Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 stycznia 2017 r.
15:12

Rywalizacja wskazana w sporcie... nie w puławskiej oświacie. List nauczycielki

W przededniu wprowadzenia zmian w strukturze puławskich szkół warto przybliżyć mieszkańcom Puław i okolic wizerunek placówki, która ma ogromne zasługi i długoletnią tradycję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina jest szkołą z ponad 30- letnią tradycją i powstał na bazie 8 -letniej Szkoły Podstawowej nr 5, funkcjonującej w Puławach od 1966 roku oraz utworzonego później III Liceum Ogólnokształcącego. Placówka od początku istnienia była szkołą innowacyjną i eksperymentatorską, wdrażającą nowoczesne metody nauczania, nadzorowaną i wizytowaną przez ówczesne autorytety w dziedzinie dydaktyki szkolnej (m.in. dr. Wincentego Okonia, autora podręczników akademickich i licznych publikacji z zakresu dydaktyki szkolnej).

W 1984 roku zostało powołane III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami sportowymi, które kontynuowało wypracowany wieloletni model treningów odbywających się wcześniej w wybranych klasach Szkoły Podstawowej nr 5. 

Sport jest wizytówką szkoły, nie tylko w mieście ale i w regionie, magnesem przyciągającym wybitnie utalentowaną młodzież z Lubelszczyzny. Od wielu lat popularna „Piątka”, obecnie coraz częściej nazywana „Kniaźninem”, kształci sportowców osiągających sukcesy na arenie międzynarodowej w różnych dziedzinach.

Wychowankami szkoły są młodzi sportowcy sięgający po medale w mistrzostwach świata i Europy – pływacy: Konrad Czerniak – trzykrotny medalista mistrzostw świata, wicemistrz świata, dwukrotny mistrz Europy, Krzysztof Cwalina - mistrz Europy z 1994 roku, olimpijczyk z Barcelony, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, Anna Uryniuk -wielokrotna rekordzistka Polski, uczestniczka mistrzostw świata i mistrzostw Europy, piłkarze ręczni: Michał Szyba - brązowy medalista mistrzostw świata z 2015 roku, Kinga Achruk, obecnie reprezentantka czarnogórskiej Budoćnosti Podgorica, zdobywająca wielokrotnie mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski, Piotr Obrusiewicz, Grzegorz Gowin czy sztangistka Zuzanna Majewska, uczestniczka Mistrzostw Świata Juniorów w Tibilisi w 2016 r. Te nazwiska to koronny dowód jakości i wysokiego poziomu kształcenia młodych adeptów sportu.

Piłka ręczna, tak popularna w naszym mieście, funkcjonuje dzięki ogromnemu zaangażowaniu trenerów: Piotra Dropka, Marcina Kurowskiego i Artura Witkowskiego, którzy są absolwentami „Piątki”. Wyrazem uznania dla wkładu szkoły w rozwój piłki ręcznej i ogromną szansą na kontynuację programu szkoleniowego było ustanowienie w placówce Ośrodka Szkolenia Piłki Ręcznej (OSPR). Ośrodek funkcjonujący pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu szkolenie przyszłych zawodników i kadrowiczów. Obecni uczniowie klas maturalnych Przemysław Urbaniak oraz Emil Wiejak należą do Kadry Narodowej Juniorów Piłki Ręcznej i są wielką nadzieją polskiej piłki ręcznej, podobnie jak absolwenci Kamil Śliwiński, Kamil Mielczarski czy Jakub Kosiak.

W ostatnich latach niemal każdy rocznik trenujących piłkarzy ręcznych objawia nowe talenty, a sportowcy rozpoczynający naukę w gimnazjum, kontynuują edukację i treningi w liceum.

Sport jest ważnym ale nie jedynym atutem szkoły. Od wielu lat uczniowie gimnazjum i liceum mają szerokie spektrum wyboru języka obcego. Zajęcia z języka hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego odbywają się z podziałem na grupy ze względu na stopień zaawansowania. Podobną strukturę mają zajęcia z matematyki prowadzone w gimnazjum.

Poziom nauczania potwierdzony jest przez wysoki odsetek zdawalności egzaminu maturalnego oraz uczestnictwo młodzieży w konkursach i olimpiadach. Przez wiele lat uczniowie brali udział w międzynarodowym projekcie Commenius, dającym szanse na doskonalenie kompetencji językowych, nawiązanie międzynarodowych kontaktów rówieśniczych oraz poznanie Europy.

Szkoła posiada nowoczesną bazę dydaktyczną, doskonale wyposażone obiekty sportowe, wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i trenerską. Zajęcia odbywają się w systemie jednozmianowym w godzinach 8.00 – 15.00 i spełniają potrzeby nie tylko młodzieży puławskiej, ale też licznej grupy uczniów dojeżdżających do położonej w centrum miasta placówki.

Od początku istnienia szkoły - najpierw podstawowej, potem liceum czy późniejszego gimnazjum stanowiła ona miejsce, w którym dzieci oraz młodzież znajdowały swą przestrzeń do nauki i wszechstronnego osobistego rozwoju . Cieszyła się popularnością wśród mieszkańców naszego miasta i okolic. Przez kilkanaście lat funkcjonowania gimnazjum, placówka była i jest wybierana przez wielu absolwentów puławskich szkół podstawowych nr 2, 3, 6, 1 oraz 11.

Jest to niewątpliwie efekt dobrej opinii, jaką cieszy się szkoła wśród społeczności Puław. Właśnie teraz w obliczu wprowadzenia zmian w strukturze puławskich szkół warto o tym pamiętać. Dorobek każdej z placówek ma niewątpliwie duże znaczenie dla rozwoju miasta, dlatego powinny one spełniać oczekiwania rodziców w kwestii kształcenia ich dzieci.

Tylko rzeczowy dialog i wspólne wypracowanie optymalnej, najmniej inwazyjnej propozycji to szansa na bezbolesne wdrożenie reformy oświaty w puławskich szkołach.

Rzetelna informacja i wyciszenie niepotrzebnie generowanych emocji to jedyny punkt odniesienia wszelkich decyzji. Należy o tym pamiętać, podejmując kroki, które zaważą na losach wszystkich młodych ludzi, którzy łączyli swoje plany dotyczące przyszłej edukacji z nadzieją na karierę sportową w popularnej puławskiej „Piątce”.

Joanna Czajkowska-Ziembowicz

autorka jest nauczycielką Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Puławach

>>> 

Zapraszamy do dalszej dyskusji o zmianach w puławskiej edukacji. E-mail: buczkowski@dziennikwschodni.pl

Pozostałe informacje

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor zdobył w sobotę 40 punkt w tym sezonie

Remis w meczu przyjaźni. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Jak na mecz przyjaźni przystało, spotkanie Śląska Wrocław i Motoru Lublin zakończyło się polubownym wynikiem 1:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium