Były występy artystyczne, pokazy i prezentacje, a także zwiedzanie pracowni. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Puławach otworzył swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych.
Ośrodek przy ul. Jaworowej to niezwykłe miejsce. Terapeuci i nauczyciele wykorzystują najnowsze techniki i metody pracy z dziećmi, które wymagają szczególnej opieki. Zajęcia, które proponuje SOSW pozwalają na szybki rozwój tych cech psychomotorycznych, czy komunikacyjnych, które mają duży wpływ na funkcjonowanie ich podopiecznych w społeczeństwie.
Podczas dnia otwartego młodzież przygotowała część artystyczną, a dyrekcja zaprezentowała propozycję prowadzonych tu zajęć. Część z nich odbywa się w pracowni ceramicznej. – Praca odbywa się tutaj w małych grupach. Glina jest tworzywem terepeutycznym, o czym coraz więcej osób wie. Wykonujemy wszystko, co nam wyobraźnia podpowie. Posługujemy się liśćmi, odbijamy je, fakturujemy, pracujemy na formach gipsowych. Tworzymy kwiaty, owoce. Są to prace, które dają satysfakcję, dzieci nabierają wiary w siebie, a to bardzo ważne – mówi prowadząca pracownię Irena Rucz.
Część zajęć to tak zwana integracja sensoryczna. – To bardzo skomplikowany proces, który polega na prawidłowym odbieraniu bodźców ze środowiska. Zajęcia polegają na zabawie: dzieci się huśtają, skaczą, turlają, bawią w basenie z kulkami. Chodzi o dostarczenie im odpowiedniej ilości bodźców sensorycznych, które regulują pracę układu nerwowego, a to pomaga np. w koncentracji i przyspiesza rozwój dziecka – mówi Wioletta Siedliska-Koter, nauczycielka.