Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 maja 2020 r.
8:09

Ten wynalazek może zrewolucjonizować rynek pszczelarski. Do czego służy woskomat?

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
Woskomat jest urządzeniem, które wprowadzi nowe standardy na rynek pszczeli. Wosk jest naturalnym wytworem pszczół, który ludzie zaczęli zanieczyszczać, dodając między innymi parafinę, stearynę czy nawet wosk kopalny - tłumaczy prof. dr hab. Mariusz Gagoś z UMCS.
Woskomat jest urządzeniem, które wprowadzi nowe standardy na rynek pszczeli. Wosk jest naturalnym wytworem pszczół, który ludzie zaczęli zanieczyszczać, dodając między innymi parafinę, stearynę czy nawet wosk kopalny - tłumaczy prof. dr hab. Mariusz Gagoś z UMCS. (fot. UMCS)

Ten wynalazek może zrewolucjonizować środowisko pszczelarskie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej opracowali urządzenie, które ma przyczynić się do polepszenia kondycji pszczelich rodzin oraz do zmniejszenia strat w produkcji miodu wynikających z niewłaściwej nadbudowy węzy przez pszczoły lub z powodu jej spływania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za tym skomplikowanym opisem kryje się Woskomat WAXO, jak potocznie nazywa się to przenośne urządzenie elektro-mechaniczne. Pozwala ono na wykonanie analizy wosku pszczelego pod kątem obecności sztucznych domieszek, co z kolei pozwala ocenić jego przydatność; w szczególności w gospodarce pasiecznej.

- Woskomat jest urządzeniem, które wprowadzi nowe standardy na rynek pszczeli. Wosk jest naturalnym wytworem pszczół, który ludzie zaczęli zanieczyszczać, dodając między innymi parafinę, stearynę czy nawet wosk kopalny. Woskomat WAXO pozwoli pszczelarzom i producentom węzy na wykrycie, czy dany wosk został zanieczyszczony czy nie – wyjaśnia nam prof. dr hab. Mariusz Gagoś z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie.

GC-MS, FTIR i DSC

Jak informuje kierownik projektu, innowacyjne urządzenie jest skierowane głównie do środowiska związanego z pszczelarstwem, gdyż z powodu coraz większej liczby przypadków fałszowania wosku pszczelego istnieje zapotrzebowanie na metodę, która w sposób szybki i tani potrafi odróżnić wosk naturalny i wosk modyfikowany.

Fałszowanie wosku stało się nagminne, ponieważ nie istnieją procedury nakazujące rutynową kontrolę jakości wosku jako surowca wprowadzanego na rynek. Wzrastająca świadomość problemu wytworzyła potrzebę kontroli wosku pszczelego obecnego na rynku. Aktualnie powszechnie stosowane metody oceny jakości wosku polegają na ocenie organoleptycznej lub wykonaniu analiz przy wykorzystaniu chromatografii gazowej połączonej ze spektrometrią masową GC-MS, spektroskopii w podczerwieni FTIR, kalorymetrii skaningowej DSC.

Są to metody kosztowne i wymagają dostarczenia próbek do laboratoriów, gdzie znajdują się urządzenia pomiarowe. Do wyznaczenia jakości wosku praktykowane jest zlecenie wykonania badania GC-MS wykazującego łączną ilość węglowodorów nasyconych w próbce, która odnoszona jest do normy specyficznej dla naturalnych wosków.

Pszczoły będą zdrowsze

- Pszczelarz dopiero po zakupie wosku może się przekonać, czy będzie mógł węzę wykorzystać w ulu czy nie. W momencie, gdy wosk jest sfałszowany, a pszczelarz włoży tę ramkę do ula to zauważa, że pszczoły nie chcą budować woskowych komórek. Zachowują się, jakby tej ramki nie widziały. Owady te nie są w stanie poradzić sobie bez wosku - tłumaczy profesor Gagoś. - Na przykład wystarczy podać rodzinie pszczelej sfałszowaną w 10 procentach stearyną ramkę, a rodzina nie przetrwa zimy. Pojawia się charakterystyczny rozstrzelony czerw w różnym wieku obok siebie, który do tej pory był uznawany jako problemy z matką pszczelą. Amerykanie obserwowali podobne efekty i uznawali je za objaw syndromu masowego wymierania pszczół CCD.

Autorami wynalazku są trzej pracownicy UMCS:

• prof. dr hab. Mariusz Gagoś z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, kierownik projektu
• dr Marek Pietrow
• dr Jan Wawryszczuk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS

(fot. UMCS)

9 poziom gotowości technologicznej

Proces konstrukcyjny urządzenia polegał na stworzeniu układu wnikającego bezpośrednio w próbkę i pozwalającego uzyskać informacje o jej właściwościach fizykochemicznych, co pozwala ustalić podobieństwo do wosku naturalnego. Urządzenie jest na najwyższym, 9 poziomie gotowości technologicznej.

- Badania trwały trzy lata. Na początku zajęliśmy się wpływem zafałszowań na biologię rodziny pszczelej. Następnie opracowaliśmy kilka metod spektroskopowych różnicujących wosk pszczeli. Od ponad 50-ciu pszczelarzy z całego kraju uzyskaliśmy wosk z tzw. dzikiej zabudowy, który był dla nas wzorcem. Badania polegały na celowym fałszowaniu w/w wosku. Następnie sprawdziliśmy go techniką GC-MS, czyli za pomocą spektrometrii masowej połączonej z chromatografią gazową oraz spektroskopią w podczerwieni FTIR. W oparciu o powyższe badania byliśmy w stanie wykryć rodzaj zanieczyszczenia oraz skład procentowy. Wiedząc dokładnie co wkładamy, do woskomatu można było opracować algorytm umożliwiający rozpoznawanie wosków zanieczyszczonych.

Problem zafałszowań jest ważny także dlatego, że wosk pszczeli, zaraz po miodzie, jest jednym z najważniejszych produktów pszczelich wykorzystywanych nie tylko w pszczelarstwie, ale także w wielu gałęziach przemysłu, m. in. farbiarskim, zbrojeniowym, metalurgicznym, farmaceutycznym czy kosmetycznym.

- Z wosku pszczelego robi się różnego rodzaju kremy czy balsamy. Jeżeli teraz okaże się w punkcie skupu, że producent kosmetyków postawi sobie takie urządzenie, to będzie mógł skupować i klasyfikować wosk - wyjaśnia prof. Mariusz Gagoś.

Rewolucja na rynku

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej poszukuje w tym momencie odpowiedniej firmy, która wprowadziłaby woskomat WAXO na rynek.

- Uczelnia jest właścicielem trzech zgłoszeń patentowych, które są niezbędne do wyprodukowania woskomatu - dodaje Anna Grzegorczyk, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS. - Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania przedsiębiorcy, który zająłby się produkcją tych urządzeń i wdrożeniem ich na rynku. Szukamy firm, które zajęłyby się wprowadzeniem do obrotu gotowego produktu na bazie naszej własności intelektualnej.

Anna Grzegorczyk uważa, że już w tym momencie waga urządzenia jest doceniana na rynku pszczelarskim.

- Jesteśmy gotowi na rozmowy ze start-upami czy przedsiębiorstwami z innej branży, które chciałyby na ten rynek wejść. Poprzez działalność innowacyjno-wdrożeniową w ramach tzw. trzeciej misji, chcemy wzmacniać markę uniwersytetu.

Podobnego zdania jest prof. Mariusz Gagoś, który dodaje, że urządzenie ma potencjał, żeby zaistnieć na rynku międzynarodowym.

- Firma, która wypuści to urządzenie na rynek może mieć duże szanse na zrewolucjonizowanie tego rynku. Jeżeli we wszystkich swoich skupach ulokuje woskowaty, to będzie miał przede bardzo dobrej jakości wosk, a każdy świadomy pszczelarz będzie chciał taką węzę kupić wiedząc, że ten wosk jest na odpowiednim poziomie. Za tym urządzeniem stoi naprawdę duży biznes.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium