Trwają już prace nad stworzeniem systemu ze sztuczną inteligencją do rozpoznawania chorób oczu. W ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej, trzy uczelnie biorące udział w projekcie będą współpracować, aby wspólnie stworzyć innowacyjny standard diagnostyczny.
W projekcie biorą udział: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Politechnika Lubelska. Każdy z partnerów ma do zaoferowania inne narzędzia, które po skonfrontowaniu z pozostałymi mają stworzyć spójny, innowacyjny system wykrywania chorób w oparciu o nowe technologie z udziałem sztucznej inteligencji.
- To projekt, który zakłada wprowadzenie metodologii i technologii cyfrowych do szeroko pojętej diagnostyki w medycynie. Jako pierwszy etap wybraliśmy diagnostykę u dzieci, głównie związaną z problemami z narządem wzroku. Sztandarowym projektem jest stworzenie cyfrowej bazy danych i rejestru chorych na stożek rogówki. Badamy także populację dzieci, które są zagrożone takimi patologiami jak niedowidzenie, choroba zezowa czy wady refrakcji – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, przewodniczący LUC i kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej w USK nr 1 w Lublinie.
W ramach projektu ma zostać przebadanych około 5 tys. dzieci. Uniwersytet Medyczny będzie zajmować się badaniami i zbieraniem danych o pacjentach, które następnie będą wprowadzane do tzw. superkomputera. Nad nim, od strony technicznej będzie czuwać Politechnika Lubelska.
- Wkładem jest przede wszystkim praca naszych ludzi, czyli stworzenie algorytmu sztucznej inteligencji, który wspomoże diagnostykę. Drugą rzeczą jest stworzenie serca Lubelskiej Unii Cyfrowej, czyli takiego superkomputera, który będzie zbierał wszystkie dane z pozostałych współpracujących uczelni. W superkomputerze, algorytmy sztucznej inteligencji będą „karmione” tymi danymi. W jednym z modułów, AI będzie starała się oszacować jak choroba będzie progresowała, czyli w jakim stanie będzie pacjent za dwa lata na podstawie obecnych wyników badań. Kolejne kwestie to klasyfikowanie różnych chorób i rozpoznawanie ich po przebiegu, dzięki czemu nie potrzebne będą badania genetyczne – wspomina dr hab. inż. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej.
Wkład ma także Uniwersytet Przyrodniczy, który będzie zajmował się badaniami genetycznymi i zbieraniem danych oraz wyników, które również posłużą do „zasilenia” algorytmów sztucznej inteligencji w nowym systemie. Wypracowane przez uczelnie rozwiązanie ma zapewnić lepszą, szybszą i dokładniejszą diagnostykę chorób wzroku.
Konferencja prezentująca założenia Lubelskiej Unii Cyfrowej odbyła się w piątek, równolegle z międzynarodowym sympozjum naukowym „Nowości w okulistyce - edukacja i praktyka”. Podczas konferencji goście z Polski i z zagranicy dyskutowali o nowych technologiach i wykorzystaniu sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach medycyny, w tym o innowacyjnym projekcie w ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej.