Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lutego 2022 r.
16:01

Prezes "Społem" z Lublina zapowiada podwyżki dla pracowników

15 5 A A
Maciej Klimek
Maciej Klimek (fot. Maciej Kaczanowski)

Chcę przyspieszyć modernizację naszych sklepów. Na razie nowy wygląd zyskały sklepy z Placu Wolności, ul. Chrobrego i ul. Herberta – Rozmowa z Maciejem Klimkiem, prezesem „ SPOŁEM” Lubelskiej Spółdzielni Spożywców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od pół roku jest pan prezesem LSS. Kontynuuje pan politykę poprzedniego prezesa, czy idzie nową drogą?

– Prezes Zapał kierował LSS przez 34 lata i bez wątpienia bardzo wiele zrobił dla Spółdzielni. Absolutnie bardzo wiele nauczyłem się od pana Prezesa Zapała, ale mam oczywiście troszeczkę inną koncepcję rozwoju Spółdzielni.

Co się zatem zmienia?

– Chcę przyspieszyć modernizację naszych sklepów. Na razie nowy wygląd zyskały sklepy z Placu Wolności, ul. Chrobrego i ul. Herberta Następne w kolejce do zmian będą sklepy przy ul. Harnasie i oraz ul. Grażyny. Chcieliśmy jak najwięcej zrobić w pierwszym półroczu, ale galopująca inflacja, wzrost cen usług, cen materiałów budowlanych sprawia, że bardzo trudno się dziś planuje z wyprzedzeniem. Trudno się zdecydować na jakieś inwestycje nie wiedząc, ile będą one kosztowały za pół roku.

To trudny czas i dla handlowców i dla nas wszystkich.

Z pewnością wiemy za to, że niektóre sklepy będą zamykane.

– Z końcem roku szkolnego zamknięty zostanie sklep nr 244 przy ulicy Wileńskiej. Mieści się on w kompleksie targowym, który jest w fatalnym stanie technicznym. Właścicielem tego miejsca jest LSM, którego – podobnie jak nas – nie stać na samodzielny remont. Wszystko dlatego, że ten obiekt znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, bo jest to osiedle hansenowskie. Prywatnie uważam, że targowisko powinno być z tego wyłączone, bo przecież osiedle nie jest już całością. W miejscu domu kultury wiele lat temu powstał przecież kościół nie pasujący do architektury osiedla , czyli jeżeli wymaga tego ważny interes społeczny zmiany są możliwe. Zamysł Hansena został więc zaburzony. Jeśli jednak wyłączenie to jest niemożliwe, to w kosztach modernizacji targowiska powinno partycypować miasto. Inaczej popadnie ono w ruinę i zostanie zlikwidowane. Moje obawy podziela również prezes LSM, pan Andrzej Mazurek.

A co z waszymi sklepami przemysłowymi? Planujecie je zamykać? Liczba ich klientów znacznie chyba spadła, bo taniej można kupować w hipermarketach.

– Te sklepy może trochę nie są w naszej strategii, ale dopóki nie przynoszą strat – chociaż nie generują też astronomicznych zysków – zostaną.

Niedawno LSS ograniczał godziny otwarcia niektórych sklepów ze względu na dużą rotację pracowników odchodzących z pracy ze względu na niskie wynagrodzenia.

– Na początku lutego został zarejestrowany nowy układ zbiorowy. Po długich konsultacjach ze związkami zawodowymi udało nam się wypracować nowe zasady wynagradzania pracowników, które są o wiele korzystniejsze niż dotychczas.

Mam nadzieję, że już nikt nie powie, że pracownicy LSS zarabiają najmniej.

Czyli nie jest to już najniższa krajowa?

– Zatrudniamy blisko 300 osób w 25 sklepach, piekarni, cukierni i biurze. Zarobki są różne i zależą od wielu czynników, między innymi od stażu pracy i jest to więcej niż minimum. Nie powiem dokładnie ile, ale chcę na pewno dążyć do zarobków przynajmniej średniej krajowej dla branży.

Wzrosły koszty pracy, a rachunki za media?

– Podwyżki gazu i prądu w tym roku nas nie dotkną, bo mamy podpisane kontrakty do końca tego roku. W przypadku gazu mamy niewielką podwyżkę, a w przypadku prądu utrzymujemy cenę. Z niepokojem patrzymy za to w przyszłość. Zwłaszcza w przypadku gazu, którym zasilamy piece w naszych piekarniach oraz cukierni. Przyszłoroczna podwyżka może być dla nas bardzo bolesna.

To podwyżki. A epidemia daje wam jeszcze w kość?

– Zwłaszcza teraz, na przełomie stycznia i lutego, mieliśmy duże trudności z tego wynikające. W niektórych sklepach 30 proc. personelu była albo na zwolnieniu lekarskim, albo na kwarantannie. W skrajnych przypadkach musieliśmy wręcz czasami skracać godziny pracy sklepów, chociaż woleliśmy zostawiać je otwarte z ograniczonym składem załogowym, żeby dać klientom możliwość dokonywania zakupów nawet jeżeli ich standard obsługi był w danym momencie nieco niższy.

Efektem epidemii jest też to, że wielu przedsiębiorców ma kłopoty, żeby utrzymać się na rynku; dotyczy to również naszych najemców. Dlatego wciąż zastanawiamy się nad tym, jak wyglądać mają nieruchomości do nas należące. Mamy dużo atrakcyjnych działek, na których można by było postawić różne obiekty. Pamiętajmy, że wiele naszych sklepów powstało w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dziś znajdują się w różnym stanie technicznym biorąc pod uwagę czas i ówczesne technologie.

Tak było w przypadku Koziołka przy ul. Lipowej.

– Stan techniczny tego budynku uniemożliwiał dalsze prowadzenie działalności handlowej i byliśmy zmuszeni go rozebrać. Na pewno w zamierzeniach chcemy tam wybudować obiekt biurowo-usługowy. Na razie nie wiemy, czy będziemy go budować sami czy z partnerem. Mogę jednak powiedzieć, że prace są na tyle zaawansowane, że pracownia pana Tomasza Jabłońskiego przygotowuje dla nas koncepcję architektoniczną tego miejsca.

Wstępnie będą to cztery kondygnacje nadziemne i podziemny parking. Ostateczne decyzje w tej sprawie podejmiemy do końca tego roku. W przyszłym roku potencjalnie mogłaby już ruszyć budowa.

Minister rolnictwa zapowiada, że do końca czerwca powstanie długo zapowiadany Polski Holding Spożywczy. Chcielibyście w to wejść?

– W tej chwili w Polsce jest około 200 spółdzielni spożywców o bardzo różnym potencjalne: od ogromnego, takiego jak Białymstoku, przez pośredni – jak my, po mały – jak Świdnik. Na pewno każda ze spółdzielni potrzebuje jednak pomocy, know-how, możliwości kupowania przy znacznie mocniejszej pozycji wobec dostawców i producentów. Taka współpraca miałaby sens. Dlatego potencjalnie jesteśmy otwarci na uczestnictwo w PHS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

VI Marsz Równości w Lublinie (zdjęcia) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (zdjęcia) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymali nagrody

Miejsca na studiach mają już zapewnione

Wygrali indeksy na Politechnikę Lubelską. Chodzi o osiemnastu zwycięzców ogólnopolskiego etapu Olimpiady Zawodowej "Rok przed dyplomem” skierowanej do uczniów techników.

Gorący weekend z Trzydziestką
foto
galeria

Gorący weekend z Trzydziestką

Życie zaczyna się po trzydziestce, a weekend w Klubie 30. To popularne miejsce weekendowych szaleństw jest wybierane przez spragnionych szaleństw lublinian. Zobaczcie, jak się bawiono podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Klaudiusz Sypeń zdobył w sobotę pięknego gola

Świdniczanka pożegnała się ze swoim stadionem pięcioma golami i wysokim zwycięstwem nad Sokołem

W ostatnim domowym meczu w sezonie 23/24 piłkarze Świdniczanki wreszcie dali swoim kibicom sporo radości. Drużyna Łukasza Gieresza rozbiła Sokół Sieniawa 5:2. Dzięki temu zapewniła sobie utrzymanie, a przy okazji przełamała się na własnym stadionie. Poprzednio z kompletu punktów przy ul. Turystycznej beniaminek cieszył się… 20 kwietnia.

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe

Patryk Małecki w 79 minucie wyleciał z boiska

Trzy czerwone kartki Avii Świdnik w Wiązownicy, dwa gole i zero punktów

Sporo działo się w sobotę na boisku w Wiązownicy. Po godzinie gry wydawało się, że Avia wywalczy komplet punktów. Piłkarze Łukasza Mierzejewskiego prowadzili w tym momencie 2:0. Co ciekawe, goście kończyli jednak spotkanie w… ósemkę i w ostatnich sekundach przegrali z walczącym o utrzymanie rywalem 2:3.

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium