Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 grudnia 2022 r.
13:48

Zmiany w PIWecie. Dyrektor instytutu odwołany

0 2 A A
Krzysztof Niemczuk nie jest już dyrektorem instytutu. Decyzją ministra rolnictwa w czwartek został odwołany z tego stanowiska
Krzysztof Niemczuk nie jest już dyrektorem instytutu. Decyzją ministra rolnictwa w czwartek został odwołany z tego stanowiska (fot. PIWet/rs)

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w czwartek odwołał dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, profesora Krzysztofa Niemczuka. O taką decyzję w październiku apelowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, w tym związek zawodowy "Solidarność".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja w sprawie odwołania prof. Krzysztofa Niemczuka została podjęta przez ministra Henryka Kowalczyka w czwartek, 15 grudnia. Kadrową zmianę zaakceptował premier. Oficjalnych powodów odwołania naukowca zarządzającego jednym z najważniejszych instytutów badawczych w Polsce ministerstwo jeszcze nie podało.

Najpewniej chodzi o trwający od kilku lat spór zbiorowy pomiędzy dyrektorem PIWetu, a pracownikami reprezentowanymi przez związki zawodowe. Na skutek tego przeciągającego się konfliktu, w jego rozwiązanie zaangażowała się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego.

W trakcie jej posiedzeń pod adresem dyrektora Niemczuka padało wiele krytycznych uwag. Zdaniem Bartosza Sella z "Solidarności", brak podwyżek wynagrodzeń dla pracowników prowadził do "osuwania się instytutu na dno". Poza argumentami finansowymi, pojawiały się także te mówiące o nękaniu i zastraszaniu pracowników, czego dowodem miały być liczne pozwy cywilne kierowane przez szefa badawczej jednostki.

Próby mediacji nie przyniosły skutku. Wojewódzka rada uznała, że konflikt, zamiast zmierzać w kierunku rozwiązania - eskaluje. Do tego stopnia, że zaczyna zagrażać prawidłowej działalności jednostki. W związku z tym pod koniec października WRDS zaapelowała do ministra rolnictwa o odwołanie dyrektora PIWet-u ze stanowiska.

Minister przychylił się do tego wniosku w połowie grudnia. Rada przyjęła ją ze zrozumieniem.

- Z decyzji ministra jesteśmy zadowoleni. Dzięki niej, jak sądzę, pracownicy instytutu będą mieli spokojne święta - mówi Dariusz Jodłowski, przewodniczący WRDS. - Chciałbym podkreślić, że odwołanie Krzysztofa Niemczuka było wolą całej rady, przedstawicieli pracowników, pracodawców, samorządowców i strony rządowej. Sam jestem przedsiębiorcą, zatrudniam ludzi i nie wyobrażam sobie, żeby relacje z pracownikami mogły wyglądać tak, jak w tym instytucie - przyznaje nasz rozmówca.

- Dyrektor zupełnie niepotrzebnie wikłał się w liczne spory i personalne ataki. Skala zakładanych przez niego spraw sądowych, pozwów cywilnych wobec pracowników była niewiarygodna - ocenia.

Jego zdaniem Niemczuk to z pewnością świetny fachowiec w swojej dziedzinie, ale jego konfliktowość i brak umiejętności komunikacji z podwładnymi, skłoniły radę do skierowania apelu o jego odwołanie.

Podobnie sprawę komentuje Sławomir Kamiński z "Solidarności". - Odwołanie dyrektora to dobra wiadomość. Ten człowiek w mojej ocenie nigdy nie powinien zajmować takiego stanowiska. Jego działalność oceniam negatywnie, szczególnie na płaszczyźnie dialogu ze związkami zawodowymi. Liczę na to, że jego odejście pozwoli znormalizować komunikację ze stroną społeczną w instytucie - mówi działacz związkowy.

Z ruchu resortu zadowolony jest także poseł Krzysztof Szulowski (PiS), jeden z pracowników naukowych PIWet-u. - To bardzo dobra decyzja. W instytucie przez lata działo się bardzo źle. Panowała fatalna atmosfera zastraszania ludzi, donosicielstwa, a pracownicy zmagali się z niskimi płacami i masowymi pozwami, co generowało poważne koszty po stronie przedsiębiorstwa. Wiele osób odeszło z pracy. Ten wieloletni spór nie prowadził do niczego dobrego - ocenia parlamentarzysta. - O determinacji załogi świadczy prowadzone obecnie w instytucie referendum strajkowe - dodaje poseł.

Z Krzysztofem Niemczukiem skontaktować nam się nie udało. Do wniosku o jego odwołanie w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim odniósł się miesiąc temu, w listopadzie. W jego ówczesnej opinii konflikt w instytucie badawczym "wszczęły organizacje związkowe", a raporty z kontroli przeprowadzanych w PIWecie, m.in. przez inspekcję pracy, nie wykazał po stronie dyrektora "żadnych nieprawidłowości".

Znamy już następcę odwołanego dyrektora. Jak informuje resort "wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wręczył dziś profesorowi Stanisławowi Winiarczykowi akt powołania na stanowisko Dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach". 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium