Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 lutego 2017 r.
10:01

Z kijkami przez powiat puławski. Gdzie można uprawiać nordic walking?

0 6 A A
W Krainie Lessowych Wąwozów, do której należą m.in. okolice Kazimierza Dolnego, Wąwolnicy, Nałęczowa czy Końskowoli, jest 160 kilometrów przygotowanych tras do nordic walking
W Krainie Lessowych Wąwozów, do której należą m.in. okolice Kazimierza Dolnego, Wąwolnicy, Nałęczowa czy Końskowoli, jest 160 kilometrów przygotowanych tras do nordic walking (fot. Maciej Kaczanowski)

Nordic walking cieszy się u nas coraz większą popularnością. Nikogo już nie dziwi widok piechura, który wędruje szlakami z kijkami w ręku.
W naszym regionie jest wiele szlaków, które zachęcają do uprawiania nordic walking – najwięcej w okolicach Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Co ważne, zimowa aura nie jest żadną przeszkodą w uprawianiu tego sportu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miłośnicy „chodzenia z kijkami” z całą pewnością znajdą coś dla siebie w naszym regionie. W Krainie Lessowych Wąwozów, do którego należą m.in. okolice Kazimierza Dolnego, Wąwolnicy, Nałęczowa czy Końskowoli, jest 160 kilometrów przygotowanych tras do nordic walking. Nie ma obaw, że ktoś tu zabłądzi. Wszystkie są dobrze oznakowane, czytelne i widoczne. Dodatkowym udogodnieniem jest mobilna aplikacja, która pokazuje nie tylko dokładną mapę, ale poprowadzi nas – dzięki nawigacji – do początku trasy, skąd wyruszamy na naszą wędrówkę. Aplikacja działa także w trybie offline.

Na wszystkich chętnych czeka 18 lokalnych pętli, które prowadzą po najpiękniejszych zakątkach regionu. Większość szlaków wytyczono przez piaszczyste tereny i lasy. Po drodze znajdziecie urokliwe zakątki, które wynagrodzą trud wycieczki. Nie brakuje na nich miejsc do odpoczynku; możemy wówczas podziwiać nie tylko uroki Krainy Lessowych Wąwozów, ale z całą pewnością docenimy jeszcze inną zaletę: ciszę. Gwarantujemy, że poza śpiewem ptaków trudno jest usłyszeć inne odgłosy. Trasy są tak przygotowane, że omijają główne drogi.

To nie wszystko. Na szlakach nordic walking można znaleźć również specjalne tablice z informacjami, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia rozciągające podczas przerwy w wędrówce oraz jak prawidłowo zmierzyć swoje tętno.

Najdłuższa trasa, która ma ponad 15 km, zabierze nam ponad 3 godziny i wymaga już dobrej kondycji fizycznej. Mamy jednak również trasy dla mniej wprawionych turystów. To typowe rekreacyjne szlaki, które mają od 5 do 9 kilometrów. Najmniejsza amplituda wzniesień na przygotowanych trasach wynosi 5 metrów, a największa 90-100 metrów.

Trasy, na których musimy liczyć się ze stromymi podejściami, znajdują się przede wszystkim w okolicach Kazimierza Dolnego, Parchatki i Nałęczowa. Pozostałe są raczej łagodne.
Ponieważ wiele szlaków prowadzi przez wąwozy, to nordic walking można uprawiać na terenie KLW również w upalne dni, gdyż panuje w nich wtedy przyjemny chłód.

Jeśli zapomnieliście zabrać ze sobą kijki – nie ma problemu. Odpowiedni sprzęt do nordic walking można kupić na terenie Uzdrowiska Nałęczów lub wypożyczyć w hotelu „Kazimierz” w Kazimierzu Dolnym lub „Przepióreczce” w Nałęczowie.

Nasze propozycje

W Janowcu – trasa czerwona o długości 15,4 km, czas przejścia ponad 3 godziny.
Szlak rozpoczynamy przy ul. Młynarskiej. To ulica, którą dojdziemy do promu kursującego między Kazimierzem a Janowcem. Trasa prowadzi do Janowic i z powrotem. Trzygodzinny spacer z kijkami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Szlak nie jest zbyt trudny, nie ma stromych podejść. Wiedzie zarówno ulicą, chodnikiem, jak i polnymi drogami.

Na co możemy liczyć? Na wspaniałe widoki na Wisłę oraz Janowiec.

Pozostałe trasy:
zielona – długość 5,1 km, czas przejścia ok. 1 godz.
żółta – długość 11,3 km, czas przejścia 2 godz. 15 min.

W Kazimierzu Dolnym – żółta trasa o długości 13 km, czas przejścia 2 godz. 40 min.
Wyruszamy z ul. Senatorskiej. Stąd, idąc wałem wiślanym, kierujemy się w stronę kamieniołomów. Trasa prowadzi początkowo wałem wiślanym, który szczególnie w weekendy może nam nieco utrudniać wędrówkę – ze względu na wielu turystów. Na końcu wału skręcamy w lewo i idziemy ostrym podejściem w górę. Z Albrechtówki roztacza się wspaniały widok na Wisłę oraz Mięćmierz. Na trasie znajdują się także wąwozy, które zwłaszcza w lecie dają uczucie przyjemnego chłodu.

Żółty szlak jest zróżnicowany, wymaga nieco więcej wysiłku, ale czego się nie robi dla takich widoków…

Pozostałe trasy:
zielona – 5,8 km, czas przejścia 1 godz. 10 min.
czerwona – 14,5 km, czas przejścia 3 godz.

W gminie Puławy – trasa zielona o długości 5,3 km, czas przejścia – ok. 1 godziny
To jedna z łatwiejszych i najkrótszych tras nordic walking na terenie Krainy Lessowych Wąwozów. Idealna dla osób, które nie chcą się zbytnio forsować. Szlak zaczyna się w Gołębiu – obok przedwojennej, drewnianej stacji kolejowej. Tu, w latach „zimnej wojny”, odbywały się wojskowe manewry na wypadek zniszczenia mostu na Wiśle w Dęblinie. Ostatnie odbyły się w 1989 r. Trasa prowadzi głównie leśnymi dróżkami. Jak wszystkie na terenie Krainy Lessowych Wąwozów są dobrze oznakowane. W Gołębiu warto również zwiedzić jedyne w Europie Muzeum Nietypowych Rowerów. Polecamy zwłaszcza rower „skaczący” i z kierownicą z tyłu. Po przejściu trasy zielonej – bardziej wytrwali turyści – mogą się wybrać na kolejny szlak – czerwony o długości ponad 13 km. Początek trasy – przy torach kolejowych.

Pozostałe trasy:
żółta – 10,2 km, czas przejścia 2 godz.
czerwona – 13,2 km, czas przejścia 2 godz. 40 min.

W Nałęczowie – trasa zielona o długość – 4,7 km, czas przejścia – ok. 1 h
Szlak przebiega częściowo przez teren miejski, częściowo leśny. Szlak przyjemny, chociaż wymaga pewnego wysiłku. Początkowo wiedzie przez miasteczko, gdzie mijamy siedzibę urzędu miasta, dawny hotel Centralny oraz Bramę Wschodnią prowadzącą do Parku Zdrojowego. Idąc ul. Leśną przechodzimy przez mostek na rzece Bystrej. Dalej maszerujemy leśnymi drogami i ścieżkami. Następnie trasa wiedzie przez las zakładowy, prowadzi przez wąwozy i pola. Wracamy chodnikami. Wzdłuż ul. Powstańców 1863 r. wije się rzeka Bystra. Na trasie – w dalszej części miejskiej – warto zwrócić uwagę na mijane zabytkowe wille.

Pozostałe trasy:
zielona – 4,7 km, czas przejścia 1 godz.
czerwona – 14 km, czas przejścia 2 godz. 15 min.

Gmina Końskowola – trasa czerwona o długości 14 km, czas przejścia – ok. 2 godz. 50 minut
Szlak rozpoczyna się za torami kolejowymi w Końskowoli. Stąd ruszamy w kierunku Skowieszyna i Starego Pożogu. Trasa prowadzi głównie przez pola oraz wzdłuż lasu. Po drodze miniemy dużo pól różanych, z których słynie Końskowola oraz wiele gospodarstw szkółkarskich oraz sadów. W połowie szlaku możemy odpocząć pod zadaszoną wiatą. Warto również zwrócić uwagę na Las Stocki. To tutaj rozegrała się w 1945 r. bitwa żołnierzy antykomunistycznego podziemia z żołnierzami NKWD, UB, MO i KBW.

Pozostałe trasy:
zielona – 6,8 km, czas przejścia 1 godz. 20 min.
żółta – 9,2 km, czas przejścia 1 godz. 50 min.

Polecamy również trasy w gminie Wąwolnica:
zielona – 5,3 km, czas przejścia 1 godz. 20 min.
czerwona – 13,2 km, czas przejścia 3 godz.
czarna – 14,3 km, czas przejścia 3 godz. 30 min.

Pamiętaj!

Nordic walking to idealna forma rekreacji dla każdego i w każdym wieku. Należy jednak pamiętać o tym, że przed wyruszeniem na trasę powinniśmy przeprowadzić rozgrzewkę, żeby uniknąć przykrej kontuzji lub urazu. Polecamy do ćwiczeń oznakowane miejsca na trasach. W nordic walking – przy prawidłowym – chodzeniu angażujemy aż 90 proc. mięśni. To więcej niż podczas pływania czy jazdy na rowerze. Kontroluj swoje tętno, zwłaszcza podczas forsownego marszu. Maksymalne tętno przy wysiłku nie powinno przekroczyć 220 minus wiek. Przykładowo, dla 45-letniej osoby powinno to być najwyżej 175 (220-45).

Pozostałe informacje

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław, Łęcznej i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group

Pijana weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Pijana weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu miała kobieta, która weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Tak w przeszłości wyglądał Biłgoraj. Mamy jego historyczne zdjęcia
foto
galeria

Tak w przeszłości wyglądał Biłgoraj. Mamy jego historyczne zdjęcia

Biłgoraj leży w południowej części województwa lubelskiego, około 85 km od Lublina, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy na nostalgiczny spacer po uliczkach i zaułkach Biłgoraja.

Egzotyczne zwierzęta na Targach Lublin
galeria
film

Egzotyczne zwierzęta na Targach Lublin

Pająki, węże, ślimaki i ryby. W Lublinie gratka dla miłośników terrarystyki, akwarystyki i botaniki.

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Od dawna Motor Lublin musi sobie radzić bez ważnych zawodników: Kamila Kruka i Ivana Brkicia. Obaj powoli wracają do zdrowia. A kiedy będzie można zobaczyć ich na boisku? Szansę na występ w tym sezonie ma jedynie obrońca

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera.
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście

Emmanuel Lecomte wystąpił w reprezentacji Belgii. Koszykarz Startu Lublin zagrał przeciwko Łotwie

Emmanuel Lecomte wystąpił w reprezentacji Belgii. Koszykarz Startu Lublin zagrał przeciwko Łotwie

Pojedynek w Rydze był starciem dwóch niepokonanych drużyn w grupie C. Przypomnijmy, że Łotysze mają zapewniony udział w mistrzostwach Europy, ponieważ są jednym z gospodarzy całego turnieju. Mimo to biorą udział w eliminacjach i na razie idzie im bardzo dobrze. W piątkowy wieczór jednak spotkali trudnego przeciwnika w postaci reprezentacji Belgii

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta RP

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta RP

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że prezes IPN, Karol Nawrocki, będzie kandydatem na prezydenta w przyszłorocznych wyborach, popieranym przez tę partię. Nawrocki wystartuje jako "kandydat obywatelski, bezpartyjny"

Skoki narciarskie. Ruszył nowy sezon. Polacy na odległych pozycjach

Skoki narciarskie. Ruszył nowy sezon. Polacy na odległych pozycjach

Sezon 2024/2025 oficjalnie rozpoczęty. W sobotę i niedzielę na skoczni w Lillehammer dominowali Niemcy i Austriacy

4000 tysiące zł kosztował mosiężny krokodyl
zdjęcia
galeria

Tylko krokodyl z mosiądzu nie marzł na giełdzie. Handlującym przeszkadzała pogoda

Zimny wiatr i temperatura w okolicach zera skutecznie odstraszyły część kupców i ludzi, którzy zwyczajowo w ostatnią niedzielę miesiąca odwiedzają giełdę starci na Placu Zamkowym w Lublinie. Ruch był zdecydowanie mniejszy

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie

Festiwal dźwięku
foto
galeria

Festiwal dźwięku

W Helium Club, co ty dzień odbywają się mega imprezki. Na parkiecie szaleństwo! Zobaczcie, co się działo w weekend w Helium. Tak się bawi Lublin!

Bogdan Lembrych (z piłką) był najlepszym zawodnikiem Memoriału Roupperta
galeria

Memoriał Leszka Marii Roupperta. Zagrali ku pamięci wielkiego trenera [zdjęcia]

Matematyka zwycięzcą Memoriału Leszka Marii Roupperta

Na drogach może być ślisko

Na drogach może być ślisko

Warunki drogowe na Lubelszczyźnie nie są najlepsze. Do wieczora w kilkunastu powiatach województwa obowiązują ostrzeżenia IMGW o marznących opadach. Wczoraj rano w powiecie opolskim jedno z aut wpadło do rowu

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium