Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej rozbudowuje się o kolejne obiekty. Tym razem, mowa o środowiskowym domu samopomocy, szkole przysposabiającej do pracy oraz domu pobytu stałego dla dorosłych.
– To bardzo wyczekiwane w środowisku osób z autyzmem inwestycje – przyznaje Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. – Największe trudności pojawiają się wtedy, gdy osoby wychodzą z systemu edukacji i nagle okazuje sie, że wpadają w próżnię. Brakuje rozwiązań systemowych i wsparcia dla takich osób – tłumaczy Chwałek, która 12 lat temu założyła Wspólny Świat, bo u jej syna zdiagnozowano autyzm.
W maju przy ulicy Powstańców otwarto pierwszy etap inwestycji, czyli przedszkole oraz ośrodek terapii i diagnostyki. W sumie to obiekt o powierzchni 2 tys. mkw. Jego budowa kosztowała 7 mln złotych. Pieniądze na ten cel pochodziły m.in. z unijnych funduszy, natomiast 3 mln zł to był wkład własny stowarzyszenia.
Wspólny Świat od lat borykał się bowiem z problemami lokalowymi. Pomieszczenia przy ulicy Pokoju i Warszawskiej już nie wystarczają.
– Dom pobytu stałego, który powstanie, będzie pełnił funkcję mieszkań treningowych dla osób z autyzmem – tłumaczy pani prezes. To pionierskie w skali kraju rozwiązania. – Takich miejsc w Polsce nie ma, gdzie osoby z autyzmem dostaną wsparcie, opiekę i rehabilitację od momentu zdiagnozowania, aż po dorosłe życie. To duże wyzwanie dla nas – nie ukrywa Chwałek.
Obecnie Wspólny Świat otacza opieką 230 podopiecznych. Część z nich nadal uczy się w starych budynkach przy ulicy Pokoju. Tam mieści się szkoła podstawowa. – Ten budynek wymaga remontu – zaznacza szefowa. W Centrum przy ulicy Powstańców komfort pracy jest nieporównywalny. – To właściwie niebo, a ziemia. Tutaj nam na głowę nic nie kapie, a tam to się zdarza. Wydawało nam się, że mamy tu sporo przestrzeni, ale już się okazuje, że potrzeby są znacznie większe – opowiada założycielka stowarzyszenia. Na przykład w pierwotnych planach, zakładano że powstanie tu 8 oddziałów przedszkolnych. – A obecnie mamy 12 takich oddziałów. Natomiast potrzeby są na 16. Już są zapisy do przedszkola na przyszły rok – zaznacza Anna Chwałek. – To pokazuje jak szybko niestety zmienia się statystyka, jak osób z autyzmem przybywa. Problem jest coraz większy – dodaje pani prezes.
Za inwestycję odpowiada bialska firma Budomex, która budowała też pierwszy etap. – Chcemy zakończyć prace w grudniu przyszłego roku. Wystartowaliśmy w dobrym tempie – podkreśla Eugeniusz Izdebski, prezes firmy.
Kolejny etap jest możliwy dzięki 1,5 mln euro dofinansowania z projektu transgranicznego, realizowanego wspólnie z białoruskim partnerem. Ale Wspólny Świat musi dołożyć 2 mln zł wkładu własnego i pieniądze cały czas zbiera. Część środków pokryje PFRON. Jednocześnie, w dalszych planach jest jeszcze budowa ostatniego budynku, w którym mieściłaby sie szkoła podstawowa. – Teraz skupiliśmy się na osobach najbardziej zaburzonych, zależnych od innych. To są priorytety. Ale w głowie mamy też pomysł powołania zakładu pracy dla osób z autyzmem, czy inne projekty, które wprowadzałby te osoby na rynek pracy – podkreśla prezes stowarzyszenia.
Stowarzyszenie stale jest doceniane za innowacyjne rozwiązania w terapii osób z autyzmem. Wprowadza też nowe formy zajęć, m.in. podopieczni uczą sie jak przygotowywać posiłki, albo kupić potrzebne produkty w sklepie.
W tym roku Anna Chwałek została odznaczona tytułem Zasłużony dla Białej Podlaskiej przez władze miasta. – Chyba po raz pierwszy traktuję to jako wyróżnienie dla mnie, bo zawsze podkreślałam, gdy odbierałam inne wyróżnienia, że to dla całego zespołu ludzi Wspólnego Świata. Ale mam refleksję, że to za 12 lat ciężkiej pracy, za branie na klatę porażek, za płacz w poduszkę i te chwile euforii i szczęścia – mówiła tuż po otrzymaniu odznaczenia szefowa stowarzyszenia.