Karolinka Palejewska jest jedną z 200 przedszkolaków, które przez władze miasta zostały zaopatrzone w książki z bajkami. To wkład miasta w ideę czytania dzieciom, która w Zamościu od początku spotykała się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem.
- Odkąd dzieci zaczęły chodzić do przedszkola, czytanie bajek stało się regułą w naszym domu. Co wieczór, przed snem, jest co najmniej jedna opowieść. Inaczej nie byłoby spania - opowiada Dorota Palejewska, matka pięcioletniego Adriana i czteroletniej Karoliny, która w piątek dostała od prezydenta "Najpiękniejsze wiersze dla dzieci” Marii Konopnickiej.
Maluchy, które nie przybyły na uroczystość, nic nie tracą. Dostaną książeczki w swoich przedszkolach. Ogółem, w ramach akcji "Książka dla trzylatka”, zamojski magistrat rozda około 200 ilustrowanych tomów dla wszystkich dzieci urodzonych w 2002 roku.
- Inspiracją były inicjatywy prowadzone przez Fundację ABCXXI jak "Cała polska czyta dzieciom” czy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. "Książka dla trzylatka” to takie zamojskie uzupełnienie tej idei - mówi Andrzej Szumowski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i jednocześnie zamojski koordynator akcji, którą oficjalnie w mieście zainaugurowano wczoraj. Do końca tygodnia we wszystkich szkołach i przedszkolach na terenie miasta odbywać się będą imprezy, których wspólnym mianownikiem będzie głośne czytanie. Tradycyjnie do akcji włączą się harcerze i urzędnicy magistratu, którzy będą czytać dzieciom m.in. wiersze Juliana Tuwima i fragmenty książek Astrid Lindgren.
Kulminacją zamojskiego OTCD będzie czwartkowa konferencja "Jak kochać dziecko” z udziałem Ireny Koźmińskiej, założycielki i prezes Fundacji ABCXXI. Na spotkaniu, którego gospodarzem ma być zamojski MDK, głos zabiorą takie autorytety jak Jarosław Sokołowski, Kawaler Orderu Uśmiechu i członek Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego przy PAN w Warszawie oraz Ewa Woydyłło, doktor psychologii z Ośrodka Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Podobnych konferencji będzie w tym roku w Polsce sześć. - Naszym celem jest aktywizacja władz samorządowych i elit środowiskowych na rzecz zdrowia emocjonalnego dziecka oraz wprowadzenie związanej z tym tematem problematyki zagrożeń i prewencji - mówi Koźmińska. W sobotę wielki finał czyli "Parada Koziołka Matołka” i festyn rodzinny na placu przy Młodzieżowym Domu Kultury.