Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 marca 2025 r.
19:31

“W każdym z nas jest to wewnętrzne dziecko, tylko nie każdy chce i ma odwagę do niego wracać”

– Może dziecinnej nadziei nie mam, życie uczy ostrożności i sceptycyzmu. Ale wierzę w lepsze jutro, spełnienie marzeń i w dobro ludzi. – dzieli się malarka Honorata Świderska swoimi refleksjami na wystawie “Echo Dzieciństwa”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Echo dzieciństwa” – wystawa, na której każdy może zanurzyć się w swojej przeszłości i poczuć wewnętrzne dziecko. 26 obrazów autorstwa Honoraty Świderskiej przenosi nas we wspomnienia, kiedy byliśmy szczęśliwi, a trudne obowiązki życiowe nie zaprzątały naszych myśli. Od 2023 roku malarka zaczęła pracować nad cyklem obrazów wystawy i w CSK do 9 marca wiszą one, przewracając przechodnich do miłych czasów.

Czy na wystawie widzimy odwoływanie się do pani “Echa przeszłości”? Co leży za tymi obrazami?

– “Echo dzieciństwa” to nie jest tylko powrót do mojego dzieciństwa i do tego co wspominam, ale jest też dialogiem z tym dzieckiem, które było i jest częścią mnie. Wchodzę w głąb siebie i poszukuję emocji, spontaniczności i dziecinnej radości. Ja miałam to szczęście mieć cudowne dzieciństwo, dlatego tak chętnie do niego wracam. A rozmowa z małą sobą przypomina mi o tym jak ważna jest troska, zaopiekowanie i sympatia do siebie. Ten cykl obrazów które prezentuję są wynikiem moich poszukiwań, rozmów, wewnętrznych rozterek i emocji im towarzyszących.

Co sprawiło, że postanowiła pani sięgnąć do dziecięcych emocji i uczynić je tematem swojej wystawy?

– W każdym z nas jest to wewnętrzne dziecko, tylko nie każdy chce i ma odwagę do niego wracać. Ja wracam teraz bardzo często. Dwa lata temu straciłam bardzo ważną w moim życiu osobę. I chociaż jestem dorosła musiałam zadbać o siebie małą, poszukać zrozumienia, pozwolić sobie na emocje które mną targały, przytulić. Nie mogło być inaczej- musiałam wszystko przelać na płótna.

Czy te dzieci są prawdziwe, czy to może wymyślone postacie?

– Na większości obrazów jest moja córka, która jest moim największym skarbem i moją wierną modelką. Na innych obrazach są dzieciaki moich znajomych. Reszta to buzie które gdzieś w mojej głowie mieszkają, głównie są to dziewczynki, jak się później okazało bardzo przypominające mnie z czasów dzieciństwa.  

O co chodzi z tym młotkiem, który się pojawia na kilku obrazach?

– To jest jeden z ważnych elementów mojej wystawy. Obraz “Na zawsze” może przerażać, bo wszyscy pytają czy ta rozkoszna dziewczynka z dość ciężkim narzędziem w ręku kogoś zabiła? Tak się kojarzy, ale ona nic złego nie zrobiła. Chodziło mi o pokazanie takiej siły, która pozwala nam żyć mimo bólu, mimo wewnętrznych rozterek, mimo tego, że ktoś odchodzi lub chorujemy. Młotek był narzędziem mojego dziadka, dostałam go od taty i nawet niechcący, on ciągle jest ze mną. Dla mnie to symbol siły i wewnętrznej mocy.

Dlaczego na pierwszym, głównym obrazem dziewczynka jest odwrócona? Czy ona patrzy w przyszłość, czy może na moment się odwróciła?

–Ona patrzy przez okno marząc o przygodach które na nią czekają, o marzeniach które chce spełnić i o bliskich którzy zaraz wrócą do domu. Myśli tej dziewczynki są pełne nadziei, ciekawości i ufności w to, że świat za oknem kryje coś pięknego i niezwykłego.

A czy pani ma dzisiaj w sobie taką nadzieję dziecięcą? Czy już ona została w przeszłości?

– Może dziecinnej nadziei nie mam, życie uczy ostrożności i sceptycyzmu. Doświadczyłam rozczarowań, porażek i strat, które sprawiły, że trudniej mi patrzeć na świat z taką samą ufnością jak kiedyś. Ale to nie oznacza, że moja wiara i nadzieją całkiem zniknęły. Mam nadzieję na lepsze jutro, spełnienie marzeń i w dobro ludzi. Może nie tak beztrosko jak dziecko, ale jak porozmawiam z małą sobą i pozwolę sobie na odrobinę magii, mogę znowu spojrzeć przez okno z nadzieją.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników
galeria

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników

Lubelski Urząd Wojewódzki gościł Anitę Noskowską-Piątkowską. Szefowa Służby Cywilnej wraz z wojewodą Krzysztofem Komorskim podkreślała znaczenie kompetentnej kadry i dobrej atmosfery w administracji.

Na zdjęciu z lewej strony Ewa Książek i Alicja Bełcik z prawej z wizytą w naszej redakcji

Te licealistki kierują się empatią. Chcą dbać o chorych na Alzheimera

Trzy uczennice klasy III z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego za cel obrały sobie pomoc osobom chorym na Alzheimera i bliskim tych osób.

Wtorkowa sesja rady miasta z udziałem pani poseł Marty Wcisło

Biała Podlaska popiera Tarczę Wschód. A europosłanka Wcisło pokaże stanowisko w Brukseli

Poparcie dla Tarczy Wschód deklaruje w specjalnym stanowisku rada miasta w Białej Podlaskiej. Jest również apel o stworzenie funduszu dla obszarów przygranicznych. Dokument ma przedstawić w Parlamencie Europejskim Marta Wcisło (KO), europosłanka z Lublina.

Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Gościeradów

Tragiczny wypadek w Gościeradowie. Jedna osoba nie żyje

W zderzeniu samochodu osobowego i ciężarówki zostały poszkodowane dwie osoby. Życia jednej z nich nie udało się uratować.

Kilka kilometrów asfaltu za grube miliony. Umowa już podpisana

Kilka kilometrów asfaltu za grube miliony. Umowa już podpisana

Konsorcjum firm, których liderem jest przedsiębiorstwo MOLTER z Głogowa Małopolskiego przebuduje ponad 7 km drogi między Wolą Różaniecką a Różańcem w powiecie Biłgorajskim. Umowa z wykonawcą została podpisana, prace potrwają do przyszłego roku.

Na szczęście 80-latka czuła się w miarę dobrze i nie wymagała pomocy medycznej

Pies wytropił starszą panią. Spała za budynkiem gospodarczym

Kilka godzin intensywnych poszukiwań zaginionej staruszki zakończyło się szczęśliwie. Policyjny pies wytropił 80-latkę w środku nocy. Kobieta spała za budynkiem gospodarczym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty