Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

15 czerwca 2006 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Od września znowu idziemy do szkoły

0 0 A A

Ale już w mniejszym składzie niż w zeszłym roku. Tylko niektórym szkołom udało się utworzyć tyle klas co poprzednio. Przyczyna? Demografia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szkoły promowały się prawie pół roku. Teraz przyszedł czas na rezultaty. Te, które najciekawiej się zaprezentowały, już zakończyły nabór, choć teoretycznie podstawówki i gimnazja przyjmują kandydatów aż do końca sierpnia. Licea i inne szkoły ponadgimnazjalne najgorętszy okres mają jeszcze przed sobą. Ale jak zapewniają dyrektorzy – kandydatów im nie brakuje.
Pierwszaki się spieszą
W większości podstawówek udało się utworzyć tyle samo klas, co w zeszłym roku.
– Będziemy mieli trzy klasy. Dwie zwykłe i jedną integracyjną – mówi Krzysztof Gałan, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. – Czyli dokładnie tyle, co w zeszłym roku.
Podobna sytuacja jest też w „siódemce”. – Zaplanowaliśmy 4 klasy i plan udało się wykonać – zapewnia Piotr Bogusz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7.
O jedną klasę mniej niż w roku poprzednim będzie w SP nr 5.
– Tradycyjnie mamy klasę integracyjną i cztery zwykłe – mówi Dorota Lorenc, dyrektor podstawówki. – W zasadzie zakończyliśmy nabór. Ale kilkoro dzieci możemy jeszcze przyjąć.
Tegorocznym wyjątkiem jest Szkoła Podstawowa nr 4. W niej jako jedynej udało się utworzyć więcej klas niż w zeszłym roku. – Będą dwie klasy. Zebraliśmy do nich dzieci bez najmniejszego problemu – mówi Ryszard Borowiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4. – Tylko w zeszłym roku mieliśmy dołek.
Gimnazjaliści też już wybrali
Dyrektorzy gimnazjów z niepokojem studiowali zmieniającą się liczbę dzieci. Ale okazało się, że większość szkół bez problemu wypełniła założony plan.
– Mieliśmy mnóstwo obaw, bo przecież jest coraz mniej dzieci, ale udało się – mówi Krystyna Zarosińska, dyrektor Gimnazjum nr 1. – Mamy pełny nabór do 6 klas. W tym roku wystartowaliśmy też z grupą integracyjną i klasą sportową.
Do Gimnazjum nr 3 zgłosiło się więcej dzieci, niż jest miejsc. Z tego powodu do klas matematycznej i językowej przeprowadzono oddzielny egzamin.
– Mamy kandydatów nawet na dziesięć klas, ale ostatecznie będzie osiem – mówi Waldemar Białowąs, dyrektor gimnazjum. – Kilka osób można jeszcze przyjąć do klasy lotniczej i sportowej, pozostałe są już zamknięte.
Najwięcej wolnych miejsc pozostało jeszcze w Gimnazjum nr 2. W tej szkole są największe problemy ze skompletowaniem klas. – Zaplanowaliśmy dwie grupy – mówi Elżbieta Pałka, dyrektor Gimnazjum nr 2. – W tym roku wchodzimy z klasą terapeutyczną. Będą mogły się w niej uczyć dzieci, które zostaną do nas skierowane przez poradnię pedagogiczną. W tej grupie będą się uczyć przez pewien czas. Potem trafią do zwykłej klasy.
W liceach wszystko dopiero się zacznie
Szkoły ponadgimnazjalne dopiero przygotowują się do gorącego okresu. I choć uczniowie już złożyli dokumenty, to tak naprawdę jeszcze nic nie wiadomo.
– Wszystko okaże się dopiero po wynikach egzaminu gimnazjalnego – mówi Ryszard Borowiec, dyrektor LO nr 2. – Wtedy ustalimy progi punktowe, a uczniowie zdecydują się, którą szkołę wybrać.
Każdy absolwent mógł złożyć dokumenty do trzech szkół i większość tak zrobiła.
– Mamy złożonych 300 teczek – mówi dyrektor Borowiec. – To więcej niż w zeszłym roku. Ale mimo to, planujemy otworzyć o jedną klasę mniej.
Liceum im. Broniewskiego też ma więcej kandydatów niż miejsc.
– Mamy 400 kandydatów do 5 klas – mówi Stanisław Stefańczyk.
Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszą się też kierunki oferowane przez Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej. Szkoła zaplanowała 5 klas. Uczniowie chętnie wybierają zawód technika mechanika lotniczego i technika informatyka. Przychodzą do szkoły też dlatego, że po PCEZ są w pierwszej kolejności przyjmowani do PZL. Podobnie jest też w Zespole Szkół nr 1. Tu o miejsca w 6 klasach ubiega się 300 kandydatów.
I choć już wybrali, to na ostateczny wynik poczekają do początków lipca. Wtedy dopiero okaże się, która ze szkół będzie cieszyć się największym powodzeniem.

Pozostałe informacje

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium