu grzewczego. Jeśli piece będą nosiły ślady spalania zakazanych materiałów, a ich składowanie wskazywać na przygotowanie do użycia, posypią się mandaty (do 500 zł).

Tych, którzy regularnie łamią przepisy o ochronie środowiska, na wniosek straży, może ukarać sąd.

W drastycznych przypadkach, obywatel-truciciel może zapłacić do 5 tys. złotych grzywny. Na szczęście, jak wynika z dotychczas przeprowadzonych kontroli, tego rodzaju przypadków w Puławach nie stwierdzono.

Powstanie eko-patrol

Wniosek puławskiej Straży Miejskiej o dotację na zakup specjalnego pojazdu, wyposażonego m.in. w sprzęt do mierzenia jakości spalin, czystości wody, czy poziomu hałasu, został pozytywnie rozpatrzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja wyraziła wstępną zgodę na udzielenie finansowej pomocy na zakup samochodu w wysokości połowy jego wartości. Problem w tym, że straż nie posiada w swoim budżecie środków na pokrycie drugiej połowy.

Pomóc w tej sytuacji mogą władze Puław, które o przyznaniu dodatkowych pieniędzy (kilkadziesiąt tysięcy złotych) zdecydują w najbliższym czasie.

Tymczasem trwająca właśnie rekrutacja na strażników, zgodnie z zapowiedziami, prowadzona jest już pod kątem przyszłych uczestników „eko-patrolu”. Komendat SM poinformował, że jednym z warunków przyjęcia do pracy będzie ukończenie kierunku związanego z ochroną środowiska (to także jeden z warunków otrzymania dotacji na zakup samochodu). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa z WFOŚiGW mogłaby zostać podpisana w pierwszej połowie tego roku, a sam patrol na ulice miasta mógłby wyjechać latem.

Pozostałe informacje

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium