W kolejce do kuchni czeka młoda rzodkiewka, rabarbar, pokrzywa, szpinak i truskawki. Fanaberia z rabarbaru, zupa z rzodkiewki, poemat ze szpinaku, pierogi z truskawkami, kwiaty bzu czarnego w cieście, tort z pokrzywy to nasze wiosenne propozycje na weekend
Wiosna na całego, na targu nowalijki na straganach. Z nowalijkami warto uważać, najlepiej kupować je z pewnego źródła. Od sąsiada, znajomego rolnika, z gospodarstwa ekologicznego. Coraz więcej osób zakłada warzywniaki, sadzi rzodkiewkę i truskawki w doniczkach, a co samemu wyhodowane – najpewniejsze. Oto nasze propozycje na wiosenny talerz.
Fanaberia rabarbarowa z Kodnia
SKŁADNIKI: 1 kg rabarbaru, pół szklanki cukru, 1 cebula czerwona, 1 łyżeczka gorczycy, 1 łyżeczka kolorowego pieprzu, 1 łyżka jabłkowego octu winnego.
WYKONANIE: rabarbar obrać, pokroić w kawałki, zasypać cukrem. Po 30 minutach wrzucić do garnka, dodać posiekaną cebulę, smażyć. Dodać gorczycę, pieprzem, łyżkę octu jabłkowego. Można posolić. Odstawić.
Słodkie i czerwone
To one najbardziej kuszą. Już są. Słodkie, czerwone, soczyste i pełne letnich aromatów. Gorące od słońca. Najlepsze z ogrodu. Prosto z grządki. Truskawki są niskokaloryczne, mają dużo witaminy C. Chronią tętnice przed miażdżycą. Żeby były zdrowe, należy je na początku sezonu kupować z pewnego źródła, gdzie z umiarem stosuje się nawozy. Zawsze warto spytać sprzedawcę o karencję oprysków i koniecznie dokładnie i długo spłukać truskawki pod zimną wodą. Truskawki jada się na słodko. Z cukrem, ze śmietaną, z jogurtem, z syropem klonowym. Oto trzy przepisy z truskawkami.
Pikantne truskawki
SKŁADNIKI: 0,5 kg truskawek, oliwa, sól, pieprz.
WYKONANIE: truskawki umyć, przekroić na połówki, skropić oliwą, odrobinę posolić i posypać świeżo zmielonym pieprzem. Sałatka jest doskonała do serów pleśniowych, cudownie smakuje z winem.
Naleśniki z truskawkami
SKŁADNIKI: ciasto naleśnikowe, 25 dag lodów waniliowych, 3 łyżki startej czekolady, syrop truskawkowy. Na nadzienie: 75 dag truskawek, 2 łyżki rumu, 5 łyżek dżemu truskawkowego, sok z cytryny.
WYKONANIE: usmażyć złociste i chrupiąc naleśniki. Truskawki oczyścić, bardzo dokładnie umyć, pokroić na cząstki, skropić rumem. Na patelni podgrzać dżem, skropić cytryną, wymieszać i posmarować naleśniki. Nałożyć truskawki, złożyć naleśniki w trójkąty. Ułożyć naleśniki na podgrzanych talerzach. Ozdobić kulkami lodów waniliowych, posypać czekoladą, polać syropem truskawkowym. I już ostatni, nadobowiązkowy akcent. Udekorować świeżymi listkami mięty lub melisy.
Pierogi z truskawkami
SKŁADNIKI: 50 dag mąki pszennej, 1 jajo, szczypta soli, 1 szklanka ciepłej wody (pół na pół z ciepłym mlekiem), 3 łyżki oleju, 50 dag truskawek.
WYKONANIE: z mąki, jaja i wody zagnieść ciasto, zarobić, dodać olej i dobrze wgnieść. Rozwałkować i szklanką wykrawać placuszki. Nakładać na nie truskawki i zlepiać brzegi. Gotować w lekko osolonej wodzie około 5 min. Pierogi podawać polane słodką śmietanką i ewentualnie dosłodzić.
Poemat ze szpinaku i cukinii
Szpinak nauczył mnie przyrządzać niezapomniany Kazimierz Grześkowiak. Należy liście obmyć, pozbawić ogonków, rozgrzać w dużym rondlu oliwę z czosnkiem i pestkami z dyni, rzucić liście, nakryć przykrywką i potrząsnąć kilka razy. Szpinak gotowy.
Do uduszonych liści szpinaku dodaję plastry cukinii duszone na masełku, posypuję grubo zmielonym pieprzem i gotowe.
Ze szpinakiem można robić naleśniki, ryby, sałatkę (dodając surowe pieczarki) i rewelacyjną pizzę (ciasto cienkie, szpinaku z czosnkiem dużo!). Młody szpinak to jest to.
Młoda kapusta i talerz rozmaitości
Po szpinaku młoda kapusta to mój drugi bardzo ulubiony przysmak. Kapustę należy obrać z grubych liści, pokroić w ćwiartki i ugotować w bulionie warzywnym z dodatkiem całych gałązek koperku, a następnie osączyć na sicie. Ułożyć na talerzu i polać tartą bułką zarumienioną na masełku. Kto lubi młode ziemniaki – nie zaszkodzą.
A teraz zielony talerz rozmaitości. Na talerzu, skropionym oliwą i obsypanym grubo mielonym pieprzem układamy:
- zielone liście szpinaku
- liście sałaty
- plastry pomidorów
- ogórków
- cukinii
- surowych pieczarek
Solimy, znów skrapiamy oliwą, a kto wypatrzy w dobrych sklepach rewelacyjną przyprawę złożoną z pietruszki i grzybów porcini – obficie zdobi nią kolorową kompozycję.
Marchwiaki
SKŁADNIKI: 1 kg mąki, 1 kg młodej marchwi, pół szklanki oleju, 3/4 paczki drożdży, 1 jajko.
WYKONANIE: Marchew obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Do miski wsypać mąkę, dodać wyrośnięte drożdże, przemieszać, wsypać startą marchew, wbić jajko. Miesić 20 minut, dodając trochę oleju. Jeśli ciasto byłoby zbyt rzadkie, dodać mąki. Z ciasta formować małe placki, układać na blasze, piec do zarumienienia przez 30 minut.
Tort z pokrzywy
SKŁADNIKI: Na ciasto: 30 dag listków pokrzywy, 4 jaja, 1 niepełna szklanka cukru, 1 szklanka oleju, 2,5 szklanki mąki krupczatka, 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Oraz poncz: sok z 2 cytryn, pół szklanki pigwówki, 1 łyżka cukru. Do przełożenia: 1 słoiczek dżemu żurawinowego, pół litra bitej śmietany. Do dekoracji: suszona żurawina, truskawki.
WYKONANIE: Pokrzywy opłukać, sparzyć wrzątkiem. Jaja ubić z cukrem, dodać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać olej, wymieszać z odcedzoną pokrzywą. Ciasto przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem, piec około godziny w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Odciąć wierzch, nasączyć ponczem. Posmarować dżemem, następnie ubitą śmietaną. Wierzch pokruszyć, posypać bitą śmietanę. Udekorować żurawiną i truskawkami. Tort z pokrzywy to pomysł Danuty Pietrusik z Kodnia.
Zupa z rzodkiewki
SKŁADNIKI: 2 pęczki ładnej rzodkiewki z liśćmi, 2 młode ziemniaki, litr bulionu warzywnego, 1 łyżka masła, śmietana na smak.
WYKONANIE: lecie odciąć, dokładnie umyć. Ziemniaki ugotować w bulionie. Wrzucić posiekane liście rzodkiewki. Gotować 3 minuty. Całość zmiksować, dodać masło, śmietanę, doprawić według uznania. Podgrzać, dodać plasterki surowej rzodkiewki. Można podać z grzankami.
Młode ziemniaki z rzodkiewką
SKŁADNIKI: 16 młodych ziemniaków, 6 rzodkiewek, 2 szczypiorki z cebulką, 1 łyżka tartego chrzanu, 2 łyżki gęstej śmietany, sól i pieprz.
WYKONANIE: ziemniaki umyć, oskrobać, ugotować w osolonej wodzie. Muszą być trochę twarde, tak by dały pokroić się na połówki lub ćwiartki. Pokroić rzodkiewki i szczypiorek wraz z cebulką. Wymieszać chrzan ze śmietaną, doprawić pieprzem i solą. Dodać do ziemniaków.