Polityka

12 sierpnia 2021 r.
19:32

Reasumpcja, TVN i jedna z głównych ról lubelskiego posła. Jak się tłumaczy?

Jarosław Sachajko
Jarosław Sachajko (fot. Archiwum)

To burzliwe dni w polskim parlamencie. Rozpad Zjednoczonej Prawicy w dotychczasowej formule stał się faktem. Po usunięciu Jarosława Gowina z rządu, Prawo i Sprawiedliwość w głosowaniu w sprawie „lex TVN” zyskało poparcie Kukiz’15. Nie bez znaczenia w całym zamieszaniu były głosy posłów z naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ta dymisja jest de facto końcem koalicji rządzącej – ogłosił we wtorek wieczorem Jarosław Gowin po tym, jak pożegnał się ze stanowiskiem wicepremiera i ministra pracy, rozwoju i technologii.

Dzień później Sejm zajął się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną „lex TVN”. Chodzi o zmiany, według których firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE plus Norwegia, Islandia i Liechtenstein) nie będą mogły kontrolować więcej niż 49 proc. udziałów w polskich mediach. Uderzyłoby to w grupę TVN, której jedynym właścicielem jest amerykańskie Discovery.

Na takie zapisy nie chciał się zgodzić lider Porozumienia z częścią wiernych mu posłów. Proponowali, by udziały w polskich mediach mogły mieć firmy z państw OECD, czyli także ze Stanów Zjednoczonych.

Obrady były niezwykle burzliwe. Forsowany przez PiS projekt zyskał większość, ale towarzyszyły mu niecodzienne okoliczności. Złożony przez opozycję wniosek o odroczenie obrad do 2 września nieoczekiwanie przeszedł. Po chwili jednak marszałek Elżbieta Witek (PiS) zaproponowała reasumpcję, czyli powtórne głosowanie. Prosili o to posłowie Kukiz’15, w tym Jarosław Sachajko z Zamościa, którzy mieli się pomylić przy oddawaniu głosów.

– Tu nie chodziło o TVN, a o to, żeby nie powstała Akademia Zamojska, która jest bardzo potrzebna naszemu regionowi. Gdybyśmy mieli zająć się tym po 1 września, ten projekt trafiłby do kosza. A my o dekoncentracji i repolonizacji mediów mówiliśmy już w ubiegłym roku. Przygotowaliśmy poprawkę, która uniemożliwia kupno mediów przez spółki Skarbu Państwa, ale nikt z Koalicji Obywatelskiej ani PSL jej nie poparł – mówi Sachajko. Nie zgadza się z zarzutami o korupcję polityczną. – To kłamstwo. Ci, którzy tak mówią, nie rozumieją, że nasze porozumienie programowe z PiS to realizacja naszego programu. Nie mamy żadnych stanowisk w ministerstwach ani państwowych spółkach, tylko jest to droga do spełnienia naszych obietnic wyborczych.

Istotne dla wyników głosowania w sprawie „lex TVN” było to, co zrobią posłowie związani dotychczas z Porozumieniem. Wśród nich była Anna Dąbrowska-Banaszek z Chełma, która do partii nie należała, ale była uznawana za osobę lojalną Gowinowi. Zagłosowała jednak inaczej. W kuluarowych rozmowach jej decyzję łączy się z faktem, że prywatnie jest mamą prezydenta Chełma Jakuba Banaszka.

Prezydent Banaszek do ubiegłego roku był szefem struktur ugrupowania w okręgu chełmskim, ale zrezygnował z funkcji tłumacząc to potrzebą skupienia się na sprawach miasta. W czerwcu tego roku oddał partyjną legitymację, o czym przypomniał we wczorajszym wpisie na Facebooku. Zaznaczył w nim, że pozostaje bezpartyjnym samorządowcem. Tu warto podkreślić, że w ostatnich miesiącach do Chełma płynął spory strumień rządowych pieniędzy.

– Nasze drogi rozchodziły się od dłuższego czasu. Nie dziwi, że poszedł w inną stronę. Podobnie było w przypadku pani poseł – mówi nam chcący zachować anonimowość działacz Porozumienia.

Z Anną Dąbrowską-Banaszek nie udało nam się skontaktować. Posłanki zabrakło natomiast w ogłoszonym właśnie składzie siedmioosobowego koła parlamentarnego Porozumienia. W tym gronie znaleźli się: posłanka z tego samego okręgu Monika Pawłowska (do marca tego roku związana z Lewicą) i chełmski senator Józef Zając.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Śnieżny poranek w Lubelskiem. Trwa zimowy "epizod pogodowy"
zdjęcia
galeria

Śnieżny poranek w Lubelskiem. Trwa zimowy "epizod pogodowy"

Mimo tego, że już 11 kwietnia, dziś rano za oknem aura przypominająca środek zimy. Według IMGW to już ostatni dzień tego "chłodnego epizodu pogodowego". W kolejnych dniach czeka nas przekonujący kontrakat wiosny. Będzie znacznie cieplej.

Kobiety na wschodzie Polski "zamykają się w sobie". Jakiej pomocy potrzebują?
film

Kobiety na wschodzie Polski "zamykają się w sobie". Jakiej pomocy potrzebują?

Joanna Bartnik, prezes fundacji Razem dla Przyszłości, opowiada o spotkaniach z kobietami w Chełmie i Siedliszczach. Rozmowy dotyczyły wyzwań, z jakimi mierzą się kobiety na wschodzie Polski, w tym powrotu do pracy po urlopach macierzyńskich, problemów z alimentami oraz braku dostępu do wsparcia psychologicznego i prawnego.

Złodzieje, którzy kradli na Lubelszczyźnie usłyszeli zarzuty
film

Złodzieje wspólnie okradali popularne sieciówki. Wpadli w Lubartowie

Od marca tego roku trzech podejrzanych okradało sklepy w województwie lubelskim i mazowieckim, co doprowadziło je do strat o łącznej wartości 25 tys. zł. Kradli głównie artykuły sportowe i kosmetyki. Grasowali m.in. Lublinie, Puławach i Białej Podlaskiej.

Motor wygrał pierwszy mecz z Lechem 2:1

Motor w niedzielę zagra z Lechem Poznań przy pełnych trybunach

Po meczu z ostatnim w tabeli Śląskiem Wrocław tym razem piłkarzy Motoru czeka starcie z wiceliderem tabeli. Do Lublina przyjedzie Lech Poznań. Spotkanie zaplanowano na niedzielę (godz. 17.30). Transmisję będzie można obejrzeć nie tylko na Canal+ Sport 3, ale i na TVP Sport.

Ul. 15 Pułku Piechoty w Dęblinie (na zdj) - od mostu na Wiśle do wiaduktu kolejowego, doczeka się poważnej przebudowy. Sporo na lepsze zmieni się także na wylocie w stronę Moszczanki
drogi

Wygodniej przez Dęblin. Przebudują dwa fragmenty DK48

Dobra wiadomość dla kierowców, którzy korzystają z drogi krajowej nr 48. Jej dwa odcinki, jeden w Dęblinie, a drugi w stronę Moszczanki, czeka gruntowna przebudowa. Najbliżej podpisania umowy jest firma Strabag. Wartość zadania sięga blisko 100 mln zł.

Przed Bogdanką LUK Lublin kolejne wyzwanie - półfinał TAURON Pucharu Polski

Bogdanka LUK Lublin kontra Jastrzębski Węgiel. Spróbują dokonać niemożliwego

W sobotę o godzinie 14.45 Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem w ćwierćfinale TAURON Pucharu Polski. Dwudniowy turniej rozegrany zostanie w Krakowie.

Nowe, szybkie i wygodne składy trafią na Lubelszczyznę. Zamawiającym województwo

Nowe, szybkie i wygodne składy trafią na Lubelszczyznę. Zamawiającym województwo

Urząd Marszałkowski nie tak dawno skutecznie unieważnił poprzedni przetarg, a już próbuje ponownie kupić nowe pociągi. Mowa o czterech pojazdach, które obsługiwałyby lokalne połączenia.

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm przegrał z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

Niespodzianka w Chełmie: ChKS gorszy od BKS Visły Proline Bydgoszcz

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm przegrał z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 2:3. Już w niedzielę, o godzinie 20.30 zespoły zagrają po raz drugi, tym razem w Bydgoszczy. Rywalizacja toczy się do dwóch wygranych

Julia Owczaruk

Julia Owczaruk od nowego sezonu będzie reprezentować barwy PGE MKS FunFloor Lublin

Dla pochodzącej z Piszczaca 23-latki to wielkie wydarzenie. Do tej pory bowiem występowała tylko w I-ligowym MKS AZS UMCS Lublin. Owczaruk ma wzmocnić rywalizację na kole, gdzie młoda szczypiornistka czuje się najlepiej. W bieżącym sezonie popularna „Owca” rozegrała 17 spotkań na poziomie pierwszej ligi. Zdobyła w nich 79 goli. To najlepszy wynik w ekipie MKS AZS UMCS Lublin.

Wielkanocna twórczość bez barier
ZDJĘCIA
galeria

Wielkanocna twórczość bez barier

W atmosferze nadchodzącej Wielkanocy, w Lublinie odbyła się już szósta edycja Międzypokoleniowego Przeglądu Twórczości Osób z Niepełnosprawnością, wyjątkowego wydarzenia, które nie tylko promuje artystyczny dorobek osób z niepełnosprawnościami, ale także buduje mosty międzypokoleniowe i międzyludzkie pomiędzy różnymi placówkami wsparcia w mieście.

PGE Start przegrał w czwartek w Zielonej Górze

PGE Start Lublin niespodziewanie przegrał w Zielonej Górze

PGE Start w czwartkowy wieczór musiał się pogodzić z przykrą porażką. Drużyna z Lublina uległa w zielonej Górze Orlen Zastalowi 92:101.

Górnik Łęczna w piątek zagra na wyjeździe z walczącą o utrzymanie Wartą Poznań

Górnik Łęczna w piątek zagra na wyjeździe z walczącą o utrzymanie Wartą Poznań

Po bezbarwnym domowym występie przeciwko Kotwicy Kołobrzeg Górnik Łęczna już w piątek zagra na wyjeździe z Wartą Poznań. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 20.30. Transmisja w TVP Sport

Chłodna noc przed nami. Ostrzeżenie IMGW dla regionu

Chłodna noc przed nami. Ostrzeżenie IMGW dla regionu

Kwiecień plecień... dzisiejszy dzień jak najbardziej potwierdza to przysłowie. A co przyniosą najbliższe godziny?

15 lat od katastrofy smoleńskiej. W Lublinie pamiętali
ZDJĘCIA
galeria

15 lat od katastrofy smoleńskiej. W Lublinie pamiętali

Mieszkańcy, władze samorządowe i wojskowi upamiętnili ofiary katastrofy samolotu Tu-154. Nie zabrakło symbolicznych zniczy i salwy honorowej.

Zaginiony mężczyzna

Wyszedł z domu i nie wrócił. Trwają poszukiwania 38-latka

Niebawem minie miesiąc odkąd rodzina widziała pana Sławomira po raz ostatni. Policja przeszukiwała dzisiaj stawy i pobliską okolicę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium