Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 listopada 2017 r.
20:13

Emerytki zapaliły znicze przed biurem senatora PiS. Dostały wezwanie na policję

Wylegitymowaniem i wezwaniem na komendę zakończyło się dla trzech emerytek zapalenie zniczy w hołdzie Piotrowi Szczęsnemu, który podpalił się w proteście przeciwko rządom PiS. – To oczywiste ograniczenie wolności człowieka i obywatela – komentuje postępowanie policji ekspert z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzień po tym, jak w Warszawie samospalenia dokonał Piotr Szczęsny, w Zamościu przed biurem senatora Jerzego Chróścikowskiego (PiS) przy ul. Bazyliańskiej zaczęli zbierać się mieszkańcy miasta. Wracali tam codziennie, przynosząc coraz to nowe znicze.

Ograniczenie wolności człowieka i obywatela

– Kiedy przychodziło po 30 osób, w tym chłopy jak dęby, to nikt nie interweniował – mówi emerytowana nauczycielka Elżbieta Polanowska-Zawiślak, która brała udział w spontanicznych akcjach zamościan. – Ludzie, nie umawiając się ze sobą, przychodzili, żeby stanąć, pomilczeć, zapalić światełko. Najwięcej z nich pojawiało się o godz.16.30 (w tym czasie Szczęsny dokonał desperackiego kroku – red.).

W ostatnią środę października na miejscu pojawiły się tylko trzy kobiety, bo wielu mieszkańców Zamościa pojechało na pikietę do Lublina. Emerytki zapaliły znicze, chwilę postały w milczeniu i odeszły. Jak podkreślają, nie zaśmiecały chodnika, nie wznosiły okrzyków, znicze postawiły tak, żeby nikomu nie przeszkadzały. W pewnej chwili zobaczyły podjeżdżający do zniczy radiowóz. Wróciły, żeby sprawdzić, co się stało.

– Usłyszałyśmy, że policja została powiadomiona przez Straż Miejską, która zobaczyła nas na monitoringu – opowiada Polanowska-Zawiślak. – Zostałyśmy wylegitymowane, a potem otrzymałyśmy wezwanie na policję.

Na wezwaniach powołano się na art. 52 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że kto organizuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia lub przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu, podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.

– Z całą pewnością w tej sytuacji nie mamy do czynienia z nielegalnym zgromadzeniem. Wzywanie pań pod takim pretekstem wydaje się więc jedynie absurdalną próbą zastraszenia i sprawienia, by osoby te nie manifestowały już swoich przekonań i poglądów – uważa dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Mamy w tym przypadku do czynienia z oczywistym ograniczeniem wolności człowieka i obywatela.

Dlaczego paliły znicze i czy robią to nadal

– To nie była jakaś zorganizowana akcja, tylko spontaniczne przyjście ze światłem – uważa Elżbieta Polanowska-Zawiślak. – Co więcej, policja nie interweniowała, kiedy przychodziło kilkadziesiąt osób, lecz dopiero wtedy, kiedy pojawiły się trzy emerytki.

W czwartek dwie emerytki składały wyjaśnienia na policji. Musiały szczegółowo opowiedzieć, dlaczego paliły znicze i czy robią to nadal. – Były rozpytywane o okoliczności tego „zdarzenia” – przyznaje aspirant Dorota Krukowska-Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. – Otrzymaliśmy od mieszkańców okolicznych kamienic informacje, że w związku z pojawianiem się zniczy obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

Musieliśmy sprawdzić m.in., czy nie dochodzi do zagrożenia pożarowego. Wyjaśnienia tej kwestii dotyczyła rozmowa tych pań z policjantką, chociaż rzeczywiście na wezwaniach znalazł się artykuł z kodeksu wykroczeń.

Okazuje się, że oprócz trzeciej emerytki na policję stawić będzie musiała się także inna kobieta. – Dzielnicowy ustalił aktualne miejsce pobytu pani, która także paliła znicze, a która wypowiadała się na ten temat w jednym z lokalnych portali – dodaje Krukowska-Bubiło.

Emerytki nie usłyszały zarzutów, ale Elżbieta Polanowska-Zawiślak zaraz po wizycie na komisariacie poszła do urzędu miasta. Zgłosiła zorganizowanie przed biurem senatora PiS przy ul. Bazyliańskiej zgromadzenia.

– Chcemy się spotkać we wtorek, 14 listopada o godz. 12.00, czyli w czasie pogrzebu Piotra Szczęsnego, żeby milcząco uczcić jego pamięć – tłumaczy organizatorka.

Zwykły Szary Człowiek

19 października Piotr Szczęsny („Zwykły Szary Człowiek”) dokonał demonstracyjnego samospalenia na warszawskim placu Defilad. Zostawił list pożegnalny adresowany „do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce”. Przedstawił w nim w 15 punktach działania rządzących, którym zarzucił m.in. ograniczanie wolności obywatelskich, niszczenie Trybunału Konstytucyjnego, łamanie prawa, próbę zamachu na samorządy poprzez centralizację władzy, dyskryminację, marginalizowanie roli Polski na arenie międzynarodowej, niszczenie państwowych mediów oraz niszczenie przyrody. Zmarł w szpitalu 29 października.

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium