Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 lutego 2005 r.
22:01
Edytuj ten wpis

Bitwa o pomnik

0 0 A A

Byli żołnierze Armii Krajowej z Zamojszczyzny nie składają broni. Teraz walczą o prawdę. Chcą, by z projektu pomnika upamiętniającego koniec II wojny światowej, zniknęły napisy fałszujące – ich zdaniem – historię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Dla nas II wojna światowa nie skończyła się 8 maja 1945 roku – podnoszą żołnierze Armii Krajowej z Zamojszczyzny. Walczyliśmy dalej z drugim okupantem, a na prawdziwą wolność czekaliśmy prawie 50 lat. Nie można fałszować historii.
W zeszłym roku w Zamościu zrodził się pomysł wybudowania pomnika upamiętniającego 60. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. Postument ma stanąć przy ulicy Piłsudskiego, niedaleko amfiteatru. Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 8 maja. Inicjatorem wybudowania pomnika był Zarząd Rejonowy Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Zamościu.
Projekt pomnika od samego początku budził kontrowersje w środowisku zamojskich AK-owców. – Nie chcemy przeszkadzać w jego budowie. Może powstać bez nas. Chodzi nam tylko o to, by fakty historyczne przekazywać zgodnie z prawdą – mówi mjr Teofil Niemczuk, ps. „Tęgi”, prezes Zarządu Okręgu Zamość Światowego Związku Żołnierzy AK.
AK-owcom udało się do tej pory przeforsować umieszczenie na projektowanej tablicy pomnika symboli narodowych i religijnych. Chodzi o orła w koronie i krzyż. Ale nie do przyjęcia – jak podkreślają AK-owcy – jest jednak treść epitafium, w którym m.in. oddaje się hołd żołnierzom walczącym „o wolność i niepodległość ojczyzny w latach 1939–1945”.
– Uważamy, że kapitulacja Niemiec hitlerowskich nie zakończyła zmagań o byt niepodległej Rzeczypospolitej. Dla wielu z nas walka o Polskę trwała jeszcze długo. Wielu z nas płaciło wtedy cenę zdrowia i życia po bezprawnych wyrokach drugiego z okupantów, Rosji Sowieckiej – wskazuje major „Tęgi”.
Razem z kolegami Niemczuk proponuje inną treść epitafium. Byli AK-owcy zwracają uwagę na dwóch agresorów, natomiast sam pomnik miałby zostać odsłonięty „w 60. rocznicę pokonania jednego z najeźdźców i podpisania kapitulacji przez Niemcy hitlerowskie”. – Napisy są ważne, bo zostają na wieki –podkreśla „Lew”.
– Treści napisu nie ma co zmieniać, zwłaszcza że jeszcze w grudniu, na spotkaniu w Urzędzie Miasta, zaakceptowały go wszystkie organizacje kombatanckie – uważa płk Czesław Pakulniewicz, prezes Rejonowego Oddziału Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w Zamościu. – Dziwię się, że AK-owcy dopiero teraz podnoszą wrzawę.
AK-owcy, których na Zamojszczyźnie żyje jeszcze ok. 2 tys., zamierzają dziś wystąpić z oficjalnym pismem w tej sprawie do prezydenta Zamościa, wojewody lubelskiego i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. A jutro w zamojskim ratuszu ma dojść do kolejnego spotkania w sprawie pomnika.

Pozostałe informacje

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium