Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Spadła liczba gospodarstw w Lubelskiem, ale jednocześnie wzrosła ich średnia powierzchnia – wynika z ostatecznych wyników Powszechnego Spisu Rolnego z 2020 r. W regionie rolnicy sieją więcej rzepaku, ze względu na jego wysoką ceną. Mniej hodują za to trzody chlewnej, na którą niekorzystny wpływ miała groźna choroba.
Wczoraj na targu przy Wileńskiej w Lublinie pojawiły się polskie truskawki. Kilogram kosztuje 38 zł. Rekordy cenowe biją też czereśnie. Za te z Hiszpanii na Rynku Hurtowym w podwarszawskich Broniszach trzeba zapłacić aż 75 zł/kg.
Radny z gminy Wilków stanął przed sądem po tym jak na swojej posesji urządził świniobicie. Przyznał się do winy, wyraził skruchę. Oprócz kar pieniężnych jest kara szczególna: odpis wyroku ma wisieć na tablicy w urzędzie gminy. Tylko, że mieszkańcy radnego nie potępiają.
Chłopców zauważył świadek, który zadzwonił na numer 112. Na miejsce wysłano policję i straż pożarną.
Dni coraz cieplejsze, ale noce wciąż chłodne. Ostrzeżenie pogodowe dla części województwa lubelskiego wydało IMGW.
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem na terenie przetwórni owoców w Klementowicach (powiat puławski). 46-letni pracownik doznał ciężkich obrażeń ciała po tym, jak jego nogę wciągnęła maszyna do rozbrylania zamrożonych owoców.
Na owoce jest mały popyt, a ważne dla eksporterów rynki, jak Białoruś, są niedostępne. Sytuację ma podratować interwencyjny skup.
Do groźnego zdarzenia doszło wczoraj późnym popołudniem.
System był prosty. Inwestujesz przynajmniej 7,5 tys. zł. Firma kupuje za to krowy, produkuje mleko, a ty zarabiasz. Teraz ma się tym zająć prokuratura.
W ich hodowli stwierdzono ognisko ptasiej grypy. Rolnicy z Korczówki w powiecie bialskim stracili źródło utrzymania, bo 1200 gęsi trzeba było zutylizować. A inspektorat weterynarii odmówił wypłaty odszkodowania.
Lokalizacja miejsca do handlu dla rolników podzieliła radnych z Kraśnika. Burmistrz miasta, realizując zapisy ustawy zaproponował by bez opłat, dwa razy w tygodniu, gospodarze sprzedawali płody rolne i wyroby rękodzielnicze na targu przy ul. Strażackiej.
Trzy lubelskie spółki mogą wejść do państwowego molocha: Krajowej Grupy Spożywczej. Dla rolników ma to być szansą na wyższe ceny w skupach, dla klientów - na niższe w sklepowych półkach. A może – jak uważają krytycy – chodzi wyłącznie o nowe posady dla działaczy PiS?
– W trudnych czasach musimy podejmować trudne decyzje – w ten sposób wójt Krzysztof Adamowicz tłumaczy zawieszenie funduszu sołeckiego w gminie Międzyrzec Podlaski. Inne samorządy w powiecie bialskim też to rozważają.
Władze Lublina zamierzają wyznaczyć cztery miejsca, w których rolnicy i ich domownicy będą mogli sprzedawać w piątki i soboty własne produkty rolne i spożywcze oraz rękodzieło.
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, wzrosły ceny paliw, środków ochrony roślin i nawozów. Nawozy podrożały aż pięciokrotnie.
Niestety zaczęło się wypalanie traw i nieużytków. Tylko w niedzielę straż pożarna odnotowała 42 takie zdarzenia w Lubelskiem. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega, że takie działania są karalne. Dla rolnika może zakończyć się to też pomniejszeniem płatności bezpośrednich i obszarowych.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał dzisiaj rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie ośmiu powiatów. Ma to związek z pierwszym przypadkiem tej groźnej choroby zakaźnej u padłego lisa, znalezionego w Dęblinie.
Pierwszy przypadek wścieklizny w Lubelskiem. Chodzi o lisa znalezionego na terenie Dęblina (powiat rycki). Informację potwierdził nam Paweł Piotrowski, wojewódzki lekarz weterynarii.
Posłowie Lewicy zainteresowali się sytuacją rolników, którzy tracą pieniądze na wysokich cenach nawozów. Proponują wprowadzenie m.in. minimalnych, gwarantowanych cen skupu produktów rolnych oraz dopłat do ubezpieczeń rolniczych. Ruszają konsultacje poselskich projektów ustaw.
Ruch Kołodziejczaka próbuje poszerzać swój elektorat, ale trudno powiedzieć, czy będzie to skuteczne. AGROunia swego czasu poparła strajk nauczycieli, może się też wydawać, że sympatyzowała z tzw. Strajkiem Kobiet, próbuje też tworzyć sojusz z innymi grupami niezadowolonymi – Rozmowa z dr Michałem Wallnerem z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS.
Polska wciąż w czołówce największych producentów jabłek na świecie. Naszej pozycji zagrażają jednak konkurenci z Ukrainy i Turcji oraz rosnące koszty produkcji.
Andrzej Waszczuk: Największą bolączką polskiej wsi jest to, że wieś jest skłócona unijnymi dopłatami. Młodzież ucieka ze wsi, bo rolnictwo przestało się opłacać. Dużym problemem jest też zbyt towarów i zalewająca rolników papierologia. Jarosław Miściur: Idealnie byłoby wówczas, gdyby sytuacja na wsi była stabilna. Żeby co jakiś czas nie kazali nam zmieniać profilu produkcji. I to, żeby mieszkańcy mogli jeść zdrową, polską żywność
W czwartek oficjalnie otwarto wystawę województwa lubelskiego na targach EXPO 2020 w Dubaju.
Najazd rolników na Lublin i blokada centrum miasta w ramach ogólnopolskiego protestu – w środę ponad stu rolników w traktorach, ciężarówkach, ale i samochodach osobowych przejechało przez stolicę regionu. Manifestowali przeciwko drogim środkom produkcji i niskim cenom w skupach.
W całym kraju – w tym w Lublinie, Biłgoraju i Łukowie – odbywają się dzisiaj protesty rolników organizowane przez Agrounię. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą uzbroić się w cierpliwość, bo demonstranci wyjechali traktorami na ulice i blokują ruch