Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

6 marca 2018 r.
15:56

Pomysł na biznes. Jaka kura zniesie złote jajka?

Pomysłów na biznes na wsi nie brakuje. Dzięki nowoczesnym technologiom w uprawie współcześni rolnicy mają więcej czasu, a zarazem możliwości uzyskania dodatkowych dochodów. Fachowcy tłumaczą, że to nie jest takie trudne i warto zaryzykować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwykle na wsi mamy do czynienia z wielopokoleniowymi rodzinami. To daje więcej możliwości, niż w przypadku przeciętnego bezrobotnego z miasta. Rolnicy często posiadają niewykorzystane budynki, pomieszczenia i dodatkowe ręce do pracy. Może się więc okazać, że jeśli tylko pomysł chwyci i znajdą się klienci, to rozkręcenie interesu na wsi będzie łatwiejsze niż w mieście.

Aby projekt biznesowy się powiódł, zawsze powinien trafiać w jakąś rynkową niszę, czyli albo proponować coś, czego do tej pory nie było, a na co jest zapotrzebowanie, albo oferować usługi lub produkty lepsze od działającej konkurencji.

Nasze cele i oczekiwania

Warto rozważyć co najmniej trzy wymiary: finansowy, rodzinny i zawodowy: Należy pomyśleć i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

• ile chcielibyśmy zarabiać miesięcznie (rocznie), prowadząc firmę, byśmy byli usatysfakcjonowani • zakupu jakich dóbr materialnych i w jakim czasie chcielibyśmy dokonać (dom, samochód, wakacje nad morzem) • jak miałaby wyglądać nasza przyszłość materialna za rok czy parę lat • w jaki sposób działalność pozarolnicza wpłynie na nasze życie rodzinne i czy potencjalne zmiany będziemy w stanie zaakceptować my i nasi bliscy (to ważne, bo rodzina to nasze podstawowe źródło wsparcia, mające wpływ zarówno na naszą motywację, jak i samopoczucie) • jakie zmiany w życiu rodzinnym jesteśmy w stanie zaakceptować my i nasi bliscy (częste wyjazdy, praca w weekendy, praca w nocy) oraz co w życiu rodzinnym, dzięki prowadzeniu firmy, może się poprawić, a co pogorszyć • jakich nowych umiejętności będzie wymagał od nas własny biznes i czy jesteśmy gotowi się uczyć • w jaki sposób planujemy rozwijać swoją wiedzę i umiejętności merytoryczne • w jaki sposób planujemy rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w obszarze prowadzenia firmy • na ile planowana działalność jest dla nas realizacją naszych marzeń • co chcielibyśmy osiągnąć dzięki prowadzeniu firmy • jak wyglądałby typowy dzień, tydzień naszej pracy • czy pogodzimy pracę w firmie z dotychczasową pracą w gospodarstwie (na początku możemy zajmować się tym tylko w weekendy, powoli rozwijając swoją działalność).

Wiedza, osobowość, pasje

Po określeniu celów i oczekiwań, zanim przejdziemy do kreowania pomysłów biznesowych, zastanówmy się nad zasobami, którymi dysponujemy. Zasoby to wszystko, co możemy wykorzystać w prowadzeniu firmy. Chodzi tu zarówno o rzeczy materialne, jak i niematerialne. Fakt, że posiadamy np. samochód ciężarowy lub stodołę w dobrym stanie może być dużym ułatwieniem przy wyborze profilu działalności.

Zwiększymy prawdopodobieństwo sukcesu swojej firmy, jeżeli będziemy robić rzeczy, na których się znamy, czyli musimy posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. Owszem, wielu nowych rzeczy będziemy mogli (lub musieli) się nauczyć, ale są rodzaje biznesów, w których może być to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Być może nigdy nie robiliśmy tego zawodowo, ale naszą pasją jest np. odnawianie starych mebli. Prawdopodobnie znamy się więc na obróbce drewna, posiadamy umiejętności manualne, wiemy jak obchodzić się ze starymi przedmiotami. Hobby może być podpowiedzią, w jakim kierunku poszukiwać biznesowego pomysłu. Zastanówmy się, co jest naszą pasją i jakie zajęcia sprawiają nam przyjemność.

• Podobno najlepiej jest iść za głosem serca. Ludzie, którzy pasjonują się swoją pracą, tak naprawdę są najszczęśliwsi. Znajdźmy więc branżę, która najbardziej zbliża się do naszych zainteresowań.

… i pieniądze

Istnieją rodzaje biznesów, które już na starcie wymagają dużych inwestycji. Środki na inwestycje to często poważna bariera utrudniająca rozpoczęcie działalności gospodarczej, dlatego poszukując pomysłu, warto zastanowić się, czym dysponujemy, czyli na co nie będziemy musieli wydawać pieniędzy. Może być to również gotówka, którą udało nam się odłożyć i jesteśmy ją gotowi zainwestować w rozwój naszej firmy. Postarajmy się zrobić dokładną listę tego, czym dysponujemy na starcie.

Jest oczywiste, że nie na każdym szczególe działalności musimy się znać od razu. Ważne jest jednak, abyśmy wiedzieli, gdzie znajdziemy odpowiednią wiedzę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

• Realizując swój pomysł na biznes na wsi, trzeba wziąć pod uwagę konkurencję, ponieważ mieszkańcy małych miejscowości przyzwyczajeni są raczej do monotonnego korzystania z usług jednej, zaufanej i działającej od wielu lat firmy.

Co przeszkadza?

Najczęściej brak odwagi blokuje pomysły. Wielu myśli o ograniczeniach finansowych, które uniemożliwiają rozpoczęcie działalności. Zdają sobie sprawę, że na otwarcie własnej firmy mogą otrzymać dotację, ale obawiają się, czy spełnią rozmaite kryteria i przejdą skomplikowane procedury. Wielu rolników przeraża wypełnienie PIT-a, bo wychodzą z założenia, że „urzędnik zawsze coś znajdzie”.

Nie ma przedsięwzięć idealnych

Tak naprawdę nigdy nie będziemy mieli stuprocentowej pewności, że się uda, dopóki nie spróbujemy. Jeśli jeszcze nie mamy pasji lub nie jesteśmy pewni, co byś chcielibyśmy w życiu robić, nic nie szkodzi. Szukajmy.

* Autorka pracuje w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

XI Targi Rolnicze Agro-Park na terenie Targów Lublin

Pozostałe informacje

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

Marcin Stromecki (z piłką) w sobotę otworzył wynik meczu pomiędzy Wisłą, a rezerwami Korony

Wisła Puławy kończy intensywny tydzień wygraną z rezerwami Korony Kielce

Po środowym remisie z Bronią Radom w sobotę Wisła Puławy rozegrała kolejny mecze kontrolny. Tym razem podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zmierzyli się u siebie z rezerwami Korony Kielce i zapisali na swoje konto zwycięstwo

Avia nie miała litości dla ligowego rywala i rozbiła Lewart aż 5:0

Pracowita sobota Avii Świdnik. Remis ze Stalą Kraśnik i pogrom w meczu z Lewartem

Avia rozegrała w sobotę dwa sparingi. Najpierw w mocno eksperymentalnym składzie zremisowała z czwartoligową Stalą Kraśnik 1:1. Niedługo później żółto-niebiescy rozbili ligowego rywala – Lewart Lubartów aż 5:0. Co ciekawe, cztery gole padły jednak między 70, a 87 minutą spotkania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium