Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

6 lutego 2009 r.
18:06
Edytuj ten wpis

Moreno da się lubić

0 1 A A

Rozmowa z Conrado Moreno, Hiszpanem znanym z programów "Europa da się lubić”, "Taniec z gwiazdami” i "Gwiazdy tańczą na lodzie”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakie ma pan doświadczenia ze szkoły?

- Chodziłem do szkoły w Polsce i w Hiszpanii, i uważam, że w polskiej szkole poziom nauczania jest znacznie wyższy niż w hiszpańskiej. Skala ocen też jest zdecydowanie inna. W Hiszpanii od 0 do 5 to bardzo złe stopnie, a od 5 do 10 są w porządku. Jak przyjechałem do Polski były rzeczy, które minie bardzo zdziwiły.

• A dokładnie?

- Pamiętam, jak pierwszy raz szedłem do szkoły w Polsce. Zacząłem obserwować kolegów, chciałem wiedzieć, jak się przygotować. Patrzę, a oni z workiem idą. Byłem przekonany, że to worki na pierwsze śniadanie. Kupiłem sobie taki i schowałem do niego kanapkę. Patrzę później, gdzie koledzy idą z tymi workami. A oni schodzili do szatni i zaczęli wyciągać z nich… kapcie. A ja wyciągnąłem kanapkę. Takie były moje początki w polskiej szkole. Dlatego wzbudzają podziw u mnie w Polsce kapcie, które też trzeba zakładać, jak się zwiedza np. muzeum. W Hiszpanii nie mamy takiego wynalazku.

• Ile miał pan lat, kiedy zamieszkał w Polsce?

- 12 lat. Wcześniej przyjeżdżałem do Polski tylko na wakacje. W związku z tym Polska kojarzyła mi się zawsze z luzem i wolnością od szkoły. Spodobało mi się także to, że Polacy mają fajne poczucie humoru.

• Z jakiego przedmiotu uczył się pan najsłabiej?

- Z matmy, z chemii, biologii i geografii. I jeszcze słaby byłem z polskiego.

• A ile trwała nauka naszego języka?

- Wasz język jest bardzo trudny. Moja mama jest Polką, a babcia jest polonistką i to ona uczyła mnie języka polskiego. Robiła mi dyktanda w dzieciństwie. Jak napisałem pierwsze dyktando, to zrobiłem 75 błędów na 75 słów. Potem musiałem wielokrotnie przepisywać te słowa. Powtarzać do bólu.

• Niech pan wymieni kilka miast lub miejscowości w Polsce, które się panu podobają?

- Nie zapomnę 2 miejscowości, przez jakie w tamtym roku przejeżdżałem samochodem. Jechałem autem w nocy. Wracałem z jakiegoś koncertu. Zabłądziłem. Nie było nikogo, żeby spytać o drogę. Krążyłem tak chwilę i w końcu udało mi się znaleźć drogę. Zobaczyłem znak tej miejscowości, w której zabłądziłem. To były Zawały - spodobała mi się ta nazwa, ale pomyślałem, że kierowcy powinni być tu ostrożni, bo można dostać zawału. Niedługo potem minąłem miejscowość Tupadły - i myślę sobie, że tam też trzeba uważać… Śmieszą mnie też miejscowości Majtki Małe i Majtki Duże. Z większych miast lubię Gdańsk, Kraków, Poznań i Lublin. O, zapomniałem o Warszawie…

• Ulubione polskie potrawy?

- Najbardziej lubię polskie kanapki. Są świetne. Można dawać do kanapek wszystko. Układać na nich wszystko, na co ma się ochotę. Np. ser, szynkę, sałatę, pomidora, ogórka, paprykę. Dodawać majonez i inne dodatki. Wchodzą z tego niezłe piramidy. Oprócz kanapek, uwielbiam pierogi z mięsem i leniwe. Pierwszym moim dokonaniem kulinarnym, jakiego się nauczyłem w Polsce, były naleśniki z dżemem. A poza tym, ja wszystko lubię jeść. Ale u was w Polsce jest dziwny zwyczaj, że trzeba być bardzo głodnym, jak się do kogoś idzie w odwiedziny. Bo nie wypada później nie zjeść.

• A podobają się panu Polki?

- Tak, bardzo. Polki są pewne siebie i mają to "coś” w oczach - takie błyskotki. Są dużo ładniejsze niż Hiszpanki. Mam nadzieję, że żadna Hiszpanka mnie teraz nie słyszy.

• Jak pan trafił do programu \"Europa da się lubić”?

- Przez przypadek. Uczyłem w Warszawie hiszpańskiego. Moja uczennica powiedziała mi o castingu do programu. Najpierw poszedł tam mój tata. Ale nic nie rozumiał. Więc pojechałem sam dowiedzieć się, o co chodzi. I tak jakoś zostałem wybrany, a potem trwało to aż pięć lat.

• Największa wpadka?

- Pewnie większość wie, co to za wpadka. Wypadek na skuterze. Miał miejsce na planie "Europy da się lubić” i to w dodatku na nagraniu odcinka o bezpieczeństwie na drogach.

• Czym się pan obecnie zajmuje?

- Studiuję. Jestem konferansjerem. Podróżuję. Niedawno właśnie wróciłem z Hiszpanii.

• Plany na przyszłość?

- Wiele rzeczy do tej pory, które zmieniły moje życie, zdarzyły się z przypadku. Więc wolę nic nie planować. Przede wszystkim chciałbym skończyć studia. Ja jestem studentem cały czas. Także jesteśmy na podobnym etapie. Od ilu lat studiuję? Od 7 lat. Jestem tzw. wiecznym studentem. Ale myślę, że zostanę w Polsce.

Pozostałe informacje

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium