Rozmowa z Krzysztofem Gałaszkiewiczem, dyrektorem Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
To już drugi nabór na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Do 17 lipca w oddziałach regionalnych ARiMR można składać wnioski o przyznanie bezzwrotnej premii w wysokości 60 tysięcy złotych. W porównaniu z poprzednim naborem są pewne ułatwienia. Jakie?
– Po pierwsze, aby ubiegać się o pomoc wystarczy być tylko przez dwa miesiące ubezpieczonym w pełnym zakresie w KRUS-ie, a nie jak poprzednio przez 24 miesiące. Oczywiście chodzi o dwa miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku.
Doprecyzowany został też termin „działalność gospodarcza”. Ten warunek będzie spełniony jeśli wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej przez okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.
Doprecyzowane zostało również pojęcie inwestycji budowlanej, na którą wnioskodawca może przeznaczyć bezzwrotną premię. Rozporządzenie mówi o tym, że ma to być inwestycja polegająca na budowie, przebudowie, remoncie budynków lub budowli służących do produkcji rolnej. Inwestycje takie będą uznane jeśli najwcześniej zostały rozpoczęte w dniu złożenia wniosku o pomoc.
Poza tym do ustalenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa, które w przypadku tego działania nie może być wyższe niż 10 tys. euro, wyliczane są też użytki rolne, które użytkownik posiada we współwłasności.
Kto może złożyć wniosek i ubiegać się o premię?
– Wniosek o bezzwrotną premię w wysokości 60 tysięcy złotych może złożyć rolnik, którego powierzchnia użytków rolnych wynosi minimum 1 ha. Zaś wartość ekonomiczna jego gospodarstwa nie może przekroczyć 10 tysięcy euro na starcie. Po zakończeniu realizacji tego działania wartość ekonomiczna gospodarstwa ma wynosić co najmniej 10 tysięcy euro jednocześnie powinna wzrosnąć o co najmniej 20 proc. w stosunku do wielkości wyjściowej.
Na co rolnik może przeznaczyć pieniądze?
– Na zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Warunek jest taki, że mają być one nowe. Może je też wydać na budowę, remonty i modernizację obiektów inwentarskich.
Rolnik otrzyma pieniądze w dwóch transzach. Pierwsza w wysokości 80 proc. premii czyli 48 tysięcy złotych, pozostałą część czyli 12 tys. zł po realizacji założonego biznesplanu.
Za co rolnik może otrzymać punkty, od których zależy kolejność przyznania pomocy? W zakresie punktacji też są pewne zmiany.
– Wcześniej, aby wniosek był pozytywnie rozpatrzony, musiał mieć co najmniej 10 punktów. W tym naborze liczba wymaganych punktów została zmniejszona do 7. Rolnik może otrzymać punkty np. za wiek, jeśli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie przekroczył jeszcze 40. roku życia. Poza tym rolnik dostaje punkty m.in. za zobowiązanie do uczestnictwa w systemach jakości, za produkcję roślin wysokobiałkowych w swoim gospodarstwie, za udział w szkoleniach, czy udział w grupie producentów rolnych.
Ile województwo lubelskie ma jeszcze do rozdysponowania pieniędzy na „Restrukturyzację małych gospodarstw”?
– Nasze województwa ma ok. 360 milionów zł. Teoretycznie bezzwrotną pomoc mogłoby otrzymać 6 tysięcy rolników.