Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

28 października 2017 r.
11:22

Jak uprawiać borówkę wysoką. Porady i wskazówki

Uprawa borówki wysokiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród producentów, a owoce są chętnie kupowane przez konsumentów. Aby odnieść sukces w uprawie, należy zacząć od właściwego wyboru stanowiska oraz przygotowania podłoża.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Borówka ma specyficzne wymagania, odmienne od większości gatunków jagodowych powszechnie uprawianych. Niezapewnienie optymalnych dla tego gatunku warunków glebowych może negatywnie wpłynąć na opłacalność produkcji.

Założenie 1 ha plantacji borówki to koszt około 100 tys. zł. Zwrot zainwestowanego kapitału na stanowiskach dobrych następuje po 7-8 latach uprawy, kiedy plantacja wchodzi w pełnię owocowania. Jeżeli warunki glebowe nie będą optymalne i zostaną popełnione błędy w uprawie, koszty inwestycji w uprawę zwrócą się dopiero po 10-12 latach lub wcale.

W miejscu osłoniętym od wiatrów

Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają uprawie borówki wysokiej. Borówka wysoka lubi zaciszne, ciepłe i słoneczne miejsca. Należy wybierać stanowiska osłonięte od wiatru naturalnym zadrzewieniem leśnym, a plantację obsadzić szpalerem drzew lub wysokim żywopłotem od strony najczęściej wiejących wiatrów.

Gleba kwaśna, o stałej wilgotności

Gatunek ten wymaga gleb kwaśnych, ciepłych, próchniczych i przepuszczalnych. Nie nadają się natomiast gleby gliniaste, ilaste, zwięzłe i żyzne. Borówka w okresie wegetacji wymaga dużo wody. Poziom wody gruntowej powinien być utrzymywany na wysokości 40-60 cm. W przypadku jego obniżenia, konieczne jest nawadnianie. Powinna być utrzymywana stała, umiarkowana wilgotność gleby, gdyż gatunek ten nie znosi gleb nawet okresowo zalewanych.

Niewielkie wymagania pokarmowe

Co najmniej na rok przed planowanym założeniem plantacji powinna być wykonana analiza gleby w celu oznaczenia zawartości próchnicy, składników pokarmowych oraz pH w glebie. Zawartość próchnicy powinna wynosić 7-8%, a minimum 3,5%. Rośliny borówki wysokiej na glebach mineralnych wytwarzają mniejszą masę liści, a większą masę korzeni, co przekłada się na zmniejszenie fotosyntezy i w konsekwencji słabszy wzrost i gorsze plonowanie.

Borówka wysoka jest gatunkiem o stosunkowo małych wymaganiach pokarmowych. Dopiero po otrzymaniu wyników analizy, mamy informację, czy jest potrzeba nawożenia przed założeniem plantacji i w jakich dawkach należy stosować nawozy mineralne.

Jak obniżyć pH gleby

Optymalne pH powinno być utrzymywane w granicach od 3,5 do 4,5. Przy pH niższym niż 3,5 bądź wyższym od 5 krzewy borówki źle rosną i owocują, a powyżej 6 przestają rosnąć, liście przebarwiają się chlorotycznie, a z czasem zamierają. Takich stanowisk spełniających te wszystkie wymagania i zapewniających optymalne warunki do wzrostu borówki jest w Polsce mało. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie gleby.

Najczęściej mamy do czynienia ze zbyt wysokim dla borówki pH oraz zbyt małą zawartością próchnicy w glebie. Gdy okaże się, że pH jest nieznacznie za wysokie, możemy je obniżyć, dodając do gleby torf wysoki lub stosując zakwaszające nawozy, np. siarczan amonu. Przy większej różnicy można zastosować siarkę elementarną, stosując ją na rok przed planowanym sadzeniem roślin na całą powierzchnię. Przy pH niższym od 3,5 konieczne jest zwapnowanie wapnem w dawce 200 kg CaO/ha.

Jak zwiększyć zawartość próchnicy

Dla wzbogacenia gleby w substancje organiczną, poprawienia jej struktury zaleca się na rok przed zakładaniem plantacji wysiewać seradelę, łubin żółty i owies z przeznaczeniem na nawozy zielone. Na glebach lekkich bardziej korzystne jest zastosowanie wolno rozkładających się substancji organicznych, takich jak: torf wysoki, przekompostowana kora i trociny z drzew iglastych. Najlepiej zrobić mieszankę z tych składników w stosunku 1:1:1. Można ograniczyć się do zaprawiania taką mieszanką samych dołków przed posadzeniem krzewów, ale znacznie korzystniejsze jest wyoranie bruzd na głębokość ok. 30 cm i szerokości ok. 60 cm i uzupełnienie ich tak przygotowaną mieszanką.

Po posadzeniu roślin rzędy ściółkuje się korą lub trocinami. Ściółkowanie folią lub włókniną nie jest tak korzystne jak ściółką organiczną. Ściółki organiczne mają pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie roślin, ponieważ: niwelują wahania temperatury, utrzymują wilgotność w glebie, wzbogacają ją w próchnicę, poprawiają dostępność azotu w formie amonowej, zwiększają dostępność makro- i mikroskładników, zabezpieczają przed chwastami.

Nawadnianie kropelkowe

Borówka płytko się korzeni i jest bardzo wrażliwa na niedobory wody w okresie wiosenno-letnim. Braki wody mogą powodować straty w plonach, a dłuższe okresy suszy mogą doprowadzić do zamierania krzewów. Najczęściej na plantacjach borówki stosuje się nawadnianie kropelkowe, które jest dość oszczędne. Nie powoduje ono zwilżania roślin, co ogranicza rozwój chorób grzybowych. Najczęściej wykorzystuje się emitery kropel o wydatku 2-5 l wody na godzinę.

Konieczne jest wykonanie badania wody wykorzystywanej do nawadniania. Często ma ona zbyt wysokie pH, wynoszące niejednokrotnie 7 lub więcej. Nawadnianie taką wodą podnosiłoby odczyn gleby wokół korzeni borówki, co z kolei wpływałoby niekorzystnie na wzrost i rozwój roślin. Do obniżenia pH można stosować kwas siarkowy, azotowy lub fosforowy. Instalacja nawodnieniowa powinna być wyposażona w dozownik nawozów. Podczas uprawy niezbędne jest systematyczne wykonywanie analiz gleby, ponieważ na tej podstawie ustala się pożywkę nawozową.

Gdy te wszystkie specyficzne wymagania zostaną spełnione, uprawa będzie dochodowa. Natomiast błędy popełnione na etapie zakładania plantacji będą skutkowały brakiem zysków przy bardzo dużych nakładach na założenie i prowadzenie plantacji.

*Autorka pracuje w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium