Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
30 września br. Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2016 r. Wynosi on 4,3192 zł za 1 EUR, a więc jest o 0,07 złotego wyższy od kursu stosowanego za ubiegły rok.
Mieszkańcy Sielc narzekają, że rowy w ich wsi są za rzadko koszone, a dreny na polach niedrożne. Dyrektor Rejonowego Związku Spółek Wodnych odpowiada, że to dlatego, bo rolnicy nie płacą składek lub są one zbyt niskie.
Protestujący hodowcy trzody chlewnej zapowiadają przedłużenie blokady krajowej "dwójki" w Worońcu. Cały czas czekają na ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który w piątek nie chciał się spotkać z przewodniczącym OPZZRiOR Sławomirem Izdebskim.
Odwołania trzech wojewódzkich lekarzy weterynarii – na Mazowszu, Podlasiu i w Lubelskiem – domagają się związkowcy z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Stawiane zarzuty mają związek z afrykańskim pomorem świń (ASF).
– Podczas sprzątania z pola, największe okazy z ledwością mieściły się na taczce – napisał do nas Marcin Gierlach.
Do 12 października można składa wnioski o pomoc finansową na drugi okres ograniczenia produkcji mleka krowiego. Rolnicy, którzy uzyskali zezwolenie na ograniczenie produkcji mleka w pierwszym okresie nie mogą ponownie ubiegać się o wsparcie.
Rolnicy z powiatu bialskiego mają już dość pustych obietnic rządu ws. walki z afrykańskim pomorem świń. We wtorek tylko spowalniali ruch na krajowej „dwójce”, ale grożą, że całkowicie zablokują drogi
Będzie pomoc dla poszkodowanych w wyniku gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy. Rolnicy z woj. lubelskiego mogą od 17 do 31 października składać wnioski w tej sprawie do oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wręczenie statuetek i tytułów „Perła 2016” miało miejsce podczas targów „Smaki Regionów” w Poznaniu. W grupie wyróżnionych produktów znalazły się m.in. twaróg półtłusty (pergamin) OSM w Opolu Lubelskim i makowiec lubartowski Marii Siej z Lubartowa.
Widokiem pól z okolic Bychawy zachwyca się Jeff Williams, astronauta NASA. „Nigdzie indziej na świecie nie widziałem takiego unikalnego wzoru w rolnictwie. Wygląda to bardzo żyźnie i produktywnie” – tak Amerykanin opisuje zamieszczone na Instagramie zdjęcie, na którym widać terenu z okolic Bychawy.
W Lublinie – na Starym Mieście trwa trzecia edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru – największa z dotychczasowych. Przed nami jeszcze koncert finałowy trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. Wystąpią: Maja Koman, Krzysztof Zalewski Solo Act i Monika Brodka a podczas finału wieczoru Natalia Przybysz, Natalia Grosiak, Brodka (gość specjalny), Krzysztof Zalewski i dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański zagrają nowe aranżacje kultowych utworów The Beatles z płyty The White Album
Powstało w 1963 roku, ale rozpędu nabrało dopiero kilka lat temu. Koło Gospodyń Wiejskich z Marynina, które wygrało plebiscyt Dziennika Wschodniego, jest najlepszym dowodem na to, że lokalne koła i stowarzyszenia przeżywają obecnie renesans.
Jeszcze tylko dziś do północy można głosować za pośrednictwem SMS-ów w plebiscycie na Rolnika Roku.
W sobotę pierwsze przerośnięte tuczniki z powiatu bialskiego trafią do ubojni. Na razie to 890 sztuk, a potrzeby są znacznie większe.
500 tysięcy euro – to maksymalna pomoc dla nowoutworzonych grup producentów rolnych, na którą mogą liczyć przez pierwsze pięć lat swojej działalności. Wnioski o wsparcie można składać od 30 września do 28 listopada
Wprowadzenie dopłat do eksportu, zablokowanie importu artykułów mleczarskich po cenach dumpingowych z innych krajów UE czy też uregulowanie współpracy pomiędzy producentem a sieciami handlowymi. Tego domagają się producenci mleka, którzy w czwartek protestowali w Lublinie.
Sytuacja w rolnictwie jest bardzo zła – alarmują rolnicy. I wychodzą na ulice. W czwartek w Lublinie będą protestować hodowcy bydła i producenci mleka. W poniedziałek na pikietę do Warszawy jadą m.in. sadownicy z gminy Łaziska. A radni z klubu PSL w sejmiku województwa chcą zwołania sesji nadzwyczajnej.
Władze województwa ogłosiły III edycję konkursu na przygotowanie lub aktualizację programów rewitalizacji. Po raz pierwszy mogą wziąć w nim udział gminy wiejskie. Do pozyskania jest ponad 1 mln zł.
Tegoroczne dożynki władze powiatu kraśnickiego zorganizowały wczoraj wspólnie z Urzędem Gminy w Zakrzówku. Tradycyjnie po mszy dziękczynnej zostały rozstrzygnięte konkursy w tym ten najważniejszy na wieniec dożynkowy. W programie dożynek znalazły się również koncerty - zespołów MeGustar i Spring Rolls. Gwiazdą był Andrzej Piaseczny "Piasek".
Mieszkańcy Ryk i powiatu ryckiego w niedzielę bawili się podczas święta plonów połączonych z dniami miasta. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe. Festyn prowadził satyryk Jacek Ziobro, a gwiazdą wieczoru była grupa Video.
Od 20 sierpnia wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego podlegają Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego minister rolnictwa będzie m.in. zatwierdzać roczny plan finansowy ODR, jego zmiany i sprawozdania z jego wykonania. Będzie też zatwierdzać cennik usług odpłatnych, które są świadczone przez ODR.
Zaliczki w wysokości 70 procent płatności bezpośredniej za 2016 rok będzie wypłacać rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale też i wielka Brytanie oraz Skandynawia – m.in. do tych krajów sprzedają swoje jabłka sadownicy z Lubelskiego. Ale nie pojedynczo, lecz jako spółka LubApple. Liczą, że dzięki konsolidacji uda im się też sprostać wymaganiom Chińczyków.
Poseł Stanisław Żmijan (PO) apeluje do rządu o finansowe i organizacyjne wsparcie samorządów w walce z ASF. Chce m.in. skupu interwencyjnego.
Do zdobycia są aż trzy korony – królowej i dwóch księżniczek. Na zgłoszenia kandydatek organizatorzy konkursu Królowa Mleka czekają do 30 września. Pierwszą w Polsce Królową Mleka została w 2013 roku pochodząca z naszego regionu Katarzyna Gajownik. Z Lubelskiego jest też obecna Królowa Mleka – Agnieszka Zaborska.