Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 sierpnia 2020 r.
14:02

Wybuch gazu w Chodlu. Rodzina chce odbudować dom

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
(fot. Piotr Michalski)

Rodzina Romanowskich w Chodla, wciąż nie może otrząsnąć się po tragedii. To właśnie ich dom zawalił się po wybuchu gazu10 czerwca. Dziś dzięki sąsiadom i ludziom dobrej woli odzyskują wiarę w życie. Mają dwa marzenia: żeby brat wrócił do zdrowia oraz żeby zbudować nowy rodzinny dom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W wybuchy gazu życie stracili mąż i synowa 82-letniej Barbary Romanowskiej. Syn Darek, listonosz, doznał ciężkich obrażeń. Wciąż walczy o zdrowie. Ona sama cudem przeżyła wybuch gazu, choć głęboka rana nogi do dziś jej dokucza. Teraz meszka w domu u drugiego syna Marka.

– Moja synowa mogła żyć. Co ona miała, 40 lat?! Całe życie było przed nią – ze łzami w oczach mówi seniorka rodziny Romanowskich.

Syn Darek nie pamięta dnia wybuchu. Jego dwaj bracia nie mogą za to zapomnieć obrazu zrujnowanego domu.

- Tego dnia, jak zwykle, pracowałem przy rzeźbach. Usłyszałem wybuch, taki z dziwnym dźwiękiem rozprężania. Pomyślałem, że na obwodnicy doszło do wypadku. Wyszedłem i zobaczyłem przekrzywiony komin i pochylony dach rodzinnego domu – opowiada Marek Romanowski.

– Wracałem ze spaceru z psem. Odgłos wybuchu poniosło kilkaset metrów. Z górki zobaczyłem, że to u nas. Gdy dobiegłem na miejscu byli już ludzie. Kolega Maciek pomógł wynieść mamę. Dalej szukaliśmy. Spod gruzu dobiegał charkot. Myślałem, że to nasz pies, chory na gardło. To był jednak mój brat Darek. Maciek już go wyciągał. Jak podleciałem to wynosili Darka na noszach. Jeszcze próbował ścigać z siebie cegły – opowiada Henryk Romanowski, trzeci z braci.

Dziś pan Darek leczy poważny uraz głowy. Jest w kiepskiej kondycji. Rodzina ma nadzieję, że dojdzie do pełni zdrowia. Marzy też o odbudowie domu.

– Właśnie wróciłem z Opola Lubelskiego. Zaczęliśmy załatwiać dokumenty niezbędne do rozpoczęcia budowy nowego domu. Geodeci już mierzyli na działce. Po tej tragedii wielu ludzi nam pomogło i nadal pomaga. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazane serce: sąsiadom, chodelakom i tym, których nie znamy – wylicza  Henryk Romanowski.

W Chodlu do dziś wszyscy są poruszeni tragedią Romanowskich. - Każdy pomógł i pomaga, jak może. Ludzie podczas zbiórek nie żałowali grosza – mówi Maciej Stanisławek, przedsiębiorca z Chodla. – Pomagali nie tylko finansowo. Darek Gugała czy Roman Madejek udostępnili sprzęt do uprzątnięcia gruzowiska. Przy odbudowie domu Romanowscy również mogą liczyć na naszą pomoc – dodaje Maciej Stanisławek.

- Sytuacja poszkodowanej rodziny z Chodla nadal pozostaje w sferze zainteresowania wojewody lubelskiego. Wojewoda podejmie wszelkie działania, w celu pozyskania środków z budżetu państwa, które będą mogły poprzez Urząd Gminy i Ośrodek Pomocy Społecznej w Chodlu, zostać przeznaczone na wsparcie rodziny – mówi Joanna Szwedo z biura wojewody, oddziału ds. mediów i komunikacji społecznej. – Obecnie trwa proces regulowania stanu prawnego nieruchomości, na której rodzina zechce przystąpić do odbudowy domu – dodaje.

Kwota wpłacona na specjalne subkonto Fundacji Pocztowy Dar na pomoc dla rodziny z Chodla wynosi obecnie około 36 tys. złotych. Natomiast w serwisie zrzutka.pl zebrano 80 tys. złotych. Są jeszcze środki zebrani podczas kiermaszu charytatywnego w Chodlu, ponad 20 tysięcy złotych, oraz ze zbiórki zorganizowanej przez miejscową parafię.

- Wszystko przepadło, nie ostała się nawet łyżka czy igła. Straciliśmy rodzinne pamiątki, zdjęcia – mówi Barbara Romanowska. – Chciałbym pójść do nowego domu, jak najszybciej, nawet już na zimę – kończy Barbara Romanowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium