Opole Lubelskie

18 lipca 2023 r.
19:01

Wojsko trafi do Poniatowej. "Dla nas to ogromna szansa"

Podczas dzisiejszej sesji radni Poniatowej jednomyślnie podjęli uchwałę o przekazaniu gminnych działek na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na cele obronności i bezpieczeństwa państwa. Nowa jednostka wojskowa w pierwszym etapie ma liczyć 700 żołnierzy. Samorząd liczy na nowe miejsca pracy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa jednostka wojskowa ma powstać na gruntach, jakie na rzecz państwa, na mocy uchwały, przekazali radni Poniatowej. Chodzi o 20 hektarów, które pozwolą ulokować w mieście żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej. O tej sprawie mieszkańcy gminy nie wiedzieli do ostatniej chwili. Jak mówią, nikt z nimi o tym nie rozmawiał. Mimo to do pomysłu na ulokowanie wojska nastawieni są pozytywnie.

– Dostaliśmy wprawdzie ulotki, ale nikt tutaj nie zna szczegółów. Myślę, że jak ta jednotka powstanie, to będzie sukces. I wtedy będziemy mogli gratulować – przyznaje pan Henryk, mieszkaniec Poniatowej. Inny z mieszkańców Poniatowej, pan Andrzej, służył w wojsku w czasach Polski Ludowej. Jak tłumaczy, wojsko to perspektywa i rozwój. Miejsca pracy, których region potrzebuje. – Poza tym żołnierze będą zakładać rodzin, a z tego będą dzieci – dodaje z uśmiechem, licząc na rychłą poprawę wskaźników demograficznych.

Z podjętej we wtorek uchwały cieszą się także sołtysi gminy Poniatowa. – Każdy zyska, zaczynając od kucharza, piekarza kończąc na fryzjerze. To w końcu dobra zmiana dla naszego regionu. Nawet rolnicy mówią, że się cieszą. Młodzi przestaną wyjeżdżać. W ostatnich latach w Poniatowej ubyło 3 tys. mieszkańców. Wojsko da szanse młodym ludziom, pieniądze i perspektywy – wylicza Edward Duro, sołtys wioski Poniatowa- Kolonia.

– Dzisiejsze obrady są bardzo ważne dla przyszłości naszego miasta, gminy, powiatu a nawet regionu. Działki które przekazujemy należały do zakładów EDA. Otrzymaliśmy je wyłącznie z jednym przeznaczeniem, na cel publiczny. Cieszę się, że obronność naszego kraju na wschód od Wisły wzrasta i te jednostki są odtwarzane, bądź tworzone. To dla nas ogromna szansa i historyczny moment – oceniał Paweł Karczmarczyk, burmistrz Poniatowej.

W obradach uczestniczył także Michał Moskal, szef gabinetu politycznego prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

– To historyczna decyzja, która zmieni charakter powiatu i samej gminy. Spowoduje, że w pierwszym etapie możemy spodziewać się 700 żołnierzy, co daje około 2800 nowych miejsc pracy. Chcemy też, by jednostka się rozwijała, a pozyskiwanie gruntów, chociażby z Lasów Państwowych, pozwoli, by liczebność wojska wzrastała. Każdy żołnierz to cztery miejsca pracy, a to sprawi, że w całym regionie będzie znikać bezrobocie - wyliczał.

O samej idei tworzenia jednostki opowiadał Michał Wiśniewski, wiceminister obrony narodowej. – Dzięki ustawie o obronie ojczyzny, możemy bardzo szybko odtwarzać nowe jednostki, jak również je tworzyć. Zmieniona doktryna obrony Polski pozwoli przesunąć linię obrony na wschód od Wisły. Będziemy bronić każdego kawałka ziemi –  podkreślał.

– Na działkach, które otrzymaliśmy będziemy w stanie postawić nawet całą brygadę, która wejdzie w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej - opowiadał wiceszef resortu. W pierwszym etapie powstać ma miasteczko kontenerowe, w którym od razu zamieszkają żołnierze. Mają w nim stacjonować i ćwiczyć. W tym samym czasie Agencja Mienia Wojskowego wybuduje docelowe budynki, garaże i hangary, które wyposaży w niezbędny sprzęt.

Kiedy wojsko trafi do Poniatowej? Michał Wiśniewski konkretnej daty nie wskazał, ale przyznał, że w innych częściach kraju proces powstawania takich jednostek trwał od 7 do 8 miesięcy. Jeśli tak będzie w tym przypadku, w grę wchodzi nawet wiosna przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor poznały rywala w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

PGE MKS FunFloor Lublin zagra z KPR Gminy Kobierzyce w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

Do decydującej rozgrywki, która odbędzie się w dniach 17-18 maja w Kaliszu kwalifikację uzyskały cztery ekipy. Losowanie drabinki tego turnieju odbyło się w środę podczas przerwy meczu eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Polską, a Macedonią Północną.

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Donald Trump ogłosił, że podniesie cła nałożone na towary z Chin do 125 proc. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw, choc wczoraj zapewniał, że akurat tego nie zrobi.

Lublinianka wróciła do gry o pierwsze miejsce
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka pokonała Stal Kraśnik i wróciła do gry o pierwsze miejsce

Walka o awans do Betclic III ligi zaczyna się od nowa. Lublinianka w zaległym meczu na szczycie pokonała w środę Stal Kraśnik 2:1. Dzięki temu do lidera traci już tylko trzy punkty. Ekipa z Wieniawy ma jednak jedno spotkanie rozegrane mniej.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Cztery dziewczyny z województwa lubelskiego trafiły do półfinału Miss Polski 2025. Dwie z nich będą reprezentować Lubelszczyznę w finale konkursu.

Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
galeria

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie

Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Amerykańska giełda papierów wartościowych na Wall Street

Trump nie ma pojęcia o czym mówi – komentuje były doradca Trumpa

To po prostu nie ma sensu, to ekonomiczny analfabetyzm. – Nie wie, jak działają cła ocenił były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton.

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)
film

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)

Już 25 lipca Jennifer Lopez wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Najtańsze bilety kosztują 675,80 złotych.

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Ratusz oficjalnie odstępuje od umowy z konsorcjum, które miało zaprojektować nowy stadion wielofunkcyjny. Nowiutkiej areny dla żużlowców na razie nie będzie, a licencja dla Motoru na ściganie w Ekstralidze jest zagrożona. Wraca pomysł na modernizację dotychczasowego domu żużla w Lublinie: stadionu przy al. Zygmuntowskich 5.

W pierwszej rundzie Start pokonał Zastal 91:92

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra

Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium