Co roku tysiące młodych ludzi kończy edukację i wchodzi na rynek pracy. Zazwyczaj ich pierwszym kontaktem z potencjalnym pracodawcą są staże realizowane w instytucjach publicznych lub firmach. Ideą staży jest z jednej strony nabycie użytecznej wiedzy i doświadczenia przez osoby poszukujące zatrudnienia zgodnie z ich wykształceniem, z drugiej zaś, to okazja dla pracodawców do przygotowania do zawodu i pozyskania najlepszych z ich punktu widzenia kandydatów do pracy.
Zdarza się jednak, i to nierzadko, że stażyści traktowani są jako pomoc do nieskomplikowanych, acz uciążliwych prac biurowych, jak uzupełnianie baz danych, obsługa ksero, wysyłanie maili, dostarczanie korespondencji czy zakup posiłków. Zdobywanie wiedzy i doświadczenia to margines ich zajęć podczas stażu, niekiedy wykonywanego bez jakiegokolwiek wynagrodzenia.
Mając na uwadze pilną konieczność uregulowania tej kwestii, a przede wszystkim zapewnienie równych szans i dostępu do rynków pracy wszystkim młodym ludziom na terenie Unii Europejskiej, Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim przyjęła projekt sprawozdania zawierającego zalecenia dla Komisji Europejskiej w sprawie “Wysokiej jakości staży”. Dokument zakłada m.in. obowiązek wynagrodzenia za wszystkie rodzaje staży: na otwartym rynku pracy, jako narzędzia aktywizacji na rynku pracy oraz w ramach obowiązkowych szkoleń zawodowych. Ponadto rekomenduje poprawę jakości staży w aspektach dydaktycznych i szkoleniowych oraz warunków pracy.
Raport będzie poddany pod głosowanie na sesji Parlamentu Europejskiego w dniach 14-15 czerwca br. w Strasburgu.