Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

6 marca 2018 r.
15:56

Pomysł na biznes. Jaka kura zniesie złote jajka?

Pomysłów na biznes na wsi nie brakuje. Dzięki nowoczesnym technologiom w uprawie współcześni rolnicy mają więcej czasu, a zarazem możliwości uzyskania dodatkowych dochodów. Fachowcy tłumaczą, że to nie jest takie trudne i warto zaryzykować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwykle na wsi mamy do czynienia z wielopokoleniowymi rodzinami. To daje więcej możliwości, niż w przypadku przeciętnego bezrobotnego z miasta. Rolnicy często posiadają niewykorzystane budynki, pomieszczenia i dodatkowe ręce do pracy. Może się więc okazać, że jeśli tylko pomysł chwyci i znajdą się klienci, to rozkręcenie interesu na wsi będzie łatwiejsze niż w mieście.

Aby projekt biznesowy się powiódł, zawsze powinien trafiać w jakąś rynkową niszę, czyli albo proponować coś, czego do tej pory nie było, a na co jest zapotrzebowanie, albo oferować usługi lub produkty lepsze od działającej konkurencji.

Nasze cele i oczekiwania

Warto rozważyć co najmniej trzy wymiary: finansowy, rodzinny i zawodowy: Należy pomyśleć i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

• ile chcielibyśmy zarabiać miesięcznie (rocznie), prowadząc firmę, byśmy byli usatysfakcjonowani • zakupu jakich dóbr materialnych i w jakim czasie chcielibyśmy dokonać (dom, samochód, wakacje nad morzem) • jak miałaby wyglądać nasza przyszłość materialna za rok czy parę lat • w jaki sposób działalność pozarolnicza wpłynie na nasze życie rodzinne i czy potencjalne zmiany będziemy w stanie zaakceptować my i nasi bliscy (to ważne, bo rodzina to nasze podstawowe źródło wsparcia, mające wpływ zarówno na naszą motywację, jak i samopoczucie) • jakie zmiany w życiu rodzinnym jesteśmy w stanie zaakceptować my i nasi bliscy (częste wyjazdy, praca w weekendy, praca w nocy) oraz co w życiu rodzinnym, dzięki prowadzeniu firmy, może się poprawić, a co pogorszyć • jakich nowych umiejętności będzie wymagał od nas własny biznes i czy jesteśmy gotowi się uczyć • w jaki sposób planujemy rozwijać swoją wiedzę i umiejętności merytoryczne • w jaki sposób planujemy rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w obszarze prowadzenia firmy • na ile planowana działalność jest dla nas realizacją naszych marzeń • co chcielibyśmy osiągnąć dzięki prowadzeniu firmy • jak wyglądałby typowy dzień, tydzień naszej pracy • czy pogodzimy pracę w firmie z dotychczasową pracą w gospodarstwie (na początku możemy zajmować się tym tylko w weekendy, powoli rozwijając swoją działalność).

Wiedza, osobowość, pasje

Po określeniu celów i oczekiwań, zanim przejdziemy do kreowania pomysłów biznesowych, zastanówmy się nad zasobami, którymi dysponujemy. Zasoby to wszystko, co możemy wykorzystać w prowadzeniu firmy. Chodzi tu zarówno o rzeczy materialne, jak i niematerialne. Fakt, że posiadamy np. samochód ciężarowy lub stodołę w dobrym stanie może być dużym ułatwieniem przy wyborze profilu działalności.

Zwiększymy prawdopodobieństwo sukcesu swojej firmy, jeżeli będziemy robić rzeczy, na których się znamy, czyli musimy posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. Owszem, wielu nowych rzeczy będziemy mogli (lub musieli) się nauczyć, ale są rodzaje biznesów, w których może być to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Być może nigdy nie robiliśmy tego zawodowo, ale naszą pasją jest np. odnawianie starych mebli. Prawdopodobnie znamy się więc na obróbce drewna, posiadamy umiejętności manualne, wiemy jak obchodzić się ze starymi przedmiotami. Hobby może być podpowiedzią, w jakim kierunku poszukiwać biznesowego pomysłu. Zastanówmy się, co jest naszą pasją i jakie zajęcia sprawiają nam przyjemność.

• Podobno najlepiej jest iść za głosem serca. Ludzie, którzy pasjonują się swoją pracą, tak naprawdę są najszczęśliwsi. Znajdźmy więc branżę, która najbardziej zbliża się do naszych zainteresowań.

… i pieniądze

Istnieją rodzaje biznesów, które już na starcie wymagają dużych inwestycji. Środki na inwestycje to często poważna bariera utrudniająca rozpoczęcie działalności gospodarczej, dlatego poszukując pomysłu, warto zastanowić się, czym dysponujemy, czyli na co nie będziemy musieli wydawać pieniędzy. Może być to również gotówka, którą udało nam się odłożyć i jesteśmy ją gotowi zainwestować w rozwój naszej firmy. Postarajmy się zrobić dokładną listę tego, czym dysponujemy na starcie.

Jest oczywiste, że nie na każdym szczególe działalności musimy się znać od razu. Ważne jest jednak, abyśmy wiedzieli, gdzie znajdziemy odpowiednią wiedzę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

• Realizując swój pomysł na biznes na wsi, trzeba wziąć pod uwagę konkurencję, ponieważ mieszkańcy małych miejscowości przyzwyczajeni są raczej do monotonnego korzystania z usług jednej, zaufanej i działającej od wielu lat firmy.

Co przeszkadza?

Najczęściej brak odwagi blokuje pomysły. Wielu myśli o ograniczeniach finansowych, które uniemożliwiają rozpoczęcie działalności. Zdają sobie sprawę, że na otwarcie własnej firmy mogą otrzymać dotację, ale obawiają się, czy spełnią rozmaite kryteria i przejdą skomplikowane procedury. Wielu rolników przeraża wypełnienie PIT-a, bo wychodzą z założenia, że „urzędnik zawsze coś znajdzie”.

Nie ma przedsięwzięć idealnych

Tak naprawdę nigdy nie będziemy mieli stuprocentowej pewności, że się uda, dopóki nie spróbujemy. Jeśli jeszcze nie mamy pasji lub nie jesteśmy pewni, co byś chcielibyśmy w życiu robić, nic nie szkodzi. Szukajmy.

* Autorka pracuje w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

XI Targi Rolnicze Agro-Park na terenie Targów Lublin

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium