Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

29 listopada 2019 r.
7:18

Wspólny Świat pnie się w górę. Jak idzie budowa Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Budowa drugiego etapu
Budowa drugiego etapu (fot. E.Burda)

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej rozbudowuje się o kolejne obiekty. Tym razem, mowa o środowiskowym domu samopomocy, szkole przysposabiającej do pracy oraz domu pobytu stałego dla dorosłych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To bardzo wyczekiwane w środowisku osób z autyzmem inwestycje – przyznaje Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. – Największe trudności pojawiają się wtedy, gdy osoby wychodzą z systemu edukacji i nagle okazuje sie, że wpadają w próżnię. Brakuje rozwiązań systemowych i wsparcia dla takich osób – tłumaczy Chwałek, która 12 lat temu założyła Wspólny Świat, bo u jej syna zdiagnozowano autyzm.

W maju przy ulicy Powstańców otwarto pierwszy etap inwestycji, czyli przedszkole oraz ośrodek terapii i diagnostyki. W sumie to obiekt o powierzchni 2 tys. mkw. Jego budowa kosztowała 7 mln złotych. Pieniądze na ten cel pochodziły m.in. z unijnych funduszy, natomiast 3 mln zł to był wkład własny stowarzyszenia.

Wspólny Świat od lat borykał się bowiem z problemami lokalowymi. Pomieszczenia przy ulicy Pokoju i Warszawskiej już nie wystarczają.

– Dom pobytu stałego, który powstanie, będzie pełnił funkcję mieszkań treningowych dla osób z autyzmem – tłumaczy pani prezes. To pionierskie w skali kraju rozwiązania. – Takich miejsc w Polsce nie ma, gdzie osoby z autyzmem dostaną wsparcie, opiekę i rehabilitację od momentu zdiagnozowania, aż po dorosłe życie. To duże wyzwanie dla nas – nie ukrywa Chwałek.

Obecnie Wspólny Świat otacza opieką 230 podopiecznych. Część z nich nadal uczy się w starych budynkach przy ulicy Pokoju. Tam mieści się szkoła podstawowa. – Ten budynek wymaga remontu – zaznacza szefowa. W Centrum przy ulicy Powstańców komfort pracy jest nieporównywalny. – To właściwie niebo, a ziemia. Tutaj nam na głowę nic nie kapie, a tam to się zdarza. Wydawało nam się, że mamy tu sporo przestrzeni, ale już się okazuje, że potrzeby są znacznie większe – opowiada założycielka stowarzyszenia. Na przykład w pierwotnych planach, zakładano że powstanie tu 8 oddziałów przedszkolnych. – A obecnie mamy 12 takich oddziałów. Natomiast potrzeby są na 16. Już są zapisy do przedszkola na przyszły rok – zaznacza Anna Chwałek. – To pokazuje jak szybko niestety zmienia się statystyka, jak osób z autyzmem przybywa. Problem jest coraz większy – dodaje pani prezes.

Pierwszy etap otwarto w maju (fot. Ewelina Burda)

Za inwestycję odpowiada bialska firma Budomex, która budowała też pierwszy etap. – Chcemy zakończyć prace w grudniu przyszłego roku. Wystartowaliśmy w dobrym tempie – podkreśla Eugeniusz Izdebski, prezes firmy.

Kolejny etap jest możliwy dzięki 1,5 mln euro dofinansowania z projektu transgranicznego, realizowanego wspólnie z białoruskim partnerem. Ale Wspólny Świat musi dołożyć 2 mln zł wkładu własnego i pieniądze cały czas zbiera. Część środków pokryje PFRON. Jednocześnie, w dalszych planach jest jeszcze budowa ostatniego budynku, w którym mieściłaby sie szkoła podstawowa. – Teraz skupiliśmy się na osobach najbardziej zaburzonych, zależnych od innych. To są priorytety. Ale w głowie mamy też pomysł powołania zakładu pracy dla osób z autyzmem, czy inne projekty, które wprowadzałby te osoby na rynek pracy – podkreśla prezes stowarzyszenia.

Stowarzyszenie stale jest doceniane za innowacyjne rozwiązania w terapii osób z autyzmem. Wprowadza też nowe formy zajęć, m.in. podopieczni uczą sie jak przygotowywać posiłki, albo kupić potrzebne produkty w sklepie.

W tym roku Anna Chwałek została odznaczona tytułem Zasłużony dla Białej Podlaskiej przez władze miasta. – Chyba po raz pierwszy traktuję to jako wyróżnienie dla mnie, bo zawsze podkreślałam, gdy odbierałam inne wyróżnienia, że to dla całego zespołu ludzi Wspólnego Świata. Ale mam refleksję, że to za 12 lat ciężkiej pracy, za branie na klatę porażek, za płacz w poduszkę i te chwile euforii i szczęścia – mówiła tuż po otrzymaniu odznaczenia szefowa stowarzyszenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium