Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

28 października 2017 r.
11:22

Jak uprawiać borówkę wysoką. Porady i wskazówki

Uprawa borówki wysokiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród producentów, a owoce są chętnie kupowane przez konsumentów. Aby odnieść sukces w uprawie, należy zacząć od właściwego wyboru stanowiska oraz przygotowania podłoża.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Borówka ma specyficzne wymagania, odmienne od większości gatunków jagodowych powszechnie uprawianych. Niezapewnienie optymalnych dla tego gatunku warunków glebowych może negatywnie wpłynąć na opłacalność produkcji.

Założenie 1 ha plantacji borówki to koszt około 100 tys. zł. Zwrot zainwestowanego kapitału na stanowiskach dobrych następuje po 7-8 latach uprawy, kiedy plantacja wchodzi w pełnię owocowania. Jeżeli warunki glebowe nie będą optymalne i zostaną popełnione błędy w uprawie, koszty inwestycji w uprawę zwrócą się dopiero po 10-12 latach lub wcale.

W miejscu osłoniętym od wiatrów

Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają uprawie borówki wysokiej. Borówka wysoka lubi zaciszne, ciepłe i słoneczne miejsca. Należy wybierać stanowiska osłonięte od wiatru naturalnym zadrzewieniem leśnym, a plantację obsadzić szpalerem drzew lub wysokim żywopłotem od strony najczęściej wiejących wiatrów.

Gleba kwaśna, o stałej wilgotności

Gatunek ten wymaga gleb kwaśnych, ciepłych, próchniczych i przepuszczalnych. Nie nadają się natomiast gleby gliniaste, ilaste, zwięzłe i żyzne. Borówka w okresie wegetacji wymaga dużo wody. Poziom wody gruntowej powinien być utrzymywany na wysokości 40-60 cm. W przypadku jego obniżenia, konieczne jest nawadnianie. Powinna być utrzymywana stała, umiarkowana wilgotność gleby, gdyż gatunek ten nie znosi gleb nawet okresowo zalewanych.

Niewielkie wymagania pokarmowe

Co najmniej na rok przed planowanym założeniem plantacji powinna być wykonana analiza gleby w celu oznaczenia zawartości próchnicy, składników pokarmowych oraz pH w glebie. Zawartość próchnicy powinna wynosić 7-8%, a minimum 3,5%. Rośliny borówki wysokiej na glebach mineralnych wytwarzają mniejszą masę liści, a większą masę korzeni, co przekłada się na zmniejszenie fotosyntezy i w konsekwencji słabszy wzrost i gorsze plonowanie.

Borówka wysoka jest gatunkiem o stosunkowo małych wymaganiach pokarmowych. Dopiero po otrzymaniu wyników analizy, mamy informację, czy jest potrzeba nawożenia przed założeniem plantacji i w jakich dawkach należy stosować nawozy mineralne.

Jak obniżyć pH gleby

Optymalne pH powinno być utrzymywane w granicach od 3,5 do 4,5. Przy pH niższym niż 3,5 bądź wyższym od 5 krzewy borówki źle rosną i owocują, a powyżej 6 przestają rosnąć, liście przebarwiają się chlorotycznie, a z czasem zamierają. Takich stanowisk spełniających te wszystkie wymagania i zapewniających optymalne warunki do wzrostu borówki jest w Polsce mało. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie gleby.

Najczęściej mamy do czynienia ze zbyt wysokim dla borówki pH oraz zbyt małą zawartością próchnicy w glebie. Gdy okaże się, że pH jest nieznacznie za wysokie, możemy je obniżyć, dodając do gleby torf wysoki lub stosując zakwaszające nawozy, np. siarczan amonu. Przy większej różnicy można zastosować siarkę elementarną, stosując ją na rok przed planowanym sadzeniem roślin na całą powierzchnię. Przy pH niższym od 3,5 konieczne jest zwapnowanie wapnem w dawce 200 kg CaO/ha.

Jak zwiększyć zawartość próchnicy

Dla wzbogacenia gleby w substancje organiczną, poprawienia jej struktury zaleca się na rok przed zakładaniem plantacji wysiewać seradelę, łubin żółty i owies z przeznaczeniem na nawozy zielone. Na glebach lekkich bardziej korzystne jest zastosowanie wolno rozkładających się substancji organicznych, takich jak: torf wysoki, przekompostowana kora i trociny z drzew iglastych. Najlepiej zrobić mieszankę z tych składników w stosunku 1:1:1. Można ograniczyć się do zaprawiania taką mieszanką samych dołków przed posadzeniem krzewów, ale znacznie korzystniejsze jest wyoranie bruzd na głębokość ok. 30 cm i szerokości ok. 60 cm i uzupełnienie ich tak przygotowaną mieszanką.

Po posadzeniu roślin rzędy ściółkuje się korą lub trocinami. Ściółkowanie folią lub włókniną nie jest tak korzystne jak ściółką organiczną. Ściółki organiczne mają pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie roślin, ponieważ: niwelują wahania temperatury, utrzymują wilgotność w glebie, wzbogacają ją w próchnicę, poprawiają dostępność azotu w formie amonowej, zwiększają dostępność makro- i mikroskładników, zabezpieczają przed chwastami.

Nawadnianie kropelkowe

Borówka płytko się korzeni i jest bardzo wrażliwa na niedobory wody w okresie wiosenno-letnim. Braki wody mogą powodować straty w plonach, a dłuższe okresy suszy mogą doprowadzić do zamierania krzewów. Najczęściej na plantacjach borówki stosuje się nawadnianie kropelkowe, które jest dość oszczędne. Nie powoduje ono zwilżania roślin, co ogranicza rozwój chorób grzybowych. Najczęściej wykorzystuje się emitery kropel o wydatku 2-5 l wody na godzinę.

Konieczne jest wykonanie badania wody wykorzystywanej do nawadniania. Często ma ona zbyt wysokie pH, wynoszące niejednokrotnie 7 lub więcej. Nawadnianie taką wodą podnosiłoby odczyn gleby wokół korzeni borówki, co z kolei wpływałoby niekorzystnie na wzrost i rozwój roślin. Do obniżenia pH można stosować kwas siarkowy, azotowy lub fosforowy. Instalacja nawodnieniowa powinna być wyposażona w dozownik nawozów. Podczas uprawy niezbędne jest systematyczne wykonywanie analiz gleby, ponieważ na tej podstawie ustala się pożywkę nawozową.

Gdy te wszystkie specyficzne wymagania zostaną spełnione, uprawa będzie dochodowa. Natomiast błędy popełnione na etapie zakładania plantacji będą skutkowały brakiem zysków przy bardzo dużych nakładach na założenie i prowadzenie plantacji.

*Autorka pracuje w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium