Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

11 kwietnia 2022 r.
12:10

Szklane domy i ule. Pszczela Wola zamieni się w "zielone" centrum badawcze i produkcyjne

Autor: Zdjęcie autora agdy pab

Nawet sami projektanci nie bardzo wierzyli, że to realne. Pszczela Wola w powiecie lubelskim ma się zmienić w nowoczesne centrum badawcze i produkcyjne, rozwijające "zieloną" gospodarkę. Wiemy, jak może wyglądać to pionierskie przedsięwzięcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Green Human Space w Pszczelej Woli w gminie Strzyżewice ma być innowacyjnym ośrodkiem, który połączy edukację, naukę, prace badawcze, wdrożeniowe i komercyjne. Gdy mówiono o środkach unijnych (RPO), jakie mają trafić na Lubelszczyznę do 2027 roku, urzędnicy marszałka zwracali uwagę na wysokie oceny, jakie uzyskały kluczowe projekty. Przykładem było właśnie Międzynarodowe Centrum Rozwoju Zielonych Technologii, które ma być wsparciem dla otwierających się przedsiębiorców.

Młode pomysły

Władze powiatu lubelskiego, które stoją za realizacją innowacyjnego ośrodka w Pszczelej Woli, zaprosiły do współpracy studentów z UMCS. Zorganizowały dla nich konkurs na opracowanie koncepcji, jak to miejsce może wyglądać.

– To jeden z najtrudniejszych projektów, nad jakim pracowałem, szczególnym wyzwaniem był obszar. Mieliśmy do dyspozycji grunty należące do powiatu, to kilka działek, w sumie 65 hektarów. Jedna z działek jest zabudowana obiektami należącymi do Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli, pozostałe to pola i łąka. Dodatkowym wyzwaniem było to, że część tego terenu jest podmokła. Lokalizując budynki, musieliśmy brać to pod uwagę i stosować specjalne rozwiązania technologiczne. Regulamin konkursu nie określał kwoty realizacji inwestycji. Sami uznaliśmy, że będziemy się trzymać naszych realiów, nie wymyślać w Pszczelej Woli Nowego Jorku. Nie rezygnując przy tym z nowoczesnych rozwiązań stosowanych na świecie. Na przykład, proponując budynek Prototypowni, inspirowaliśmy się jednym z centrów badawczych w Liechtensteinie – mówi inż. Konrad Pucek, student Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Szef jednego z dwóch zespołów startujących w konkursie.

Energia i pszczoły

Jego członkowie przewidzieli w Pszczelej Woli powstanie dwóch dużych centrów naukowo-badawczych i czterech mniejszych produkcyjnych związanych z produkcją pszczelarską. Do funkcji, jakie przewidział inwestor dodali obsługę ruchu turystycznego i miejsca rekreacji dla mieszkańców. O ile laboratoria czy infrastruktura produkcyjna mają być dostępne jedynie użytkownikom, to pozostałe obiekty będą wykorzystywane przez wszystkich. Oprócz tego, młodzi projektanci z tego zespołu chcą, by farma fotowoltaiczna dawała przynajmniej część energii potrzebnej w planowanych obiektach.

– Farma i stacje do ładowania elektrycznych samochodów to elementy, które wyróżniały naszą konkursową pracę od propozycji konkurencyjnego zespołu – dodaje inż. Konrad Pucek.

W kręgu zainteresowań studentów były też pszczoły. Zamiast pól obsianych zbożem i nieużytków, projektowali arboretum z miododajnymi roślinami i pokazową pasiekę. Patrząc na rzut budynków, widać, że projektanci inspirowali się strukturą plastra miodu.

Zespół, któremu przewodniczył inż. Konrad Pucek, tworzyli: Weronika Szymanek, Weronika Dajek i Patryk Pawluczuk.

200 milionów na zmiany

– Pszczela Wola już jest interesującą miejscowością, ale o słabo wykorzystanym potencjale. Zaproponowana przez nas nowa Pszczela Wola będzie atrakcyjnym miejscem z powodów ekonomicznych, naukowych i turystycznych. I przede wszystkim poprawę odczują mieszkańcy. W związku z inwestycją pojawią się oferty pracy, ale także przybędzie miejsc do wypoczynku i rekreacji. Kiedy pierwszy raz usłyszałam, że jakaś miejscowość w naszym regionie może się zmienić w tak atrakcyjną strefę, nie wierzyłam, że to realne. Ale władze powiatu mówiły o przyznanej im kwocie 200 milionów złotych i widzę, że nasze pomysły mogą być zrealizowane – mówi inż. Patrycja Adamczyk, studentka z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, która kierowała jednym z dwóch studenckich zespołów konkursowych.

Pytana, czym ich projekt różni się od propozycji drugiego zespołu, zwraca uwagę na odmienne rozmieszczenie takich obiektów jak hotel, arboretum czy kompleks muzealny. Ich zdaniem, to wszystko powinno się znajdować w centrum Pszczelej Woli. Obiekty badawcze i produkcyjne widzą na obrzeżach.

Remiza i Cafe Retro

Przedstawicielka zespołu tłumaczy, że zmieniając zupełnie układ funkcjonalny miejscowości, starali się brać pod uwagę istniejące obiekty. Przenosiny proponują strażakom ochotnikom, których aktualną siedzibę chcą zaadaptować do innego celu, a samych strażaków sytuują w nowym miejscu z lepszym dojazdem. Ułatwi to ich pracę, bo skróci czas dojazdu na miejsce zdarzenia.

– Realizując nasz pomysł, trzeba by wyburzyć jedynie stary, rozpadający się budynek po PGR, bo nawet dla starej niecki basenowej mamy nowe przeznaczenie, podobnie jak dla nieczynnej stacji paliw. Uznaliśmy, że stare dystrybutory i wiata po odpowiedniej renowacji będą bardzo atrakcyjną Cafe Retro. Drugi zespół chyba się nią w ogóle nie zajmował – relacjonuje inż. Patrycja Adamczyk, która dodaje, że sytuacja, w której członkowie Studenckiego Koła Naukowego Planistów „SmartCity” musieli ze sobą rywalizować była dla nich nowa.

Do tej pory wiele projektów zrealizowali wspólnie, dzieląc się pracą i dyskutując. Teraz startowali w jednym konkursie i walczyli o nagrodę.

Zespół któremu przewodniczyła inż. Patrycja Adamczyk tworzyli: inż. Jakub Burdzy i Rafał Burek.

Dwie koncepcje

Komisja konkursowa, którą tworzyły władze starostwa i przedstawiciele uczelni dokonała salomonowego wyboru, który zapewne uratował dalszą współpracę członków studenckiego koła. Przyznała dwa równorzędne II-gie miejsca. Laureaci konkursu otrzymali nagrodę, ufundowaną przez Powiat Lubelski (2 tys. zł).

– Wyróżniliśmy dwie koncepcje, na których będziemy bazować na finalnym etapie. Co wykorzystamy z tego, to zobaczymy. Oprócz tego, wydział nam również przedstawił własną koncepcję – mówił podczas ogłoszenia werdyktu starosta lubelski, Zdzisław Antoń.

Pomysły studentów trafią teraz do profesjonalistów, którzy przygotują projekt skierowany do realizacji. Prace nad budową nowego centrum w Pszczelej Woli rozpoczną się najpóźniej w 2024 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium