Fundacja „Pogodna Przyszłość” z Klikawy zdobyła dotację, dzięki której kupiono m.in. kamerę 3D i dwie pary gogli wirtualnej rzeczywistości. Dzięki filmom pokazującym świat w 360 stopniach, osoby niepełnosprawne będą mogły obejrzeć niedostępne dla nich miejsca w najbliższej okolicy.
Na ten oryginalny pomysł pod koniec ubiegłego roku wpadły Marta Grzechnik i Mariola Muszyńska z fundacji „Pogodna Przyszłość”. Ich projekt o nazwie Laboratorium Przyszłości zyskał uznanie i otrzymał ponad 8 tys. zł dotacji z polsko-amerykańskiego towarzystwa promującego tego rodzaju inicjatywy. Kolejne 2 tys. zł dołożyła fundacja.
Rozpoczęto od zakupów sprzętu elektronicznego, a więc kamery 3D oraz dwóch par dobrej klasy gogli VR. Środki pozwoliły również na zakup wyposażenia jednej z sal w remizie OSP w Górze Puławskiej, gdzie następnie przeprowadzono szkolenie dla 15-osobowej grupy. W zajęciach, które poprowadził specjalista od filmowania w tej technice, a także autorka projektu, nastolatkowie nauczyli się obsługi urządzeń. Dodatkowo otrzymali wiedzę podnoszącą ich umiejętności interpersonalne. Ze względu na pandemię, część zajęć przeprowadzono zdalnie.
Obecnie młodzież zaczyna kręcić materiały filmowe w 360 stopniach.
– Nakręcimy przynajmniej 4 takie filmy, które zostaną udostępnione w internecie. To będą przede wszystkim wirtualne spacery i przejażdżki rowerowe po naszej, najbliższej okolicy. Chodzi nam o pokazanie w nich miejsc wartych obejrzenia, ale także trudno dostępnych dla osób starszych i niepełnosprawnych – tłumaczy Marta Grzechnik.
– Dzięki goglom VR osoby te, beneficjenci naszego projektu, będą mogli zajrzeć do miejsc, których w inny sposób nie byliby w stanie zobaczyć. Lepiej poznać okolicę, w której żyją i zdobyć nowe doświadczenia. Pod koniec lipca osoby starsze i niepełnosprawne zaprosimy na spotkanie podsumowujące nasz projekt. Pokażemy wtedy to wszystko, co uda nam się do tego czasu nakręcić – dodaje pani Marta.
Filmy, poza finałową konferencją (gdzie uczestnicy będą mogli skorzystać z zakupionych, profesjonalnych gogli), będą dostępne także w serwisie YouTube. A to znaczy, że będą mogli obejrzeć je wszyscy zainteresowani. Ci, którzy posiadają smartfony wyposażone w żyroskop, będą mogli się w nich nawet wirtualnie „rozglądać”. Więcej informacji o samym projekcie oraz jego uczestnikach można znaleźć na stronie Laboratorium Przyszłości oraz fundacji „Pogodna Przyszłość” na Facebooku.