To będą specjalne obchody Święta Niepodległości w Krasnobrodzie. Ksiądz prałat Roman Marszalec zostanie Honorowym Obywatelem Gminy Krasnobród. W powojennej historii miasta to wydarzenie.
Trwają przygotowania do 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponad setka kotylionów powstała w czasie warsztatów organizowanych przez Krasnostawski Dom Kultury. – Kokardy patriotyczne były robione kilkoma technikami. Efektem są kotyliony, które będą rozdane podczas krasnobrodzkich uroczystości – informuje Mariola Kawecka z KDK.
Najmłodszy uczestnik zajęć miał 8 miesięcy i towarzyszył mamie, najstarsi autorzy narodowych kotylionów to seniorzy. Kotylionowe warsztaty są organizowane od kilku lat. Jak zapewniały organizatorki do przygotowania biało-czerwonych symboli nie trzeba było specjalnych zdolności manualnych czy artystycznych. Każdy z uczestników wyszedł z zajęć z kotylionem.
11 listopada będzie w Krasnobrodzie dniem szczególnym, w domu kultury zbierze się rada miasta by na specjalnej sesji podjąć uchwałę o nadaniu tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Krasnobród”.
– W powojennej historii naszego miasta nie było takiej sytuacji, ksiądz prałat Roman Marszalec będzie pierwszym naszym honorowym obywatelem – mówi Kazimierz Gęśla, sekretarz Gminy Krasnobród. I przypomina, że przed wojną taki tytuł nosił hrabia Kazimierz Fudakowski, senator II RP, ostatni właściciel Krasnobrodu. – Choć senator Fudakowski był między innymi komandorem Orderu Narodowego Legii Honorowej, to z przekazu wnuczki wynikało, że honorowe obywatelstwo naszego miasta bardzo sobie cenił – dodaje.
Ksiądz prałat Marszalec, który jest już na emeryturze, do 2010 roku był proboszczem parafii p.w. Nawiedzenia NMP oraz dziekanem dekanatu Krasnobród. Z miastem i parafią był związany kilkadziesiąt lat. Na stronie parafii można znaleźć obszerną biografię przyszłego honorowego obywatela który ma wiele zasług jako organizator, budowniczy, pomysłodawca, twórca.
Urodził się 1 lutego 1940 r. w Tyszowcach w powiecie Tomaszów Lubelski. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. W 1964 otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1982 roku był proboszczem parafii w Krasnobrodzie. Jako gospodarz dbał o świątynię wraz z klasztorem i przykościelny cmentarz oraz Kaplicę Objawień na Wodzie. Ksiądz prałat działał w Komitecie Odbudowy Kościołów na Białorusi. Organizował pomoc materialną dla dotkniętych klęskami żywiołowymi rodaków w Polsce. Był jednym z inicjatorów powstania Liceum Ogólnokształcącego w Krasnobrodzie.
Autorzy biogramu przypominają o nietuzinkowych pomysłach powszechnie znanego duchownego - aby wierni mogli odbierać programy Radia Maryja, z fabryki w Bydgoszczy sprowadził 500 aparatów radiowych przystosowanych do odbioru tej radiostacji. Zorganizował dwie grupy elektroników, którzy przestrajali wiernym stare aparaty radiowe, tak by odbierały częstotliwość RM.
Uroczysta sesja Rady Miasta zacznie się 11 listopada o godz. 14.
Korzystałam z informacji na stronie parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie