Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

29 marca 2021 r.
12:58

Kształcą przyszłych kolejarzy i techników-robotyków. W tym roku szkoła świętuje 60-lecie

Anna Wawruch-Lis
Anna Wawruch-Lis (fot. Maciej Kaczanowski)

– Pochwalić możemy się też skutecznym kształceniem ze 100 proc. zdawalnością egzaminów zawodowych na kierunkach: logistyk, spedytor, elektroenergetyk transportu szynowego, w których w Lublinie specjalizuje się tylko nasza szkoła – mówi Anna Wawruch-Lis, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czy kształcenie zawodowe związane z transportem i infrastrukturą kolejową jest popularne? Jakie perspektywy mają uczniowie?

– Kształcenie na kierunkach kolejowych nie cieszy się popularnością wśród młodzieży. Zawód kolejarza ma obecnie bardzo dużą konkurencję w postaci zawodów przyszłości takich jak: informatyk czy mechatronik. Zawód ten wymaga też dodatkowej weryfikacji zdrowotnej, co dla wielu kandydatów jest przeszkodą w rozpoczęciu nauki na tych kierunkach. Warto jednak uświadomić rodzicom i kandydatom, że właśnie kierunki kolejowe dają szczególnie duże możliwości. Pierwszą jest gwarancja zatrudnienia na terenie całego kraju w związku z brakami kadrowymi w tej branży. Drugą – atrakcyjny system stypendialny dla najlepszych uczniów, trzecią – perspektywa ciągłego rozwoju zawodowego przy wsparciu firmy.

  • Jak teraz wygląda nauka?

– Szkoła pracuje od marca zeszłego roku na platformie edukacyjnej Microsoft Office 365, co zapewnia stały kontakt nauczycieli z uczniami. W tym roku szkolnym, gdy rozporządzenie MEN dało taką możliwość, część zawodowych przedmiotów praktycznych jest realizowana stacjonarnie w szkole, co znacznie poprawia jakość nauczania tych przedmiotów poprzez dostęp do specjalistycznej bazy dydaktycznej, której uczniowie w domu są pozbawieni.

  • Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Co było najważniejsze przez te lata?

– To przede wszystkim stopniowe rozszerzanie oferty edukacyjnej o kierunki spoza branży kolejowej: informatyk, logistyk, spedytor, mechatronik. Dbaliśmy także o ciągły rozwój bazy dydaktycznej, tworząc m.in. kolejne pracownie zawodowe: mechatroniczną, informatyczną oraz transportu i spedycji. Rozszerzaliśmy także współpracę z firmami i pracodawcami powiązanymi z zawodami kształconymi w szkole, w tym ze spółkami kolejowymi. A to z kolei zaowocowało znacznym wzrostem liczby klas. Dla przykładu: w roku szkolnym 2014/15 szkoła liczyła 17 oddziałów, obecnie liczy 26 oddziałów.

  • Jak wygląda jubileusz szkoły w roku pandemii?

– Organizacja obchodów 60-lecia jest bardzo utrudniona. Już dwukrotnie Komitet Organizacyjny, składający się głównie z absolwentów szkoły, zmuszony był zmieniać termin obchodów głównych. Ostatnie ustalenia przewidują je na 3 września i liczymy, że tym razem uroczystość odbędzie się zgodnie z planem. Do tej pory udało się zorganizować uroczystość odsłonięcia w głównym holu szkoły tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez spółkę kolejową.

  • Czego można życzyć szkole z okazji urodzin?

–  Dalszego rozwoju: zdolnych uczniów – pasjonatów, pozyskiwania nowej kadry zawodowej oraz środków na wzbogacanie bazy dydaktycznej. Życzyłabym nam także sukcesu w tworzeniu nowego kierunku: technik robotyk, który zamierzamy uruchomić od września tego roku.

Najbardziej dumni jesteśmy z ciągłego rozwoju, czego dowodzi rosnąca z każdym rokiem liczba uczniów, ale także z realizacji wielu projektów, których beneficjentami są uczniowie i nauczyciele. Pochwalić możemy się też skutecznym kształceniem ze 100 proc. zdawalnością egzaminów zawodowych na kierunkach: logistyk, spedytor, elektroenergetyk transportu szynowego, w których w Lublinie specjalizuje się tylko nasza szkoła.

Za porażkę można, w pewnym sensie, uznać zmianę nazwy szkoły z Zespołu Szkół Kolejowych na Zespół Szkół Transportowo- Komunikacyjnych. To się stało w roku szkolnym 2001/2002. Na pewien czas szkoła przestała być rozpoznawalna wśród przyszłych uczniów oraz w środowisku lokalnym.

  • Z okazji jubileuszu szkoły zorganizowaliście państwo konkurs „Wsiąść do pociągu…”.

– Nawiązuje on do tradycji kolejowych szkoły. Jego celem jest popularyzacja kształcenia na kierunkach kolejowych, w których nauczamy jako jedyna szkoła w Lublinie. Jest to konkurs interdyscyplinarny dla klas ósmych z województwa lubelskiego. Udało nam się pozyskać patronat władz Lublina i przedsiębiorstw z branży kolejowej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium