Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

30 lipca 2019 r.
14:51

W sierpniu zabraknie nam wody? Hydrolodzy biją na alarm, susza daje się we znaki

Wisła w Puławach ma jedynie metr głębokości - trzykrotnie mniej niż zwykle. Drastycznie spada też poziom wód podziemnych. Hydrolodzy alarmują: w sierpniu może zabraknąć wody w studniach. A urzędnicy z Wód Polskich radzą: nie nadużywajmy wody do polewania, zbierajmy deszczówkę i nie betonujmy swoich podwórek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wody jest za mało zarówno w rzekach, jak i wodach podziemnych. Spada wilgotność gleb, na czym ucierpią rolnicze uprawy. To nie wszystko. Jeśli w ciągu miesiąca sytuacja nie ulegnie poprawie, kłopot mogą mieć chłodzone wodą elektrownie.

Polska nie magazynuje wody

Michał Sikora, dyżurny hydrolog w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej: – W tym roku notujemy rekordowo niskie stany wód i przepływów na rzekach w całym kraju. Gorzej było tylko w 2015 roku. Ponadto mamy jedne z najniższych zasobów wody w Europie.

Najniższe stany wód w rzekach odnotowywane są obecnie w Dolnośląskim i Lubuskim. W naszym województwie również nie jest dobrze. Wisła w Puławach ma tylko 112 cm – trzykrotnie mniej niż powinna. W fatalnym stanie jest też Bug.

– Rzeka na 2/3 szerokości to mielizna. Więcej czasu spędzaliśmy na wypychaniu tratwy niż płynięciu – mówi Łukasz Długowski, który spływa Bugiem w proteście przeciwko rządowym planom budowy drogi wodnej E-40 (na zdjęciu).

Suche studnie

IMGW ostrzega przed konsekwencjami utrzymującej się suszy. – Jeśli w sierpniu sytuacja się nie poprawi to problem mogą mieć elektrownie chłodzone wodą – zauważa Sikora. I przyznaje, że w takiej sytuacji konieczne może być zwiększenie importu energii elektrycznej z innych państw. 

Państwowa Służba Hydrogeologiczna na znacznej części Polski wprowadziła stan zagrożenia hydrologicznego. Zagrożona utratą dostępu do wody pitnej jest m.in. północna część naszego województwa. Chodzi o spodziewane w sierpniu zjawisko obniżania się lustra wód podziemnych.

– Lokalnie mogą one powodować niedobory wody pobieranej z indywidualnych, płytkich ujęć gospodarskich lub ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny – ostrzega Agnieszka Wójcik, dyrektor PSH.

Wody Polskie: Nie podlewajcie 

Jak wyliczyli naukowcy z puławskiego Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa, susza rolnicza występuje już niemal w całym kraju. W Lubelskiem zagrożonych jest 44 proc. powierzchni upraw krzewów owocowych i 39. proc. kukurydzy. Podobnie jest z roślinami strączkowymi i zbożami jarymi.

Co robić? Państwowa instytucja Wody Polskie chce poprawić retencję. – Mamy gotowe plany renowacji zbiorników retencyjnych w Dratowie i Mostach. Chcemy również uszczelnić 140 km kanału Wieprz-Krzna, a także zadbać o 25 km rowów melioracyjnych w gm. Trzebieszów – zapowiada Mariusz Szynkaruk, z-ca dyrektora do spraw powodzi i suszy w lubelskim RZGW.
Sam kanał to koszt 1 mld zł. Pozostałe przedsięwzięcia to kolejne dziesiątki milionów. – Pieniędzy na te cele nie mamy. Liczymy na środki unijne – przyznaje Szynkaruk.

Póki co rządowa spółka stawia na pro edukację. – Zachęcamy do tego, żeby nie nadużywać wody do polewania ogródków, częściej wybierać prysznic zamiast wanny, zbierać deszczówkę i nie betonować swoich podwórek – wylicza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 39-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego. Jego dalszą jazdę pod wpływem zakończyli ratownicy medyczni.

Świdniczanka wywalczyła w sobotę cenny punkt

Świdniczanka urwała punkt rywalowi z czołówki

Na początek wiosny cztery zwycięstwa z rzędu. W sobotę zanosiło się z kolei na trzecią kolejną porażkę. Świdniczanka powalczyła jednak z Podhalem Nowy Targ i urwała wyżej notowanemu rywalowi punkt.

„Oswoić skoliozę  Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie
NASZ PATRONAT
17 maja 2025, 0:00

„Oswoić skoliozę Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie

W dniach 17-18 maja w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego na ulicy Chodźki 4 odbędzie się II edycja Ogólnopolskiej Konferencji "Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców".

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków

W piątek po godzinie 17:00 w jednym z zakładów produkcyjnych na terenie Kraśnika doszło do groźnie wyglądającej awarii instalacji technologicznej. Akcja strażaków trwała prawie do północy.

Smaki i kolory Wielkanocy na Starym Mieście. Ruszył Jarmark Wielkanocny w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Smaki i kolory Wielkanocy na Starym Mieście. Ruszył Jarmark Wielkanocny w Lublinie

Kolorowe pisanki, aromaty świeżo pieczonych bab i swojskich wędlin, a do tego rękodzielnicze cudeńka i ludowa muzyka na żywo – tak rozpoczął się tegoroczny Jarmark Wielkanocny na Rynku Starego Miasta w Lublinie.

Rafał Brzoska przedstawi plan 400 propozycji deregulacji do 1 czerwca

Rafał Brzoska przedstawi plan 400 propozycji deregulacji do 1 czerwca

Pełnomocnik rządu ds. deregulacji zapowiedział złożenie 400 projektów upraszczających przepisy. Pierwsze zmiany mogą wejść w życie już w czerwcu, a wdrożenie 150-200 propozycji będzie oznaczać sukces inicjatywy.

Lublin uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Lublin uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

W piątek, 11 kwietnia, w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy, przedstawiciele władz oraz delegacje instytucji złożyli hołd zamordowanym przez NKWD w 1940 roku.

Festiwal Roślin w Lublinie już trwa
ZDJĘCIA
galeria

Festiwal Roślin w Lublinie już trwa

Miłośnicy roślin doniczkowych od rana odwiedzają Halę Targów Lublin. W ten weekend odbywa się tam Festiwal Roślin – największy w Polsce targ zielonych okazów. W sprzedaży setki roślin w atrakcyjnych cenach i fachowe porady.

Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor CKF „Stylowy” w Zamościu

Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor CKF „Stylowy” w Zamościu

Zmarł Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor zamojskiego kina i organizator najważniejszych wydarzeń filmowych w mieście. Miał ogromny wkład w rozwój lokalnej kultury.

zdjęcie ilustracyjne

Świąteczna akcja PCK w Lublinie. Pomagaj, twórz, ciesz się magią Wielkanocy

Lubelski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zaprasza mieszkańców do udziału w wyjątkowych przedświątecznych inicjatywach. W trwający weekend (12-13 kwietnia) odbywają się zbiórki żywności, warsztaty rękodzieła oraz jarmark charytatywny. To doskonała okazja, by połączyć pomoc potrzebującym z wprowadzeniem świątecznej atmosfery do swoich domów.

Latino vibes
foto
galeria

Latino vibes

W sobotnią noc Lublin rozgrzał się do czerwoności za sprawą imprezy Latino Vibes w klubie El Cubano. Klub pękał w szwach od gości spragnionych tańca i szalonej zabawy. Parkiet kipiał energią. Za konsoletą DJ serwował hit za hitem – od zmysłowej salsy, przez gorącą bachatę, po elektryzujący reggaeton – nie pozwalając nikomu na choćby chwilę wytchnienia. Jeśli jesteście chcecie zobaczyć, co się działo, to zapraszamy do naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Od pierwszej minuty bardzo dobrze czuliśmy się na boisku

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Od pierwszej minuty bardzo dobrze czuliśmy się na boisku

Górnik Łęczna po w ostatnich czterech meczach zdobył 12 punktów, a w piątek pokonał na wyjeździe walczącą o utrzymanie Wartę Poznań. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu zespołów?

Wielkanocny klimat na lubelskim Rynku. Jarmark pełen tradycji

Wielkanocny klimat na lubelskim Rynku. Jarmark pełen tradycji

W czasie trwającego weekendu, 12-13 kwietnia, Rynek Starego Miasta w Lublinie zamieni się w świąteczny jarmark. W programie kiermasz regionalnych produktów, występy zespołów ludowych oraz warsztaty rękodzieła.

foto
galeria

Fluo Party w Unicorn

To była najbardziej świecąca impreza tego roku czyli Fluo Party w klubie Unicorn. Było wszystko: hostessy, które malowały farbami UV, świecące pałeczki fluo na rękę oraz doskonała muzyka i imprezowy klimat. Nikt tej nocy nie stał pod ścianą – wszyscy bez wyjątku dali się porwać szaleństwu na parkiecie. Żywiołowe rytmy utrzymywały wysoki poziom energii do białego rana. Zobaczcie zdjęcia z tej szalonej imprezy.

Spektakularne widowiska cyrkowe na Carnavale Sztukmistrzów 2025

Spektakularne widowiska cyrkowe na Carnavale Sztukmistrzów 2025

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają artystów i kolektywy do udziału w wyjątkowym projekcie Incydent polski. To szansa na zaprezentowanie swojego spektaklu podczas 16. edycji Carnavalu Sztukmistrzów, największego festiwalu cyrkowego w Polsce. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 21 kwietnia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium