Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lutego 2022 r.
16:01

Prezes "Społem" z Lublina zapowiada podwyżki dla pracowników

15 5 A A
Maciej Klimek
Maciej Klimek (fot. Maciej Kaczanowski)

Chcę przyspieszyć modernizację naszych sklepów. Na razie nowy wygląd zyskały sklepy z Placu Wolności, ul. Chrobrego i ul. Herberta – Rozmowa z Maciejem Klimkiem, prezesem „ SPOŁEM” Lubelskiej Spółdzielni Spożywców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od pół roku jest pan prezesem LSS. Kontynuuje pan politykę poprzedniego prezesa, czy idzie nową drogą?

– Prezes Zapał kierował LSS przez 34 lata i bez wątpienia bardzo wiele zrobił dla Spółdzielni. Absolutnie bardzo wiele nauczyłem się od pana Prezesa Zapała, ale mam oczywiście troszeczkę inną koncepcję rozwoju Spółdzielni.

Co się zatem zmienia?

– Chcę przyspieszyć modernizację naszych sklepów. Na razie nowy wygląd zyskały sklepy z Placu Wolności, ul. Chrobrego i ul. Herberta Następne w kolejce do zmian będą sklepy przy ul. Harnasie i oraz ul. Grażyny. Chcieliśmy jak najwięcej zrobić w pierwszym półroczu, ale galopująca inflacja, wzrost cen usług, cen materiałów budowlanych sprawia, że bardzo trudno się dziś planuje z wyprzedzeniem. Trudno się zdecydować na jakieś inwestycje nie wiedząc, ile będą one kosztowały za pół roku.

To trudny czas i dla handlowców i dla nas wszystkich.

Z pewnością wiemy za to, że niektóre sklepy będą zamykane.

– Z końcem roku szkolnego zamknięty zostanie sklep nr 244 przy ulicy Wileńskiej. Mieści się on w kompleksie targowym, który jest w fatalnym stanie technicznym. Właścicielem tego miejsca jest LSM, którego – podobnie jak nas – nie stać na samodzielny remont. Wszystko dlatego, że ten obiekt znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, bo jest to osiedle hansenowskie. Prywatnie uważam, że targowisko powinno być z tego wyłączone, bo przecież osiedle nie jest już całością. W miejscu domu kultury wiele lat temu powstał przecież kościół nie pasujący do architektury osiedla , czyli jeżeli wymaga tego ważny interes społeczny zmiany są możliwe. Zamysł Hansena został więc zaburzony. Jeśli jednak wyłączenie to jest niemożliwe, to w kosztach modernizacji targowiska powinno partycypować miasto. Inaczej popadnie ono w ruinę i zostanie zlikwidowane. Moje obawy podziela również prezes LSM, pan Andrzej Mazurek.

A co z waszymi sklepami przemysłowymi? Planujecie je zamykać? Liczba ich klientów znacznie chyba spadła, bo taniej można kupować w hipermarketach.

– Te sklepy może trochę nie są w naszej strategii, ale dopóki nie przynoszą strat – chociaż nie generują też astronomicznych zysków – zostaną.

Niedawno LSS ograniczał godziny otwarcia niektórych sklepów ze względu na dużą rotację pracowników odchodzących z pracy ze względu na niskie wynagrodzenia.

– Na początku lutego został zarejestrowany nowy układ zbiorowy. Po długich konsultacjach ze związkami zawodowymi udało nam się wypracować nowe zasady wynagradzania pracowników, które są o wiele korzystniejsze niż dotychczas.

Mam nadzieję, że już nikt nie powie, że pracownicy LSS zarabiają najmniej.

Czyli nie jest to już najniższa krajowa?

– Zatrudniamy blisko 300 osób w 25 sklepach, piekarni, cukierni i biurze. Zarobki są różne i zależą od wielu czynników, między innymi od stażu pracy i jest to więcej niż minimum. Nie powiem dokładnie ile, ale chcę na pewno dążyć do zarobków przynajmniej średniej krajowej dla branży.

Wzrosły koszty pracy, a rachunki za media?

– Podwyżki gazu i prądu w tym roku nas nie dotkną, bo mamy podpisane kontrakty do końca tego roku. W przypadku gazu mamy niewielką podwyżkę, a w przypadku prądu utrzymujemy cenę. Z niepokojem patrzymy za to w przyszłość. Zwłaszcza w przypadku gazu, którym zasilamy piece w naszych piekarniach oraz cukierni. Przyszłoroczna podwyżka może być dla nas bardzo bolesna.

To podwyżki. A epidemia daje wam jeszcze w kość?

– Zwłaszcza teraz, na przełomie stycznia i lutego, mieliśmy duże trudności z tego wynikające. W niektórych sklepach 30 proc. personelu była albo na zwolnieniu lekarskim, albo na kwarantannie. W skrajnych przypadkach musieliśmy wręcz czasami skracać godziny pracy sklepów, chociaż woleliśmy zostawiać je otwarte z ograniczonym składem załogowym, żeby dać klientom możliwość dokonywania zakupów nawet jeżeli ich standard obsługi był w danym momencie nieco niższy.

Efektem epidemii jest też to, że wielu przedsiębiorców ma kłopoty, żeby utrzymać się na rynku; dotyczy to również naszych najemców. Dlatego wciąż zastanawiamy się nad tym, jak wyglądać mają nieruchomości do nas należące. Mamy dużo atrakcyjnych działek, na których można by było postawić różne obiekty. Pamiętajmy, że wiele naszych sklepów powstało w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dziś znajdują się w różnym stanie technicznym biorąc pod uwagę czas i ówczesne technologie.

Tak było w przypadku Koziołka przy ul. Lipowej.

– Stan techniczny tego budynku uniemożliwiał dalsze prowadzenie działalności handlowej i byliśmy zmuszeni go rozebrać. Na pewno w zamierzeniach chcemy tam wybudować obiekt biurowo-usługowy. Na razie nie wiemy, czy będziemy go budować sami czy z partnerem. Mogę jednak powiedzieć, że prace są na tyle zaawansowane, że pracownia pana Tomasza Jabłońskiego przygotowuje dla nas koncepcję architektoniczną tego miejsca.

Wstępnie będą to cztery kondygnacje nadziemne i podziemny parking. Ostateczne decyzje w tej sprawie podejmiemy do końca tego roku. W przyszłym roku potencjalnie mogłaby już ruszyć budowa.

Minister rolnictwa zapowiada, że do końca czerwca powstanie długo zapowiadany Polski Holding Spożywczy. Chcielibyście w to wejść?

– W tej chwili w Polsce jest około 200 spółdzielni spożywców o bardzo różnym potencjalne: od ogromnego, takiego jak Białymstoku, przez pośredni – jak my, po mały – jak Świdnik. Na pewno każda ze spółdzielni potrzebuje jednak pomocy, know-how, możliwości kupowania przy znacznie mocniejszej pozycji wobec dostawców i producentów. Taka współpraca miałaby sens. Dlatego potencjalnie jesteśmy otwarci na uczestnictwo w PHS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W następnym roku szkolnym nie będzie III LO w Chełmie. Do wyboru absolwentów szkół podstawowych pozostaną trzy pozostałe licea w mieście.

To już koniec III LO. O losie placówki przesądził jeden argument

W przyszłym roku chełmska oświata przejdzie gruntowne zmiany. Jedną z nich jest likwidacja III Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Powód to brak chętnych do nauki w tej szkole.

Politechnika Lubelska otwiera drzwi do przyszłości. Razem z innymi chce zmieniać biznes

Politechnika Lubelska otwiera drzwi do przyszłości. Razem z innymi chce zmieniać biznes

Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska zacieśniają współpracę w ramach nowego projektu. Cel? Lepsze wykorzystanie potencjału naukowego oraz odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców. Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji (WAK) ma pełnić kluczową rolę w realizacji tego zamierzenia.

Filmowy maraton albo koncert. Kino zaprasza w sylwestrowy wieczór
31 grudnia 2024, 18:30

Filmowy maraton albo koncert. Kino zaprasza w sylwestrowy wieczór

Można zostać w domu i zorganizować prywatkę, pójść na bal albo wybrać się do kina. Do wspólnego spędzenia sylwestrowego wieczoru zaprasza Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.

RPN jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Ma blisko 85 km kw. powierzchni. Siedzibą dyrekcji jest Pałac Plenipotenta w Zwierzyńcu. W 2024 roku RPN świętował 50-lecie swojego istnienia.

Zmiany kadrowe w RPN. Dotychczasowy dyrektor został odwołany

Andrzej Wojtyło nie jest już dyrektorem Roztoczańskiego Parku Narodowego. Stracił je tuż przed świętami.

Tak może wyglądać nowa hala sportowa przy ZS nr 1 w Hrubieszowie

Jedynka doczeka się nowej hali. Inwestycja ruszy niebawem

Są dwie wstępne koncepcje. Ruszyły prace projektowe, a w 2025 roku ma się rozpocząć budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie. Powiat zamierza ją sfinansować dzięki pieniądzom z ministerstwa.

W niedzielę procesja otwarcia Roku Jubileuszowego. Kierowców czekają utrudnienia

W niedzielę procesja otwarcia Roku Jubileuszowego. Kierowców czekają utrudnienia

W niedzielę ulicami Lublina przejdzie procesja związana z uroczystościami otwarcia Roku Jubileuszowego 2025. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.45. Kierowcy muszą być gotowi na utrudnienia w ruchu.

Kraków też zdobyty, ChKS Chełm wygrał piętnasty mecz z rzędu

Kraków też zdobyty, ChKS Chełm wygrał piętnasty mecz z rzędu

ChKS Chełm nadal nie do zatrzymania. Drużyna Krzysztofa Andrzejewskiego w sobotę pokonała na wyjeździe AZS AGH Kraków 3:1. To piętnaste zwycięstwo lidera tabeli w piętnastym meczu ligowym sezonu 24/25.

Trwa licytacja kabrioletów. Można pomóc chorym dzieciom z hospicjum

Trwa licytacja kabrioletów. Można pomóc chorym dzieciom z hospicjum

Trwa wyjątkowa akcja charytatywna na rzecz lubelskiego hospicjum. Na licytację trafiły dwa kabriolety. Placówka zbiera na sprzęt ratujący życie.

Las Vegas u rolników z Lubelskiego. Zaczęło się od węża ledowego
Zdjęcia
galeria

Las Vegas u rolników z Lubelskiego. Zaczęło się od węża ledowego

Posesja rodziny Tupikowskich z gminy Wohyń przez kilka tygodni w roku wygląda jak Las Vegas. I to już właściwie tradycja. W tym roku, Tupikowscy pokazują swoje dekoracje również na Instagramie.

Bogdanka LUK Lublin na koniec 2024 roku pokonała Barkom Każany Lwów
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin na koniec 2024 roku pokonała Barkom Każany Lwów

W spotkaniu otwierającym 18. kolejkę Bogdanka LUK Lublin pokonała Barkom Każany Lwów 3:1. MVP wybrany został przyjmujący lublinian Wilfredo Leon.

Koziołki opowiadają miejskie legendy. W Lublinie powstał niezwykły szlak
Zdjęcia
galeria

Koziołki opowiadają miejskie legendy. W Lublinie powstał niezwykły szlak

Spacer szlakiem lubelskich koziołków przyciągnął do centrum liczną grupę mieszkańców.

Życie zaczyna się po 30-tce
foto
galeria

Życie zaczyna się po 30-tce

To była szalona noc pełna znikających drinków, lewitacji na parkiecie do białego rana. Jak zwykle przy największych hitach ostatnich lat. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo na parkiecie w Klubie 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Jerzy Grosman

Smutek w Chełmie. Zmarł zasłużony dla kultury Jerzy Grosman

Zmarł Jerzy Grosman, zasłużony artysta-plastyk, działacz kultury i regionalista chełmski. Miał 90 lat.

Śmieciowy monopolista po raz pierwszy miał konkurencję w przetargu

Śmieciowy monopolista po raz pierwszy miał konkurencję w przetargu

Firma z Białej Podlaskiej, która od wielu lat odbiera odpady od mieszkańców miała w tym roku konkurencję w przetargu. Ostatecznie jednak to Komunalnik w 2025 roku nadal będzie się tym zajmował.

Nie popełniać błędów własnych, czyli MKS FunFloor szykuje się na mecz w Gnieźnie

Nie popełniać błędów własnych, czyli MKS FunFloor szykuje się na mecz w Gnieźnie

W niedzielę o godz. 12.30 MKS FunFloor po sześciu tygodniach przerwy wreszcie wraca do walki o ligowe punkty. W debiucie nowego trenera – Pawła Tetelewskiego lublinianki zagrają na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. Transmisję będzie można obejrzeć na antenie Polsatu Sport.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium