Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

31 sierpnia 2021 r.
16:53

Wipasz powołał instytut na wsi, chce badać kurczaki. "Tradycyjnej hodowli konsumenci już nie akceptują"

Autor: Zdjęcie autora eb
Instytut powstał w Kwasówce
Instytut powstał w Kwasówce (fot. Screen z YouTube)

W Kwasówce (gmina Drelów) Wipasz uruchomił Instytut Żywienia i Hodowli Polskiego Kurczaka. – Chcemy pokazać, że lepsze warunki hodowli, to lepsze mięso z kurczaka – tłumaczą pomysłodawcy. Inwestycję za 35 mln zł firma zbudowała w 12 miesięcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Istniejący od 27 lat na rynku Wipasz to obecnie największy w Polsce producent pasz i mięsa z kurczaka. W sąsiednim Międzyrzecu Podlaskim ma swój największy zakład drobiarski. – Obecnie jesteśmy największym eksporterem mięsa drobiowego w Polsce, głównie do krajów Europy Zachodniej – mówi Józef Wiśniewski, prezes firmy. – Od 27 lat staramy się zmieniać polską wieś. Owszem, wieś ma produkować żywność. Ale ludzie potrzebują coraz lepszej żywności, m.in. dlatego powstał ten instytut. Bo tradycyjnej hodowli konsumenci już nie akceptują – tłumaczy Wiśniewski.

W Kwasówce wyrósł kompleks składający z laboratorium i 8 kurników. Wszystko na blisko 10 hektarach. – W tak zwanej hali testowej znajdują się obszerne kojce dla kurcząt. Budynki są w dużej mierze zautomatyzowane. Są tu czujniki temperatury czy tlenu. Wszystko po to, by przeprowadzać badania żywnościowe, środowiskowe oraz zootechniczne – zaznacza Dawid Leski, dyrektor działu badań i rozwoju w Wipaszu. Eksperci będą, na przykład, badać, jaki wpływ ma środowisko, czy choćby rodzaj oświetlenia, na potencjał genetyczny kurczaków. A w konsekwencji proekologiczne rozwiązania, głównie techniczne, mają przełożyć się później na nowy model biznesowy w hodowli.

– W instytucie będziemy żywić kurczęta, tak aby były jak najmniej obciążone niepotrzebnymi składnikami. Aby emisja do środowiska była jak najmniejsza. A ostatecznie to konsumenci otrzymają zdrowy produkt – przekonuje Leski. Wipasz ma m.in. współpracować z Instytutem Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN w Jabłonnej. – Kurczak przez lata obrósł mitami, że jest faszerowany hormonami i antybiotykami. Chcemy to obalić i udowodnić, że to mięso jest wartościowe – podkreśla dyrektor.

8 kurników pomieści 12 tys. kurcząt. Będą podzielone na kilka stref, w zależności od prowadzonych badań.

Zatrudnienie znajdzie tu ok. 20 osób. Część stanowisk jest już obsadzona, ale rekrutacja nadal trwa. Potrzeba m.in. pracowników do obsługi urządzeń technologicznych do hodowli drobiu. Firma proponuje umowę o pracę i „atrakcyjne premie”.

W czerwcu 2019 roku Wipasz otworzył w Międzyrzecu Podlaskim swój największy zakład drobiarski, który podwoił produkcję firmy, do 1 tys. ton dziennie mięsa gotowego do sprzedaży.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jakub Karolak

Jakub Karolak (PGE Start Lublin): Ten punkt może, ale nie musi w końcówce sezonu dużo znaczyć

PGE Start Lublin pokonał w niedzielę Legię Warszawa 88:76. Oto, co po zakończeniu rywalizacji w stolicy powiedzieli jego główni bohaterowie

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Ani urzędnicy, ani mieszkańcy zadowoleni raczej nie będą. Lubelski Ratusz poznał pierwsze oferty na wybudowanie obiektów sportowych dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Instruktaż samobadania piersi, mammobus i konsultacje na temat szczepień przeciw HPV. Lubelski NFZ organizuje cztery akcje w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Dzisiejszy (3 lutego) koncert Ani Dąbrowskiej w Centrum Spotkania Kultur został odwołany. Powodem jest choroba artystki.

Przejechał przez pole, uderzył w dom i obudził się
NA DRODZE

Przejechał przez pole, uderzył w dom i obudził się

67-latek zjechał z drogi na pole, przejechał ponad 100 metrów i uderzył w ścianę domu, w którym przebywało trzech domowników. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Andrzej Wnuk

Były prezydent zostaje w Radecznicy. Nadal ma kierować szpitalem

Andrzej Wnuk, były prezydent Zamościa, nadal będzie kierował Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalem Psychiatrycznym w Radecznicy. Został na to stanowisko wybrany w konkursie.

Likwidacja i przeprowadzka? Radni zdecydują o losie trzech szkół w Lublinie
EDUKACJA

Likwidacja i przeprowadzka? Radni zdecydują o losie trzech szkół w Lublinie

W czwartek radni miejscy podejmą ostateczną decyzję dotyczącą przyszłości Szkoły Podstawowej nr 19, Szkoły Podstawowej nr 25 oraz IV Liceum Ogólnokształcącego. Po tym, jak kurator oświaty Tomasz Szabłowski wyraził zgodę na reformę, teraz wszystko zależy od samorządu.

Kolejny oszukany na inwestycjach. Stracił 140 tys. zł

Kolejny oszukany na inwestycjach. Stracił 140 tys. zł

Policyjne komunikaty z ostrzeżeniami pojawiają się co kilka dni, bo tak często mieszkańcy naszego regionu dają się okradać oszustom. I mimo apeli, wciąż nie brakuje naiwnych, którzy wierzą fałszywym bankowcom, policjantom czy analitykom finansowym.

Rocznik 2006 na komisję marsz!

Rocznik 2006 na komisję marsz!

W poniedziałek ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie otrzyma ponad 14 tys. osób z Lubelszczyzny. Wojewoda lubelski podkreśla, że tej procedury nie należy mylić poborem oraz ćwiczeniami rezerwy.

Ważny węzeł drogowy z nazwą wsi. Miasto wnioskuje o zmianę

Ważny węzeł drogowy z nazwą wsi. Miasto wnioskuje o zmianę

Niedaleko Międzyrzeca Podlaskiego powstanie ważny węzeł komunikacyjny. Samorząd chce to wykorzystać wizerunkowo i kieruje wniosek do ministerstwa o zmianę nazwę.

Śliska droga, za duża prędkość. 14-latka trafiła do szpitala

Śliska droga, za duża prędkość. 14-latka trafiła do szpitala

Warunki na drodze nie były najlepsze, a 23-latek jechał audi za szybko. takie, według ustaleń policji, są przyczyny wypadku, który ostatniej nocy wydarzył się w Kraśniku. Ucierpiała w nim 14-letnia dziewczynka.

Zamojska klasa okręgowa. Jedni ostro strzelają, inni muszą pracować nad defensywą

Zamojska klasa okręgowa. Jedni ostro strzelają, inni muszą pracować nad defensywą

Zespoły zamojskiej klasy okręgowej na dobre wybudzają się z zimowego snu. W miniony weekend mecze sparingowe rozegrało już niemal komplet zespołów, które wiosną będą rywalizować w „najciekawszej lidze świata"

Domki mobilne jako alternatywa dla tradycyjnego mieszkania - czy to się opłaca?

Domki mobilne jako alternatywa dla tradycyjnego mieszkania - czy to się opłaca?

W ostatnich latach na rynku nieruchomości pojawił się intrygujący trend - domki mobilne. Te kompaktowe, przenośne konstrukcje zyskują coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych mieszkań- zainteresowanie domkami mobilnymi wzrosło o 35% w porównaniu do roku poprzedniego. Czy jednak ta nowatorska forma zamieszkania rzeczywiście się opłaca?

Jak zadbać o rower elektryczny po zimie? Porady dla właścicieli e-bike’ów

Jak zadbać o rower elektryczny po zimie? Porady dla właścicieli e-bike’ów

Rower elektryczny to nowoczesne rozwiązanie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po zimie szczególną uwagę warto poświęcić baterii, silnikowi i innym kluczowym elementom. Dzięki temu Twój e-bike będzie działał bez zarzutu przez cały sezon.

Pergola w małym ogrodzie – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Pergola w małym ogrodzie – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Małe ogrody stają się coraz popularniejsze w dobie intensywnej urbanizacji. Coraz więcej osób pragnie mieć przestrzeń do relaksu, nawet w niewielkich ogrodach. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest pergola, która nie tylko dodaje stylu, ale także funkcjonalności. W artykule przedstawimy, jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń przy pomocy pergoli oraz prezentujemy różne jej zastosowania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium