Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

14 maja 2012 r.
15:53
Edytuj ten wpis

Dopłaty bezpośrednie 2012: Proboszcz namawia, rolnik się ociąga

Dzisiaj, ok. godz. 15 w biurze ARiMR w Lublinie w kolejce stało kilkadziesiąt osób. – Czekamy ok. 40
Dzisiaj, ok. godz. 15 w biurze ARiMR w Lublinie w kolejce stało kilkadziesiąt osób. – Czekamy ok. 40

Co trzeci rolnik z Lubelskiego ociąga się ze złożeniem wniosku o dopłaty bezpośrednie. Tylko do dziś można to zrobić "bezkarnie”. Każdy dzień zwłoki będzie oznaczał pomniejszenie kwoty płatności o 1 procent.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Wciąż nie wpłynęło do nas ponad 51 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie – alarmuje Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Spodziewany się, że wszystkich wniosków będzie ok. 177 tys., więc ok. 29 proc. rolników ociąga się jeszcze z tymi formalnościami.

Można to zrobić osobiście, można też wniosek wysłać pocztą lub skorzystać z Internetu. Pocieszające jest to, że w tym roku rolnicy z naszego regionu chętniej korzystają z drogi elektronicznej. – Mamy już 52 wnioski złożone w ten sposób. Rok temu było ich zaledwie siedem – cieszy się dyrektor Bieńko. – Teraz ponad 200 osób ubiega się o login, więc można przypuszczać, że jeszcze ok. 100 osób skorzysta z sieci.

Kościół razem z ARiMR

W akcję informacyjną dla rolników włączył się Kościół. – W tym roku po raz pierwszy została zorganizowana taka akcja w parafiach – zaznacza dyrektor Bieńko.

– Wcześniej też się włączaliśmy, ale może nie aż w takim zakresie, jak obecnie – dodaje ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik prasowy lubelskiej Kurii Metropolitalnej. – W niedzielę proboszczowie w parafiach wiejskich, tam, gdzie było to możliwe, przekazywali informację od dyrektora ARiMR. Przypominanie o tym, że kończy się termin składania wniosków jest przecież w interesie rolników.

To jedna z form dotarcia do beneficjentów Agencji. – Komunikat wysyłamy również do wójtów, burmistrzów i starostów – dodaje Bieńko. – Takie akcje przynoszą rezultat.

Nowe płatności

W 2012 i 2013 r. rolnicy uprawiający tytoń wysokiej jakości będą mogli ubiegać się o pieniądze z ARiMR. Płatność do tytoniu będzie przyznawana do określonych odmian, takich jak Virginia, Burley i odmian ciemnych. Płatności będą przysługiwać rolnikom, którzy w danym roku spełniają warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej. Muszą też złożyć wniosek o przyznanie tej dopłaty.

Plantatorzy muszą również zawrzeć umowę na uprawę tytoniu. W przypadku grup producentów obowiązują umowy kontraktacji w ramach umów na jego uprawę, z zatwierdzonym pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego.

To nie jedyne zmiany. Pojawi się też oddzielna płatność z tytułu owoców miękkich. Będzie traktowana jako płatność historyczna, czyli niezwiązana z bieżącą produkcją. Otrzymają ją rolnicy, którzy uzyskali oddzielną płatność do owoców miękkich w 2008 r.
Pieniędzy nie dostanie więc osoba uprawiająca maliny czy truskawki, która założyła swoją plantację po tej dacie.
Biura pracują dłużej

Od poniedziałku pracownicy wszystkich biur powiatowych w Lubelskim Oddziale Regionalnym ARMiR pracują dłużej. W kolejce spotkaliśmy panią Jadwigę Wieracka z Lipniaka. – Jak się przychodzi późno, to się stoi i nie marudzi – stwierdza. – Wszystko idzie sprawnie. Nie ma żadnego problemu. Wcześniej nie mogłam przyjechać, bo na głowie miałam inne sprawy.

Jutro rolnicy mogą składać wnioski już od godziny 6 do ostatniego klienta. Zdaniem pracowników Agencji, w praktyce oznacza to godzinę 2 w nocy.

Wnioski będzie można składać również w późniejszym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca. Rolnicy muszą się jednak liczyć z konsekwencjami finansowymi. Płatności będą bowiem mniejsze o 1 procent za każdy dzień opóźnienia.

– W ubiegłym roku po terminie mieliśmy ponad 3,2 tys. wniosków z całego województwa – wylicza Anna Dubielis z lubelskiego oddziału ARiMR. – Najwięcej z powiatów lubelskiego i zamojskiego.

Nie tylko płatności

Pracownicy ARiMR przypominają jednocześnie, że do 1 czerwca przyjmują wnioski o jednorazową pomoc finansową (de minimis). Chodzi o rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli straty w uprawach w wyniku ujemnych skutków przezimowania roślin i ich wymarznięcia.

– Do tej pory wpłynęło do nas 376 wniosków – podaje dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. – Nie przyjęliśmy ani jednego wniosku z Puław (w tym powiecie straty są bardzo duże – red.), Tomaszowa Lubelskiego i Janowa Lubelskie. Najwięcej wniosków jest z Ryk.

Pozostałe informacje

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium