Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 lutego 2017 r.
10:01

Z kijkami przez powiat puławski. Gdzie można uprawiać nordic walking?

0 6 A A
W Krainie Lessowych Wąwozów, do której należą m.in. okolice Kazimierza Dolnego, Wąwolnicy, Nałęczowa czy Końskowoli, jest 160 kilometrów przygotowanych tras do nordic walking
W Krainie Lessowych Wąwozów, do której należą m.in. okolice Kazimierza Dolnego, Wąwolnicy, Nałęczowa czy Końskowoli, jest 160 kilometrów przygotowanych tras do nordic walking (fot. Maciej Kaczanowski)

Nordic walking cieszy się u nas coraz większą popularnością. Nikogo już nie dziwi widok piechura, który wędruje szlakami z kijkami w ręku.
W naszym regionie jest wiele szlaków, które zachęcają do uprawiania nordic walking – najwięcej w okolicach Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Co ważne, zimowa aura nie jest żadną przeszkodą w uprawianiu tego sportu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miłośnicy „chodzenia z kijkami” z całą pewnością znajdą coś dla siebie w naszym regionie. W Krainie Lessowych Wąwozów, do którego należą m.in. okolice Kazimierza Dolnego, Wąwolnicy, Nałęczowa czy Końskowoli, jest 160 kilometrów przygotowanych tras do nordic walking. Nie ma obaw, że ktoś tu zabłądzi. Wszystkie są dobrze oznakowane, czytelne i widoczne. Dodatkowym udogodnieniem jest mobilna aplikacja, która pokazuje nie tylko dokładną mapę, ale poprowadzi nas – dzięki nawigacji – do początku trasy, skąd wyruszamy na naszą wędrówkę. Aplikacja działa także w trybie offline.

Na wszystkich chętnych czeka 18 lokalnych pętli, które prowadzą po najpiękniejszych zakątkach regionu. Większość szlaków wytyczono przez piaszczyste tereny i lasy. Po drodze znajdziecie urokliwe zakątki, które wynagrodzą trud wycieczki. Nie brakuje na nich miejsc do odpoczynku; możemy wówczas podziwiać nie tylko uroki Krainy Lessowych Wąwozów, ale z całą pewnością docenimy jeszcze inną zaletę: ciszę. Gwarantujemy, że poza śpiewem ptaków trudno jest usłyszeć inne odgłosy. Trasy są tak przygotowane, że omijają główne drogi.

To nie wszystko. Na szlakach nordic walking można znaleźć również specjalne tablice z informacjami, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia rozciągające podczas przerwy w wędrówce oraz jak prawidłowo zmierzyć swoje tętno.

Najdłuższa trasa, która ma ponad 15 km, zabierze nam ponad 3 godziny i wymaga już dobrej kondycji fizycznej. Mamy jednak również trasy dla mniej wprawionych turystów. To typowe rekreacyjne szlaki, które mają od 5 do 9 kilometrów. Najmniejsza amplituda wzniesień na przygotowanych trasach wynosi 5 metrów, a największa 90-100 metrów.

Trasy, na których musimy liczyć się ze stromymi podejściami, znajdują się przede wszystkim w okolicach Kazimierza Dolnego, Parchatki i Nałęczowa. Pozostałe są raczej łagodne.
Ponieważ wiele szlaków prowadzi przez wąwozy, to nordic walking można uprawiać na terenie KLW również w upalne dni, gdyż panuje w nich wtedy przyjemny chłód.

Jeśli zapomnieliście zabrać ze sobą kijki – nie ma problemu. Odpowiedni sprzęt do nordic walking można kupić na terenie Uzdrowiska Nałęczów lub wypożyczyć w hotelu „Kazimierz” w Kazimierzu Dolnym lub „Przepióreczce” w Nałęczowie.

Nasze propozycje

W Janowcu – trasa czerwona o długości 15,4 km, czas przejścia ponad 3 godziny.
Szlak rozpoczynamy przy ul. Młynarskiej. To ulica, którą dojdziemy do promu kursującego między Kazimierzem a Janowcem. Trasa prowadzi do Janowic i z powrotem. Trzygodzinny spacer z kijkami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Szlak nie jest zbyt trudny, nie ma stromych podejść. Wiedzie zarówno ulicą, chodnikiem, jak i polnymi drogami.

Na co możemy liczyć? Na wspaniałe widoki na Wisłę oraz Janowiec.

Pozostałe trasy:
zielona – długość 5,1 km, czas przejścia ok. 1 godz.
żółta – długość 11,3 km, czas przejścia 2 godz. 15 min.

W Kazimierzu Dolnym – żółta trasa o długości 13 km, czas przejścia 2 godz. 40 min.
Wyruszamy z ul. Senatorskiej. Stąd, idąc wałem wiślanym, kierujemy się w stronę kamieniołomów. Trasa prowadzi początkowo wałem wiślanym, który szczególnie w weekendy może nam nieco utrudniać wędrówkę – ze względu na wielu turystów. Na końcu wału skręcamy w lewo i idziemy ostrym podejściem w górę. Z Albrechtówki roztacza się wspaniały widok na Wisłę oraz Mięćmierz. Na trasie znajdują się także wąwozy, które zwłaszcza w lecie dają uczucie przyjemnego chłodu.

Żółty szlak jest zróżnicowany, wymaga nieco więcej wysiłku, ale czego się nie robi dla takich widoków…

Pozostałe trasy:
zielona – 5,8 km, czas przejścia 1 godz. 10 min.
czerwona – 14,5 km, czas przejścia 3 godz.

W gminie Puławy – trasa zielona o długości 5,3 km, czas przejścia – ok. 1 godziny
To jedna z łatwiejszych i najkrótszych tras nordic walking na terenie Krainy Lessowych Wąwozów. Idealna dla osób, które nie chcą się zbytnio forsować. Szlak zaczyna się w Gołębiu – obok przedwojennej, drewnianej stacji kolejowej. Tu, w latach „zimnej wojny”, odbywały się wojskowe manewry na wypadek zniszczenia mostu na Wiśle w Dęblinie. Ostatnie odbyły się w 1989 r. Trasa prowadzi głównie leśnymi dróżkami. Jak wszystkie na terenie Krainy Lessowych Wąwozów są dobrze oznakowane. W Gołębiu warto również zwiedzić jedyne w Europie Muzeum Nietypowych Rowerów. Polecamy zwłaszcza rower „skaczący” i z kierownicą z tyłu. Po przejściu trasy zielonej – bardziej wytrwali turyści – mogą się wybrać na kolejny szlak – czerwony o długości ponad 13 km. Początek trasy – przy torach kolejowych.

Pozostałe trasy:
żółta – 10,2 km, czas przejścia 2 godz.
czerwona – 13,2 km, czas przejścia 2 godz. 40 min.

W Nałęczowie – trasa zielona o długość – 4,7 km, czas przejścia – ok. 1 h
Szlak przebiega częściowo przez teren miejski, częściowo leśny. Szlak przyjemny, chociaż wymaga pewnego wysiłku. Początkowo wiedzie przez miasteczko, gdzie mijamy siedzibę urzędu miasta, dawny hotel Centralny oraz Bramę Wschodnią prowadzącą do Parku Zdrojowego. Idąc ul. Leśną przechodzimy przez mostek na rzece Bystrej. Dalej maszerujemy leśnymi drogami i ścieżkami. Następnie trasa wiedzie przez las zakładowy, prowadzi przez wąwozy i pola. Wracamy chodnikami. Wzdłuż ul. Powstańców 1863 r. wije się rzeka Bystra. Na trasie – w dalszej części miejskiej – warto zwrócić uwagę na mijane zabytkowe wille.

Pozostałe trasy:
zielona – 4,7 km, czas przejścia 1 godz.
czerwona – 14 km, czas przejścia 2 godz. 15 min.

Gmina Końskowola – trasa czerwona o długości 14 km, czas przejścia – ok. 2 godz. 50 minut
Szlak rozpoczyna się za torami kolejowymi w Końskowoli. Stąd ruszamy w kierunku Skowieszyna i Starego Pożogu. Trasa prowadzi głównie przez pola oraz wzdłuż lasu. Po drodze miniemy dużo pól różanych, z których słynie Końskowola oraz wiele gospodarstw szkółkarskich oraz sadów. W połowie szlaku możemy odpocząć pod zadaszoną wiatą. Warto również zwrócić uwagę na Las Stocki. To tutaj rozegrała się w 1945 r. bitwa żołnierzy antykomunistycznego podziemia z żołnierzami NKWD, UB, MO i KBW.

Pozostałe trasy:
zielona – 6,8 km, czas przejścia 1 godz. 20 min.
żółta – 9,2 km, czas przejścia 1 godz. 50 min.

Polecamy również trasy w gminie Wąwolnica:
zielona – 5,3 km, czas przejścia 1 godz. 20 min.
czerwona – 13,2 km, czas przejścia 3 godz.
czarna – 14,3 km, czas przejścia 3 godz. 30 min.

Pamiętaj!

Nordic walking to idealna forma rekreacji dla każdego i w każdym wieku. Należy jednak pamiętać o tym, że przed wyruszeniem na trasę powinniśmy przeprowadzić rozgrzewkę, żeby uniknąć przykrej kontuzji lub urazu. Polecamy do ćwiczeń oznakowane miejsca na trasach. W nordic walking – przy prawidłowym – chodzeniu angażujemy aż 90 proc. mięśni. To więcej niż podczas pływania czy jazdy na rowerze. Kontroluj swoje tętno, zwłaszcza podczas forsownego marszu. Maksymalne tętno przy wysiłku nie powinno przekroczyć 220 minus wiek. Przykładowo, dla 45-letniej osoby powinno to być najwyżej 175 (220-45).

Pozostałe informacje

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Tym razem skromnie wygrała drużyna Ireneusza Zarczuka. Janowianka szybko strzeliła gola w spotkaniu z Górnikiem II Łęczna, ale skończyło się „tylko” wynikiem 1:0. Tym samym gospodarze zmniejszyli straty do lidera – Lewartu Lubartów zaledwie do jednego punktu. Rywale grają jednak swój mecz w niedzielę, ze Stalą Kraśnik.

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Wieczysta Kraków w sobotę wieczorem zapewniła sobie awans do II ligi. Drużyna Sławomira Peszki pokonała Świdniczankę 1:0. Korki od szampanów w „Grodzie Kraka” wystrzeliły jednak dopiero kilka godzin później, bo swój mecz przegrała druga w tabeli Siarka Tarnobrzeg, która uległa Wisłoce Dębica 1:2.

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Łada szybko odpowiedziała na porażkę w Janowie Lubelskim. Drużyna Pawła Babiarza w sobotę koncertowo rozpoczęła mecz z Lublinianką. Między 15, a 27 minutą gospodarze zdobyli trzy gole. I chociaż po przerwie mieli sporo problemów, to wygrali 3:1.

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat
LUBLIN
galeria

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat

Z okazji 60-lecia istnienia wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechnika Lubelska przygotowała specjalny… mural. Na uroczystości rocznicowe stawili się nie tylko pracownicy i wykładowcy, ale też studenci i absolwenci z całej Polski.

Salut Artyleryjski w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino
galeria

Salut Artyleryjski w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino

W Lublinie uczczono wydarzenia z 18 maja 1944 roku pod Monte Cassino. To właśnie wtedy żołnierze 2.Korpusu Polskiego zdobyli klasztor na Monte Cassino. Tym samym umożliwiło Aliantom przełamanie Niemieckich linii obronnych we Włoszech i otwarcie drogi do wyzwolenia Rzymu. Polacy pokonali przeciwnika, przełamując pozycje, które przez prawie pół roku były niemożliwe do zdobycia dla wojsk alianckich. Z tej okazji w samo południe został oddany Salut Artyleryjski z historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors z Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie.

Tak było na ostatniej imprezie w Helium! Zobaczcie zdjęcia.
foto

Tak było na ostatniej imprezie w Helium! Zobaczcie zdjęcia.

Podczas ostatniej imprezy w Helium Club miał miejsce powrót lat 2000, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili listami przebojów! To była prawdziwa moc przebojów. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie

W sobotę w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie, odbył się piknik historyczno-wojskowy z okazji 80. Bitwy o Monte Cassino. Podczas wydarzenia zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, przy których odbył się pokaz artylerii, broni palnej i białej.

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem
Janów Podlaski

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem

Nowy wójt gminy Janów Podlaski chce ściślej współpracować ze stadniną. Szansą może być turystyka. A okazją do tego z pewnością będzie sierpniowa aukcja Pride of Poland. Za kilka dni upubliczniona będzie lista koni aukcyjnych.

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla części województwa lubelskiego. Chodzi o południową część regionu.

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”
Tomaszów Lubelski

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

Dzisiejszej nocy w miejscowości Bełżec, podczas trwania Ogólnopolskiej Akcji „PRĘDKOŚĆ” tomaszowska drogówka zatrzymała do kontroli kierowcę Volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium