Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

22 sierpnia 2011 r.
16:51
Edytuj ten wpis

Europa nie chce GMO. Co zrobi Polska?

0 10 A A
Katarzyna Jagiełło i Klaudia Wojciechowicz (Agnieszka Mazuś)
Katarzyna Jagiełło i Klaudia Wojciechowicz (Agnieszka Mazuś)

Rozmowa z Katarzyną Jagiełło i Klaudią Wojciechowicz z Inicjatywy Obywatelskiej “GMO to NIE TO!”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Ile europejskich krajów zakazało upraw genetycznie modyfikowanych (GMO)?
– Już dziewięć. Są to Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Grecja, Bułgaria, Węgry, Luksemburg, Szwecja. Do podobnego kroku szykuje się też Rosja.

• Dlaczego rządy zdecydowały się na ten krok?
– Bo obywatele zaczęli organizować masowe protesty. W Berlinie na ulice wyszło 22 tysiące ludzi, a w Bułgarii matki z dziećmi. We Francji zorganizowały się tzw. grupy kosiarzy, którzy nocami, w całym kraju wycinali plantacje roślin genetycznie modyfikowanych. Następnego dnia, te kilkudziesięcioosobowe grupy same zgłaszały się do miejscowych sądów, tym samym paraliżując ich pracę.

Z kolei na Węgrzech ustawodawcy poszli za głosem naukowca. Dr Árpád Pusztai wykazał, że potomstwo szczurów karmionych ziemniakami GMO, choruje, ma mniejszą odporność i płodność. Po publikacji wyników swoich badań, uczelnia w Szkocji nie przedłużyła z nim kontraktu, a naukowiec wrócił do swojego kraju. Dziś na Węgrzech zasiewy GMO są niszczone komisyjnie.

• Polski rząd twierdzi, że musi dopuścić możliwość rejestracji odmian transgenicznych, bo wymaga tego unijne prawo.
– To nieprawda. 5 lipca Parlament Europejski wydał rezolucję na ten temat. Przed członkami wspólnoty otwiera ona wiele furtek do wprowadzenia takiego zakazu, od powodów ekologicznych, po ekonomiczne i gospodarcze. Wystarczy tylko chcieć.

• Nasz rząd nie chce?
– Wynika to z kilku rzeczy. Przede wszystkim dużej nieświadomości problemu, chęci uczynienia z każdego tematu zagrywki politycznej i silnego lobbingu pracowników koncernu Monsanto, właściciela patentów na organizmy modyfikowane genetycznie. Swego czasu TVN "Uwaga” zrobił świetny materiał na ten temat pt. "Lobbing na rzecz GMO”. Polecamy.

• Jeśli GMO rzeczywiście jest groźne, to dlatego nie protestują naukowcy?
– Instytucje badawcze żyją przede wszystkim z grantów. Są finansowo uzależnione od wielkich korporacji. Ale są naukowcy, którzy chętnie i głośno wypowiadają się przeciwko GMO. Szkoda tylko, że na spotkania z parlamentarzystami czy członkami rządu są zapraszani w mniejszości.

A jakie jest stanowisko kościoła?
- Żadna duża religia nie poparła GMO. W Niemczech protestanccy biskupi rozesłali po swoich parafiach list, w którym w dziesięciu punktach wymieniają argumenty przeciwko żywności GMO, od czysto moralnych, po ekonomiczne. Z kolei Watykan do tej pory się w tej kwestii nie wypowiedział. Ale portal Wikileaks ujawnił dokumenty świadczące o silnym lobbingu Stanów Zjednoczonych w najwyższych strukturach kościelnych.

• Kto straci, a kto zyska, jeśli w Polsce będzie można legalnie uprawiać GMO?
– Stracą przede wszystkim właściciele małych i średnich gospodarstw, czyli ci, którzy dziś nie mają swoich przedstawicieli w parlamencie. A zyski będzie liczyć koncern Monsanto, od którego co roku rolnicy będą kupować nasiona GMO (producent zabrania ich przechowywania i ponownego wysiewu) i silne herbicydy.

Nie każdy wie, że to ta sama firma, która swego czasu wypuściła na rynek środek owadobójczy DDT, rekombinowany bydlęcy hormon wzrostu, czy PCB (polichlorowane bifenyle stosowane były w smarach i olejach, aż odkryto ich silne własności rakotwórcze). Na swoim koncie Monsanto ma też czynnik pomarańczowy używany podczas wojny w Wietnamie do niszczenia dżungli. Agent Orange który okazał się silnie trujący też dla amerykańskich żołnierzy. Firma przegrała wiele procesów i płaci wielomilionowe odszkodowania. Dlaczego nikt nie łączy tych faktów?

• Nie brakuje jednak opinii, że żywność GMO wcale nie szkodzi. Jak czytamy na prezydent.pl: "Naukowych dowodów, że żywność GMO jest niezdrowa, nie widzi też prezydent."
– Kiedyś mówili nam, że azbest jest OK. W latach 50-tych kobietom w ciąży zalecano palenie papierosów na uspokojenie. Ludzie nie chcą pamiętać o tym, że czasem nawet naukowcy się mylą.




Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium