Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

4 października 2024 r.
18:41

"Szkoła Orląt" rozpoczyna nowy rok akademicki

Autor: Zdjęcie autora rs
0 0 A A

Dwa tysiące studentów Lotniczej Akademi Wojskowej w Dęblinie zainaugurowało rok akademicki 2024/2025. Podczas immatrykulacji pierwszoroczniacy złożyli ślubowanie dołączając do akademickiej społeczności wojskowej uczelni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy rok w Dęblinie rozpoczyna 1140 podchorążych, czyli kandydatów na oficerów oraz 860 studentów kierunków cywilnych. Wśród nich są przyszli piloci odrzutowych myśliwców nowej generacji, śmigłowców, specjaliści obsługi naziemnej, nawigatorzy, logistycy itp. Wszyscy studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie, odśpiewali hymn oraz rzecz jasna - Gaudeamus Igitur.

- Lotnicza Akademia Wojskowa to uczelnia wysokich lotów, która spełnia marzenia i daje ogromne możliwości (...). Wybraliście studia w renomowanej uczelni, dlatego życzę wam abyście realizowali swoje plany, zdobywali wiedzę, a przede wszystkim spełniali swoje marzenia. Niech zawsze sprzyja wam lotnicze i żołnierskie szczęście, a w duszy gra najpiękniejsza melodia, Marsz Lotników. Witamy na pokładzie! - mówił do zgromadzonych w auli studentów pierwszego roku gen. bryg. pil. Krzysztof Cur, rektor-komendant.

Studenci wysłuchali również listu, który skierował do nich prezydent RP. Andrzej Duda wspomniał o nowej sytuacji bezpieczeństwa geopolitycznego Polski, która wymusiła "bezprecedensowy rozwój" polskich sił zbrojnych pod względem organizacji i wyposażenia. - Czeka was wysiłek w budowaniu potencjału obronnego kraju oraz poczucie dumy i satysfakcji z bycia jego częścią - napisała głowa państwa.

Z kolei obecny na immatrykulacji podsekretarz stanu w resorcie obrony, Stanisław Wziątek, nawiązując do słów wspomnianego już Marszu Lotników podkreślił, że lotnicy są odważnymi, bohaterskimi, patriotycznymi "władcami świata bez granic". - Liczą na was mieszkańcy naszego kraju, liczy na was cała ojczyzna. Będziecie bronić polskiego nieba, polskiego i europejskiego bezpieczeństwa - mówił minister.

Podczas ślubowania zgromadzeni zaśpiewali Pieśń Rycerską, a rektor-komendant lotniczym kordzikiem pasował kilkoro podchorążych i studentów cywilnych, po jednym z różnych kierunków. Po tym najważniejszym elemencie uroczystości głos zabrała plut. pchor. Agata Bachmat, przewodnicząca samorządu studenckiego.

- Na naszych barkach spoczywa przyszłość sił zbrojnych RP (...) Nie poddawajcie się - zachęcała pierwszoroczniaków. - Zbudujecie tutaj przyjaźnie na całe życie, zdobędziecie nie tylko wiedzę, ale także praktyczne umiejętności, które będą bezcenne na rynku pracy - mówiła. Przypomniała również o 100-letniej tradycji "Szkoły Orląt, nazywając ją elitarną uczelnią.

Na koniec studenci wysłuchali wykładu płk. pil. Krzysztofa Kwiatkowskiego na temat śmigłowca AH-64, czyli popularnego Apacha, którego zakup nazwał on "milowym krokiem transformacji" polskich sił zbrojnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelscy terytorialsi w największej w historii Wojska Polskiego operacji
OPERACJA FENIKS

Lubelscy terytorialsi w największej w historii Wojska Polskiego operacji

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się do pomocy na terenach dotkniętych powodzią. W szczytowym momencie w akcję na południu kraju zaangażowanych było blisko 1000 mundurowych z naszego regionu.

Jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 października 2024, 19:00

Jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 października (sobota) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 śpiewała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nie czujesz a umrzesz. Tragiczne zdarzenie w powiecie bialskim

Nie czujesz a umrzesz. Tragiczne zdarzenie w powiecie bialskim

We wtorek w jednym z mieszkań na terenie miejscowości Kostomłoty znaleziono ciała dwóch osób. najprawdopodobniej zginęli w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Boisko przejdzie lifting. Ucieszą się uczniowie i mieszkańcy dzielnicy Głusk
Lublin

Boisko przejdzie lifting. Ucieszą się uczniowie i mieszkańcy dzielnicy Głusk

Boisko przy lubelskiej podstawówce przejdzie spory lifting. A dokładniej, zyska nową nawierzchnię z trawy syntetycznej.

Jan Paweł II w Lublinie
zdjęcia
galeria

"Habemus papam!" 48 lat temu Karol Wojtyła został papieżem

Był 16 października 1976 roku, kiedy młody, bliżej nieznany światu kardynał z Polski, Karol Wojtyła, został wybrany głową Kościoła Katolickiego. Przybrał imię Jana Pawła II. Podczas swojego pontyfikatu odwiedził dziesiątki krajów na całym świecie. Przypominamy historyczne zdjęcia z jego pielgrzymek, także na Lubelszczyznę.

Uczniowie stają w obronie starej lipy
chełm

Uczniowie stają w obronie starej lipy

Budowlanka murem za lipą – pod tym hasłem uczniowie z Chełma zorganizowali protest. Sprzeciwiają się dalszemu niszczeniu starej lipy.

Stawiają na zwiększoną efektywność szkoleń dla ratowników medycznych, dzięki symulatorowi jazdy ambulansem. Teraz korzysta z niego również chełmska stacja ratownicza.
chełm

Ćwiczą ratowanie życia w ekstremalnych warunkach

Dzięki nowoczesnemu symulatorowi jazdy ambulansem, ratownicy z Chełma mogą doskonalić umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach drogowych. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo ich akcji.

52-latek został zatrzymany i aresztowany. Grozi mu 8 lat więzienia

Nachodził kobietę od miesięcy, znieważał, groził. Jest areszt tymczasowy dla stalkera

Koszmar kobiety trwał kilka miesięcy. Padła ofiarą stalkera. W końcu nie wytrzymała, zawiadomiła policję. 52-latek został zatrzymany, a sąd uznał, że należy go zamknąć za kratkami natychmiast.

Nowe rośliny pojawiły się w ostatnim czasie m.in. na Rondzie Prymasa Wyszyńskiego
Zamość

Ronda pięknieją. Mają cieszyć oko prawie na okrągło

Rośliny zostały dobrane tak, by znosiły trudne warunki, w których mają rosnąć, ale też by cieszyły oko jak najdłużej w ciągu roku. Na pięciu z ponad 20 rond w Zamościu dokonano w ostatnim czasie nasadzeń setek kwiatów, krzewów i traw.

Joanna Mucha ma poważne kłopoty przez koncert Madonny

Joanna Mucha ma poważne kłopoty przez koncert Madonny

Posłanka z Lublina, obecna wiceminister edukacji Joanna Mucha może stracić immunitet. Prokuratura chce postawić jej zarzuty i przesłuchać - podaje Onet.

Rodzinnie na kółkach. Objechali kawałek Roztocza
galeria

Rodzinnie na kółkach. Objechali kawałek Roztocza

Wystartowali spod Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu i tutaj przejażdżkę zakończyli. „Rajd Rodzinny po Roztoczu” zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Zamojszczyzna”. Udział był bezpłatny.

Chciał ominąć sarny. Kierowca dachował

Chciał ominąć sarny. Kierowca dachował

Dziś rano przez drogę z Puław do Dęblina tuż przed nadjeżdżającym samochodem przebiegły sarny. Kierowca próbował uniknąć zderzenia. Stracił panowanie nad autem i wpadł do rowu.

Mickiewicz inaczej – koncert zespołu Piramidy w Domu Kultury LSM
18 października 2024, 18:00
film

Mickiewicz inaczej – koncert zespołu Piramidy w Domu Kultury LSM

Po balladach Bułata Okudżawy i piosenkach z filmów i seriali – Mickiewicz Inaczej – to kolejna propozycja koncertowa zespołu Piramidy, z którą artyści pojawią się w najbliższy piątek w Domu Kultury LSM w Lublinie.

Na zakupy do AMW. W wojsku już nie służy, a w cywilu może się przyda

Na zakupy do AMW. W wojsku już nie służy, a w cywilu może się przyda

Łodzie, ciężarówki star czy łóżka koszarowe. Agencja Mienia Wojskowego wystawia na sprzedaż aż 137 różnych rzeczy.

Używane opony samochodowe – czy to bezpieczny wybór na zimę?

Używane opony samochodowe – czy to bezpieczny wybór na zimę?

Wielu posiadaczy samochodów decyduje się na zakup używanego ogumienia, głównie ze względu na chęć wypracowania oszczędności finansowych. Jeśli masz własne auto i zbliża się sezon zimowy, koniecznie weź pod uwagę dostępne na rynku opony używane. To dobry sposób, aby zaoszczędzić pokaźną sumę na wymianie ogumienia zimowego w pojeździe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium