Jakie znaczenie dla populacji żółwia błotnego mają stare stawy rybackie w rezerwacie przyrody Żółwiowe Błota w Sobiborskim Parku Krajobrazowym? Chce to ustalić Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, która szuka wykonawcy pomiarów telemetrycznych. Badania będą wykonywane wiosną i latem.
– Przewidujemy kontrolę 40 nadajników założonych żółwiom w 2018 roku – zapowiada Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ w Lublinie. – Nadajniki zostały dobrane w taki sposób aby znaleźć możliwie najlepsze rozwiązanie. Złoty środek uwzględniający wagę i zasięg nadajnika, a zarazem do minimum ograniczając dyskomfort zwierząt. Zakładane są na karapaks (skorupę-red.) przy pomocy specjalnego kleju.
Nadajniki zostały nałożone żółwiom na pięciu lęgowiskach.
– Po raz pierwszy ich kontrole prowadziliśmy w 2018 r. – podaje Duklewski. – Zebrane dane pozwalają nam zweryfikować naszą dotychczasową wiedzę na temat bytowania i rozrodu tego gatunku. Wcześniej znaliśmy tylko ich lęgowiska.
Jednym z głównych celów badań jest ustalenie znaczenia starych stawów rybackich w rezerwacie Żółwiowe Błota dla populacji żółwia.
– Z zeszłorocznych badań wynika, że miejsce to jest bardzo ważne dla ich całorocznego bytowania – zaznacza Duklewski. – Ponieważ stawy te od 30 lat stopniowo zarastają i się wypłycają, to wyniki badań będą dla nas podstawą do działań poprawiających warunki bytowania żółwi oraz do pozyskania funduszy na odtworzenie ich siedlisk.
Jedyny polski żółw
Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia, który występuje w Polsce w naturalnym środowisku. Ostoją gatunku jest obszar Polesia, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i okolice Chełma. Żółw błotny może żyć nawet 120 lat. Osobniki dorastają do ok. 20-25 cm i ważą do 1,5 kg. Płeć małych żółwików nie jest widoczna od samego początku. Później samicę od samca odróżnia kolor tęczówki – dorosła samica żółwia błotnego ma żółtą tęczówkę, a samiec pomarańczową.