Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

22 sierpnia 2011 r.
16:51
Edytuj ten wpis

Europa nie chce GMO. Co zrobi Polska?

Katarzyna Jagiełło i Klaudia Wojciechowicz (Agnieszka Mazuś)
Katarzyna Jagiełło i Klaudia Wojciechowicz (Agnieszka Mazuś)

Rozmowa z Katarzyną Jagiełło i Klaudią Wojciechowicz z Inicjatywy Obywatelskiej “GMO to NIE TO!”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Ile europejskich krajów zakazało upraw genetycznie modyfikowanych (GMO)?
– Już dziewięć. Są to Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Grecja, Bułgaria, Węgry, Luksemburg, Szwecja. Do podobnego kroku szykuje się też Rosja.

• Dlaczego rządy zdecydowały się na ten krok?
– Bo obywatele zaczęli organizować masowe protesty. W Berlinie na ulice wyszło 22 tysiące ludzi, a w Bułgarii matki z dziećmi. We Francji zorganizowały się tzw. grupy kosiarzy, którzy nocami, w całym kraju wycinali plantacje roślin genetycznie modyfikowanych. Następnego dnia, te kilkudziesięcioosobowe grupy same zgłaszały się do miejscowych sądów, tym samym paraliżując ich pracę.

Z kolei na Węgrzech ustawodawcy poszli za głosem naukowca. Dr Árpád Pusztai wykazał, że potomstwo szczurów karmionych ziemniakami GMO, choruje, ma mniejszą odporność i płodność. Po publikacji wyników swoich badań, uczelnia w Szkocji nie przedłużyła z nim kontraktu, a naukowiec wrócił do swojego kraju. Dziś na Węgrzech zasiewy GMO są niszczone komisyjnie.

• Polski rząd twierdzi, że musi dopuścić możliwość rejestracji odmian transgenicznych, bo wymaga tego unijne prawo.
– To nieprawda. 5 lipca Parlament Europejski wydał rezolucję na ten temat. Przed członkami wspólnoty otwiera ona wiele furtek do wprowadzenia takiego zakazu, od powodów ekologicznych, po ekonomiczne i gospodarcze. Wystarczy tylko chcieć.

• Nasz rząd nie chce?
– Wynika to z kilku rzeczy. Przede wszystkim dużej nieświadomości problemu, chęci uczynienia z każdego tematu zagrywki politycznej i silnego lobbingu pracowników koncernu Monsanto, właściciela patentów na organizmy modyfikowane genetycznie. Swego czasu TVN "Uwaga” zrobił świetny materiał na ten temat pt. "Lobbing na rzecz GMO”. Polecamy.

• Jeśli GMO rzeczywiście jest groźne, to dlatego nie protestują naukowcy?
– Instytucje badawcze żyją przede wszystkim z grantów. Są finansowo uzależnione od wielkich korporacji. Ale są naukowcy, którzy chętnie i głośno wypowiadają się przeciwko GMO. Szkoda tylko, że na spotkania z parlamentarzystami czy członkami rządu są zapraszani w mniejszości.

A jakie jest stanowisko kościoła?
- Żadna duża religia nie poparła GMO. W Niemczech protestanccy biskupi rozesłali po swoich parafiach list, w którym w dziesięciu punktach wymieniają argumenty przeciwko żywności GMO, od czysto moralnych, po ekonomiczne. Z kolei Watykan do tej pory się w tej kwestii nie wypowiedział. Ale portal Wikileaks ujawnił dokumenty świadczące o silnym lobbingu Stanów Zjednoczonych w najwyższych strukturach kościelnych.

• Kto straci, a kto zyska, jeśli w Polsce będzie można legalnie uprawiać GMO?
– Stracą przede wszystkim właściciele małych i średnich gospodarstw, czyli ci, którzy dziś nie mają swoich przedstawicieli w parlamencie. A zyski będzie liczyć koncern Monsanto, od którego co roku rolnicy będą kupować nasiona GMO (producent zabrania ich przechowywania i ponownego wysiewu) i silne herbicydy.

Nie każdy wie, że to ta sama firma, która swego czasu wypuściła na rynek środek owadobójczy DDT, rekombinowany bydlęcy hormon wzrostu, czy PCB (polichlorowane bifenyle stosowane były w smarach i olejach, aż odkryto ich silne własności rakotwórcze). Na swoim koncie Monsanto ma też czynnik pomarańczowy używany podczas wojny w Wietnamie do niszczenia dżungli. Agent Orange który okazał się silnie trujący też dla amerykańskich żołnierzy. Firma przegrała wiele procesów i płaci wielomilionowe odszkodowania. Dlaczego nikt nie łączy tych faktów?

• Nie brakuje jednak opinii, że żywność GMO wcale nie szkodzi. Jak czytamy na prezydent.pl: "Naukowych dowodów, że żywność GMO jest niezdrowa, nie widzi też prezydent."
– Kiedyś mówili nam, że azbest jest OK. W latach 50-tych kobietom w ciąży zalecano palenie papierosów na uspokojenie. Ludzie nie chcą pamiętać o tym, że czasem nawet naukowcy się mylą.




Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium