Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

22 sierpnia 2011 r.
16:51
Edytuj ten wpis

Europa nie chce GMO. Co zrobi Polska?

0 10 A A
Katarzyna Jagiełło i Klaudia Wojciechowicz (Agnieszka Mazuś)
Katarzyna Jagiełło i Klaudia Wojciechowicz (Agnieszka Mazuś)

Rozmowa z Katarzyną Jagiełło i Klaudią Wojciechowicz z Inicjatywy Obywatelskiej “GMO to NIE TO!”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Ile europejskich krajów zakazało upraw genetycznie modyfikowanych (GMO)?
– Już dziewięć. Są to Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Grecja, Bułgaria, Węgry, Luksemburg, Szwecja. Do podobnego kroku szykuje się też Rosja.

• Dlaczego rządy zdecydowały się na ten krok?
– Bo obywatele zaczęli organizować masowe protesty. W Berlinie na ulice wyszło 22 tysiące ludzi, a w Bułgarii matki z dziećmi. We Francji zorganizowały się tzw. grupy kosiarzy, którzy nocami, w całym kraju wycinali plantacje roślin genetycznie modyfikowanych. Następnego dnia, te kilkudziesięcioosobowe grupy same zgłaszały się do miejscowych sądów, tym samym paraliżując ich pracę.

Z kolei na Węgrzech ustawodawcy poszli za głosem naukowca. Dr Árpád Pusztai wykazał, że potomstwo szczurów karmionych ziemniakami GMO, choruje, ma mniejszą odporność i płodność. Po publikacji wyników swoich badań, uczelnia w Szkocji nie przedłużyła z nim kontraktu, a naukowiec wrócił do swojego kraju. Dziś na Węgrzech zasiewy GMO są niszczone komisyjnie.

• Polski rząd twierdzi, że musi dopuścić możliwość rejestracji odmian transgenicznych, bo wymaga tego unijne prawo.
– To nieprawda. 5 lipca Parlament Europejski wydał rezolucję na ten temat. Przed członkami wspólnoty otwiera ona wiele furtek do wprowadzenia takiego zakazu, od powodów ekologicznych, po ekonomiczne i gospodarcze. Wystarczy tylko chcieć.

• Nasz rząd nie chce?
– Wynika to z kilku rzeczy. Przede wszystkim dużej nieświadomości problemu, chęci uczynienia z każdego tematu zagrywki politycznej i silnego lobbingu pracowników koncernu Monsanto, właściciela patentów na organizmy modyfikowane genetycznie. Swego czasu TVN "Uwaga” zrobił świetny materiał na ten temat pt. "Lobbing na rzecz GMO”. Polecamy.

• Jeśli GMO rzeczywiście jest groźne, to dlatego nie protestują naukowcy?
– Instytucje badawcze żyją przede wszystkim z grantów. Są finansowo uzależnione od wielkich korporacji. Ale są naukowcy, którzy chętnie i głośno wypowiadają się przeciwko GMO. Szkoda tylko, że na spotkania z parlamentarzystami czy członkami rządu są zapraszani w mniejszości.

A jakie jest stanowisko kościoła?
- Żadna duża religia nie poparła GMO. W Niemczech protestanccy biskupi rozesłali po swoich parafiach list, w którym w dziesięciu punktach wymieniają argumenty przeciwko żywności GMO, od czysto moralnych, po ekonomiczne. Z kolei Watykan do tej pory się w tej kwestii nie wypowiedział. Ale portal Wikileaks ujawnił dokumenty świadczące o silnym lobbingu Stanów Zjednoczonych w najwyższych strukturach kościelnych.

• Kto straci, a kto zyska, jeśli w Polsce będzie można legalnie uprawiać GMO?
– Stracą przede wszystkim właściciele małych i średnich gospodarstw, czyli ci, którzy dziś nie mają swoich przedstawicieli w parlamencie. A zyski będzie liczyć koncern Monsanto, od którego co roku rolnicy będą kupować nasiona GMO (producent zabrania ich przechowywania i ponownego wysiewu) i silne herbicydy.

Nie każdy wie, że to ta sama firma, która swego czasu wypuściła na rynek środek owadobójczy DDT, rekombinowany bydlęcy hormon wzrostu, czy PCB (polichlorowane bifenyle stosowane były w smarach i olejach, aż odkryto ich silne własności rakotwórcze). Na swoim koncie Monsanto ma też czynnik pomarańczowy używany podczas wojny w Wietnamie do niszczenia dżungli. Agent Orange który okazał się silnie trujący też dla amerykańskich żołnierzy. Firma przegrała wiele procesów i płaci wielomilionowe odszkodowania. Dlaczego nikt nie łączy tych faktów?

• Nie brakuje jednak opinii, że żywność GMO wcale nie szkodzi. Jak czytamy na prezydent.pl: "Naukowych dowodów, że żywność GMO jest niezdrowa, nie widzi też prezydent."
– Kiedyś mówili nam, że azbest jest OK. W latach 50-tych kobietom w ciąży zalecano palenie papierosów na uspokojenie. Ludzie nie chcą pamiętać o tym, że czasem nawet naukowcy się mylą.




Pozostałe informacje

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium