W sobotę i niedzielę wszystkie atrakcje Roztoczańskiego Parku Narodowego gratis. W ramach dnia otwartego park zaprasza do Zwierzyńca na wiele wydarzeń. Tematem przewodnim są zagrożone i rzadkie gatunki mokradłowe – płazy i gady RPN i Roztocza
Odwiedzający park będą mogli 7 i 8 sierpnia, w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN zobaczyć wystawy: stałą multimedialną „W krainie jodły, buka i tarpana” i czasowe. Przed budynkiem OEM zaplanowano konkursy, zabawy i animacje przyrodnicze, które dadzą możliwość bliższego poznania niezwykłego świata płazów i gadów, mieszkańców naszych wód i lasów, jak również sprawdzenia swojej wiedzy na temat ekologii i ochrony tych grup zwierząt.
Przygotowano konkursy i gry m.in. gry terenowe „Żabim krokiem, gadzim okiem” z atrakcyjnymi nagrodami (koszulki, kubki, torby, puzzle, zakładki do książek, naklejki itp.).
* W czasie „dni otwartych” odbędzie się terenowa ornitologiczna wycieczka edukacyjna ścieżką poznawczą na Bukową Górę i do Stawów Echo z udziałem dr hab. Grzegorza Grzywaczewskiego, profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i dr inż. Przemysława Stachyry – pracownika RPN.
* Zaplanowano też wydarzenia prezentujące konika polskiego – m.in. poranne czynności związane z pielęgnacją koników i zadawaniem karmy oraz wyprowadzaniem na wybiegi; zawody kawaleryjskie o Puchar Dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego, pokazy jeździeckie, przejażdżki bryczką i w siodle oraz gry i konkursy edukacyjne z nagrodami. Miłośnicy rowerów mogą się wybrać na rajd rowerowy Szlakiem konika polskiego.
* Kto przyniesie zużyte baterie dostanie m.in. sadzonki drzew i krzewów ozdobnych lub bylin, czy też nasiona roślin miododajnych.
* Turyści będą mieli okazję odwiedzić zrewitalizowane i odnowione obiekty Izby Leśnej we Floriance, w tym ścieżkę dendrologiczną. To wytyczone i oznakowane alejki na powierzchni ok. 3,2 ha, ukazujące ok. 65 gatunków drzew i krzewów pozostałych po dawnych szkółkach drzew leśnych i ozdobnych prowadzonych w latach 1897-1926 przez leśników Ordynacji Zamoyskiej. Pośród rodzimych gatunków prezentowane są również gatunki „egzotyczne”, pochodzące z innych kontynentów; Ameryki Północnej i Azji. Wszystkie gatunki opisane są na pulpitach. Czas przejścia ok. 0,5 godziny, długość ok. 1 km.
W Izbie Leśnej będą pieczonych na blasze podpłomyków, okazja by poznać życie leśników w czasach Ordynacji Zamojskiej, zwiedzić wystawy.